Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

19 autobusów na ElekBu 2023. Premiery Ebusco, MCV, Solarisa, Van Hoola i ZF

infobus
27.03.2023 19:03
0 Komentarzy

W dniach 27-28 marca w Berlinie trwa 14. edycja kongresu autobusów elektrycznych VDV połączona z wystawą ElekBu 2023.

Podczas tego wydarzenia można zobaczyć 18 autobusów i jeden trolejbus. Oczywiście bezemisyjnych. Wśród zgromadzonych pojazdów w hali Estrel Hotel & Congress Center mamy pięć premier: przegubową wersję Ebusco 3.0; pierwszy integralny autobus elektryczny z Egiptu – MCV C 127 EV;  nasz polski akcent – Solaris Urbino 18 z dwiema osiami napędowymi; model Van Hool A12 z nowej generacji w wersji na ogniwa paliwowe i premierowy pojazd autonomiczny od ZF.

14 edycja

Kongres autobusów elektrycznych Verband Deutscher Verkehrsunternehmen i targi Elekbu na dobre zagościły niemieckim kalendarzy branżowym. Oferują one kompleksowy przegląd tematu w zakresie elektromobilności ze wszystkimi jej aspektami, czyli mamy autobusy akumulatorowe, trolejbusy i pojazdy na ogniwa paliwowe.  W tym roku wydarzenie zyskało jeszcze jeden element, czyli  Autonomous Driving Future Congress.

Największa w Niemczech konferencja i wystawa autobusów elektrycznych już od 14 lat podnosi ważne kwestie dla branży i obszaru e-mobilności w transporcie publicznym. Tegoroczna edycja będzie skupiała się na zagadnieniach: Jak autobusowy transport publiczny może jeszcze lepiej realizować cele ochrony klimatu? Jakie innowacyjne rozwiązania mogą wspomóc realizację tego celu? Jak możemy odnieść sukces w transformacji transportu na bardziej zrównoważony?

Z ciekawostek można wymienić koszt biletu za uczestnictwo w wydarzeniu, który wynosi prawie 1000 euro. Warto też zauważyć, że prawie do końca swoje uczestnictwo w wystawie potwierdzało Volvo, ale z powodu marcowej zmiany strategii, firma odwołała ostatecznie swój udział.

Artur Bus

W Berlinie zobaczyliśmy autobus na ogniwa paliwowe H2 Zero 12, który został zaprezentowany po raz pierwszy na targach Bus2Bus niecały rok temu. W międzyczasie pojazd ten przeszedł różne testy, dzięki którym można teraz rozpocząć jego produkcję seryjną. W zamierzeniach firmy, autobus ma być protoplastą całej rodziny bezemisyjnych konstrukcji o różnej długości- od elektrobusów poprzez wodorowce po trolejbusy. Ponadto Arthur Holding postawił sobie za cel zaoferowanie bezemisyjnego ekosystemu dla transportu publicznego, który obejmuje również wytwarzanie i magazynowanie energii. W Polsce podobny plan realizuje Grupa Polsat, które oferuje zarówno autobusy H2, jak i budowę stacji oraz sam wodór.  

Za Arthurem stoją jego założyciele Philipp Glonner i Gerhard Mey, którzy do tej pory nie działali bezpośrednio w sektorze autobusowym, ale mogą pochwalić się doświadczeniem z innych firm produkcyjnych. Glonner i Mey uzyskali też niezbędną wiedzę z Polski, gdzie autobusy Arthur Bus są również produkowane. W zakładzie w Lublinie. Tutaj szefem jest Rafał Słomka, który wcześniej pracował dla innych producentów autobusów w kraju.

BYD

W Berlinie Chińczycy zaprezentowali przegubowy autobus bateryjny o długości 18,75 m, gdzie napęd zapewnia własna oś elektryczna BYD. Według informacji firmy – do tej pory w całej Europie sprzedano 3500 autobusów elektrycznych z logo BYD. Do grona klientów ostatnio dołączyli tak znani przewoźnicy, jak Bogestra, Deutsche Bahnczy NEW Mönchengladbach. Aktualnie maksymalna pojemność baterii LFP (fosforano-litowo-żelazowwe) dla tego modelu wynosi 588 kWh, co oznacza wystarczający zasięg dla większości operacji autobusowych w mieście.

