Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

55 lat autobusów Neoplan Skyliner. Nowe fotele i multimedia

infobus
03.10.2022 09:00
0 Komentarzy

Mimo upływu lat Neoplan Skyliner cały czas nadaje ton rosnącemu segmentowi autobusów piętrowych i imponuje szeroką gamą możliwych zastosowań.

W tym czasie legendarny założyciel segmentu dwupokładowych autokarów został sprzedany w prawie 5500 egzemplarzach – od wersji ekspresowej z zoptymalizowanymi miejscami do siedzenia po luksusowy, dwupoziomowy autobus typu bistro. Takie modyfikacji realizowane są teraz w Centrum w Ankarze.

55 lat temu

Kultowy model autobusu typu premium marki MAN Truck & Bus zadebiutował w 1967 roku jako praca dyplomowa dra inż. h. c. Konrada Auwärtera – drugiego syna Gottloba Auwärtera, który w 1935 roku założył firmę Gottlob Auwärter GmbH & Co. KG i tym samym położył podwaliny pod historię sukcesu NEOPLAN. Od tego czasu NEOPLAN Skyliner jest uważany za pioniera w innowacyjnym segmencie autokarów piętrowych, które dzięki swojej dużej pojemności zdobyły przychylność przewoźników autobusowych i pasażerów. W 55-letniej historii sprzedano łącznie około 5500 Skylinerów, od 2015 roku w nowej generacji ze znanym, podkreślającym markę designem „Sharp Cut” z przeszklonymi świetlikami na krawędzi dachu górnego pokładu. W portfolio znanej na całym świecie marki premium Skyliner bez wątpienia przyjmuje rolę flagowego modelu i tym samym umiejętnie dopełnia gamę topowych modeli.

Nawet dzisiaj cztery fotele za delikatnie pochyloną i aerodynamicznie zoptymalizowaną górną szybą przednią (wartość CW wynosząca 0,41) należą do najbardziej poszukiwanych miejsc z widokiem w całej branży autobusowej, którym nie brakuje też komfortu i wygody. Jego koncepcja transportu staje się coraz bardziej interesująca, zwłaszcza w czasach zmian natężenia ruchu i napędów, gdyż przy pełnym obciążeniu może pochwalić się wartościami CO2 poniżej dziesięciu gramów na pasażerokilometr, co wielokrotnie potwierdzały np. testy niemieckiego magazynu branżowego Lastauto Omnibus.

W zależności od rodzaju użytkowania spalanie poniżej 30 litrów na 100 kilometrów nie jest rzadkością – i to przy 96 pasażerach w wersji dalekobieżnej „Skyliner Express” z zoptymalizowanymi miejscami do siedzenia – do 78 w wersji turystycznej (co oznacza odpowiednio 8,0 i 9,8 gramów CO2 na pasażerokilometr przy 30 l/100 km z pełnym obciążeniem). Wartości te mogą być jeszcze bardziej obniżone w przypadku zastosowania HVO (uwodornionego oleju roślinnego) lub biodiesla.

Rekordowy kontrakt

To zrównoważone podejście zostało przyjęte na przykład przez włoskiego przewoźnika dalekobieżnego Itabus, który w połowie 2021 roku zamówił flotę 150 Neoplan Skylinerów. W czerwcu 2022 roku otrzymano już egzemplarz numer 100 ze złotymi napisami. Obecnie firma obsługuje 140 kierunków z około 800 zaplanowanymi połączeniami dziennie. Autobusy są wyposażone w 73 miejsca siedzące, z których część to wysokiej klasy luksusowe fotele, które można zarezerwować. Są one wyposażone w automaty z przekąskami i kuchnię, a także gniazda USB/230 V i Internet 4G/5G. Oczywiście pojazdy są również w pełni połączone z funkcjami telematycznymi MAN DigitalServices, które obejmują również prewencyjną konserwację układu przenoszenia napędu. Doskonały przykład zastosowania w kraju o wspaniałej historii NEOPLAN.

Już jesienią 2021 roku, w środku pandemii koronawirusa, Neoplan zaprezentował bardzo wyjątkowego Skylinera, który wyraźnie przekroczył granice tego, co było wcześniej możliwe. W trzyosiowym, piętrowym autobusie projektanci zawarli wiele innowacyjnych pomysłów, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo pasażerów, a jednocześnie ułatwiają życie kierowcy.