Caetano / Menarini

Po raz pierwszy w historii europejskich targów, portugalski producent autobusów Caetano Bus wystawił się na wspólnym stoisku z włoską marką Menarini. To nie przypadek, ponieważ Menarini chce wykorzystać doświadczenie i umiejętności Portugalczyków, aby zaistnieć na masowym rynku niemieckim. Podczas wspólnego wystąpienia został pokazany model autobusu Menarini Citymood 12 E, który zdaniem Włochów został specjalnie opracowany na rynek niemiecki i zachodnioeuropejski. Napęd zapewnia centralny silnik Actia, a akumulatory Forsee Nmc mają pojemność 462 kWh i wszystkie umieszczone zostały na dachu.

Przypomnijmy, że partnerstwo podpisane między Industria Italiana Autobus a portugalskim CaetanoBus miało miejsce w październiku 2022 r.  Dotyczyła ona rozpoczęcie produkcji i sprzedaży we Włoszech autobusów miejskich napędzanych wodorem, opartych na technologii Toyota Fuel Cell i opracowanym przez CaetanoBus systemie H2.City Power Kit. Zgodnie z tą umową, do końca 2022 roku IIA wprowadziła na włoski rynek autobusy wodorowe produkowane przez CaetanoBus, pod wspólną marką z Toyotą. Od 2024 roku IIA rozpocznie bezpośrednią produkcję tych autobusów.

Firma Industria Italiana Autobus ma siedzibę główną w Bolonii i zakłady produkcyjne w Bolonii i Flumeri (Avellino) i  jest głównym producentem autobusów we Włoszech. Z kolei CaetanoBus, jako część Toyota Caetano Portugal i Mitsui & Co, jest producentem autobusów w Portugalii oraz pojazdów lotniskowych Cobus. W 2022 r/ CaetanoBus i Toyota wzmocniły swój strategiczny sojusz, kiedy Toyota Caetano Portugal została bezpośrednim udziałowcem CaetanoBus. Od lipca 2021 roku bezemisyjne autobusy Caetano są oferowane pod wspólną marką Toyoty.

daimler truck /mercedes-benz

Lider niemieckiego rynku zaprezentował w Berlinie swojego dobrze znanego Mercedesa e-Citaro z baterią NMC o mocy 387 kWh, ale za to z ciekawie zaprojektowanym wnętrzem. Dodajmy, że w międzyczasie pojawiła się trzecia generacja akumulatorów NMC firmy Borgwarner Akasol, które charakteryzują się wyższą gęstością energii oraz znacznie większą pojemnością i to wszystko przy tej samej wadze. De facto oznacza to, że pojeździe solo możliwe jest zastosowanie baterii o pojemności do 588 kWh. Są ona także trwalsze. Akasol zakłada do 4000 cykli ładowania, co m.in. zależy od głębokości rozładowania i profilu eksploatacji. Przy codziennym użytkowaniu i ładowaniu w zajezdni odpowiada to żywotności do 10 lat. Trzecia generacja akumulatorów Nmc dostępna jest na zamówienie od końca zeszłego roku.

Ebusco

W Berlinie zobaczyliśmy aż dwa autobusy, co pokazuje, jak dobrze Holendrzy zadomowili się na niemieckim rynku. Jednym z nich jest model 2.2 w wersji BVG, który miał podkreślić znaczny sukces Ebusco w stolicy Niemiec. Dodajmy, że cały czas producent nie dostarczył do stolicy Niemiec wszystkich 90 egzemplarzy i cały czas ma z tym lekki problem.

Drugi eksponat to wersja 3.0 w premierowej przegubowej wersji. Ten lekki przegubowiec o długości 18,00 m świętował swój debiut w siedzibie Ebusco w Deurne i teraz – w Berlinie – przyszedł czas na jego oficjalny pokaz. To jeden z najlżejszych autobusów elektrycznych klasy MEGA w Europie.