-„W ostatnich latach mieliśmy zapytania od operatorów autobusów dalekobieżnych i nowych graczy, którzy chcieli wejść na rynek autobusów dalekobieżnych i wyróżnić się na rynku innowacyjnymi koncepcjami” – mówi Heinz Kiess, dyrektor marketingu produktów autobusowych w MAN Truck & Bus. „Również operatorzy autobusów z sektora turystycznego poprosili nas o nowe koncepcje, które wykraczają poza znany autobus typu bistro z ‚dwoma poziomami wydarzeń‘. To skłoniło nas do realizacji wielu nowych pomysłów, które mają sprawić, że podróżowanie Skylinerem będzie po prostu jeszcze bardziej niezapomniane”. Po pierwszej prezentacji w Monachium podczas „MAN Experience Bus Days” jesienią 2021 r. autobus był wykorzystywany na wiele sposobów, między innymi podczas testu na żywo z dwoma niemieckimi drużynami hokeja na lodzie, w ramach dalszych zleceń dla klientów lub jako środek transportu na tegorocznych targach Bus2Bus w Berlinie.

Skyliner Innovation

Jedna z kluczowych cech Skyliner Innovation, która nie jest jeszcze dostępna w tej formie dla modeli seryjnych: wysokiej jakości fotele Tec Seats firmy Kiel, które po raz pierwszy zostały zamontowane w nietypowej konfiguracji 2+1 na górnym pokładzie, co jest szczególnie wygodne i oferuje dużo miejsca do poruszania się. Fotele są oparte na zaawansowanym modelu Kiel Avance X i oprócz trzech poziomów ogrzewania siedzeń i funkcji wentylacji oferują także podwójne pneumatyczne podparcie lędźwiowe wraz z regulowaną funkcją masażu.

Dwuosobowe fotele mogą być również wyposażone w regulowane podłokietniki i funkcję indukcyjnego ładowania telefonów komórkowych z tyłu fotela, a nawet w wygodne podpórki na nogi. Ponadto w standardzie montowane są trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, zapewniające szczególnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Łącznie w Skyliner Innovation zamontowano 43 miejsca siedzące (dolny pokład 13, górny pokład 30), co jest wartością niezwykle komfortową jak na autobus piętrowy.

Funkcje obsługiwane są za pomocą aplikacji lub poprzez łatwo dostępny panel sterowania na fotelu. Zaawansowana wersja aplikacji umożliwia nawet włączenie lampki do czytania, a pasażerowie mogą za jej pomocą poprosić o napoje lub wykonać połączenie alarmowe – po prostu luksus na pokładzie! Panel kontrolny w kokpicie pokazuje kierowcy w każdej chwili, który pasażer korzysta aktualnie z jakiej funkcji i kto ma zapięty pas bezpieczeństwa, za pomocą czujnika zajętości siedzenia. Opcjonalnie funkcje można również powiązać bezpośrednio z zapiętym pasem bezpieczeństwa – dodatkowe bezpieczeństwo w Skyliner Innovation.

sprzęt multimedialny

Neoplan po raz pierwszy zainstalował w innowacyjnym modelu nowy system z 22-calowymi ekranami HD, co jest absolutną nowością w autokarze. Do tego dołącza nowy router multimedialny obsługujący LTE dla co najmniej 50 dostępów do Internetu, który może również przesyłać strumieniowo treści internetowe bez strat. Treści multimedialne można uzyskać bezpośrednio z inteligentnego urządzenia końcowego do monitorów za pośrednictwem połączenia HDMI i USB A.

Zupełną nowością są również 22-calowe ekrany dotykowe w stolikach obu grup siedzeń na dole, z których może korzystać cała czwórka pasażerów, ponieważ w każdej chwili i w prosty sposób można uzyskać odbicie lustrzane wyświetlacza. Są one podłączone do oddzielnych minikomputerów, dzięki czemu przykładowo trenerzy hokeja lub piłki nożnej i ich drużyny mogą ponownie przeanalizować przebieg wieczornej gry, a przewodnicy wycieczek i sami pasażerowie mogą doskonale przygotować się do celu podróży.

-„Ekrany stołowe to naprawdę fascynująca nowość! Obecnie testujemy ich zastosowanie w tak zwanym „przedziale rodzinnym” i czekamy na reakcje pasażerów – wyjaśnia Heinz Kiess.

MAN OptiView

Zaawansowany system lusterek zastępczych MAN OptiView jest również dostępny na pokładzie Neoplan Skyliner Innovation. Jest on połączony z aktywnym asystentem skręcania opartym na kamerach i przyjaznym dla kierowcy 360-stopniowym systemem Birdview. Wprowadzony przez NEOPLAN po raz pierwszy w autokarach system lusterek zastępczych zmniejsza w przeciwieństwie do standardowego lusterka ograniczenia spowodowane np. zaparowaniem, zabrudzeniem lub odblaskami słonecznymi. Zwiększa to bezpieczeństwo i jednocześnie zmniejsza prawdopodobieństwo uderzenia w coś, a tym samym zmniejsza również potencjalne koszty naprawy. Podczas jazdy nocą kierowcy mogą przekonać się o jakości indywidualnie regulowanych monitorów systemu o wysokiej rozdzielczości, które charakteryzują się bardzo dobrym wzmocnieniem światła szczątkowego. Lustro zamontowane po wewnętrznej stronie słupka A obejmuje również przód autobusu. Zapobiega to zagrożeniom dla pieszych i zabrudzeniom.

Udoskonalona, wysokowydajna technologia chipowa systemu kamer została ostatnio zastosowana w aktywnym asystencie skręcania. Dzięki ulepszeniu systemu piesi i rowerzyści są jeszcze lepiej rozpoznawani w warunkach słabego oświetlenia. Dodatkowe symbole ostrzegawcze na wyświetlaczach bocznych oraz powiększone kąty widzenia kamery przedniej i bocznej zapewniają również większe bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas skręcania. Aby móc jeszcze lepiej identyfikować znaki drogowe, system został rozszerzony o moduł GPS. Osobny system Birdview, który pokazuje dokładną pozycję wyprzedzanego pojazdu na bardzo jasnym monitorze, jest również niezwykle pomocny podczas wjeżdżania lub skręcania na skrzyżowaniach lub rondach. Obowiązkowa pozycja dla dużego autobusu o długości 14 metrów i maksymalnej wadze do 26 ton.

Na pokładzie znajduje się również asystent hamowania awaryjnego najnowszej generacji EBA oraz system utrzymania pasa ruchu LGS (Lane Guard System), który od tego roku można również łączyć z asystentem powrotu na pas ruchu LRA (Lane Return Assist). Dostępny jest również tempomat adaptacyjny (ACC) z funkcją Stop & Go i asystentem jazdy w korku, asystent uwagi kierowcy (MAN AttentionGuard), kamera cofania i czujnik deszczu/świateł.

napęd z minimalną emisją

Mocny i bardzo wydajny 6-cylindrowy silnik wysokoprężny D2676 LOH o mocy 510 KM (375 kW) o maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 2600 Nm oraz zautomatyzowana 12-biegowa automatyczna skrzynia biegów MAN TipMatic Coach z inteligentnym systemem zmiany biegów EfficientCruise i EfficientRoll zapewniają mocny napęd. Dzięki tym dwóm systemom, które praktycznie „przewidują” topografię trasy, można uzyskać znaczne oszczędności paliwa na odpowiednim terenie. Zgodnie z najnowszą normą emisji spalin Euro 6e wszystkie parametry obecnych silników D26 zostały ponownie zaprojektowane pod kątem znacznie wyższej „zgodności użytkowej”, a dzięki możliwości stosowania biodiesla, HVO lub syntetycznych paliw XtL są całkowicie ukierunkowane na przyszłość.

Podwozie Neoplan Skyliner jest również najnowocześniejsze. Dzięki nowoczesnemu niezależnemu zawieszeniu kół z przodu zapewnione są duże rezerwy wagi, dzięki czemu nawet najlepszy w swojej klasie bagażnik o pojemności 11 metrów sześciennych może być w pełni wykorzystany. Oś hipoidalna jest precyzyjnie dostosowana do użytku w autobusach i jest wyjątkowo cicha, a aktywnie kierowana oś wleczona z układem kierowniczym EHLA zapewnia małą średnicę zawracania. Ponadto Skyliner to jedyny autobus piętrowy z elektronicznie sterowanymi amortyzatorami (CDS), które umożliwiają dwa poziomy tłumienia do wyboru, a tym samym dodatkowo zwiększają komfort i bezpieczeństwo w tym ważnym obszarze.

Modyfikacje w Ankarze

Heinz Kiess podsumowuje wydajność autobusów Innovation Skyliner oraz osiągnięcia ich konstruktorów, którzy wprowadzili je na drogi:

-„Oczywiście jesteśmy dobrze przygotowani do wszelkich modyfikacji pochodzących z fabryki w Ankarze. W bardzo krótkim czasie z powodzeniem przenieśliśmy się z Plauen do Ankary, gdzie wyprodukowano już kilka pojazdów z bardzo skomplikowanymi przebudowami i modernizacjami. Potwierdzają to również nasi klienci: Opinie na temat modyfikacji autobusów w Ankarze są bardzo pozytywne i pokazują kompetencje w zakresie autobusów w naszej tureckiej lokalizacji. Ponadto będziemy oczywiście nadal korzystać z usług lokalnych firm zajmujących się rozbudowami na poszczególnych rynkach w przypadku pojazdów magazynowanych oraz na życzenie klientów indywidualnych i współpracować z nimi w duchu partnerstwa. Dzięki temu możemy nadal wprowadzać przełomowe innowacje na rynek i dla klientów”.

Komentarze