Holenderski producent deklaruje, że masa własna przegubowca z akumulatorem 380 kWh wynosi około 14,5 t, co oczywiście ma wiele zalet. Głównym czynnikiem będzie prawdopodobnie mniejsze zużycie energii niż w przypadku porównywalnych konwencjonalnych autobusów, co oznacza, że ​​można zastosować mniejsze akumulatory lub uzyskać większy zasięg przy użyciu akumulatorów o tym samym rozmiarze.

Podobnie jak wersja solo, przegubowa wersja 3.0 oparta jest na konwencjonalnym stalowym podwoziu, ale nadwozie wykonane zostało w całości z kompozytów. Do tego wszystkie trzy osie mają tylko pojedyncze opony, a napędzana jest klasycznie druga oś. Pojazd może być wyposażony w zwykłe opony 275 lub Super Singles w rozmiarze 385/65. W premierowym modelu zastosowano baterię o mocy 380 kWh, a wszystkie akumulatory wbudowane są w podłogę. W rozszerzonej wersji do 510 kWh, cztery dodatkowe moduły bateryjne wędrują na dach.

Irizar

Niemiecki przedstawiciel hiszpańskiego producenta, firma Jebsen & Jessen z Hamburga, pokazała w Berlinie elektryczny autobus klasy MAXI, czyli ie bus 12 w madryckich barwach. Stolica Hiszpanii odebrała 10 takich egzemplarzy i pewnie na tym nie poprzestanie, bo ten model wyglądaj świetnie. Jego centralny silnik elektryczny pochodzi z Grupy Irizara – od firmy Alconza, podobnie zresztą jak baterie. Deklarowana pojemność akumulatorów NMC w tym egzemplarzu ie-tram wynosi 450 kWh.

Dodajmy, że spółka Jebsen & Jessen zaprezentowała na ElekBu jeszcze jeden autobus – Mellor Sigma 7. Jak widać można pogodzić dwie marki w ramach jednej, elektrycznej oferty.

Iveco

Koncern goni elektromobilny peleton, dlatego nie mogło go zabraknąć w Berlinie. Model Iveco E-Way 12 wyposażony został w akumulatory Forsee Nmc o maksymalnej pojemności 462 kWh. Dodajmy jako ciekawostkę, że  e-Way występuje także w wersji o długości 9,5 m, która zaczyna być coraz  bardziej poszukiwana w Europie.

Mellor

Oprócz marki Irizar, od zeszłego roku firma Jebsen & Jessen oferuje także elektryczne minibusy Sigma brytyjskiego producenta Mellor. Pokazany model Sigma 7 (z sieci Västtrafik Geteborga, gdzie operują 42 takie minibusy) ma napęd akumulatorowy przy długości 6,99 m i szerokości 2,08 m.

Jego podwozie jest dostarczane przez Wisdom Motor z Xiamen (Chiny), a Sigma jest budowana przez Mellor w Scarborough. Nadwozie składa się w 100% z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym, co sprawia, że ​​Sigma jest znacznie lżejsza niż pojazd o konwencjonalnej konstrukcji stalowej, a tym samym umożliwia zmniejszenie pojemności akumulatorów

MAN

W tym roku MAN pokazał demonstracyjny model Lion`s City 12 E, gdzie maksymalna pojemność baterii wynosi 480 kWh. Aktualnie rodzinę e-busów produkowanych w Starachowicach obejmuje trzy długości: 10,5 m, 12 m i 18 m.

W Berlinie MAN promował usługę MAN Transport Solutions, która oferuje koncepcję mobilności 360° – od planowania sieci, infrastruktury ładowania, zasilanie sieciowe po magazynowanie energii. Eksperci doradzają firmom transportowym w zakresie holistycznych, zintegrowanych rozwiązań i strategii ładowania oraz optymalizacji kosztów energii w celu zapewnienia jak najlepszej efektywności przedsiębiorstwa. Dzięki dodatkowym rozwiązaniom z MAN Digital Services klienci korzystają z cyfrowego zarządzania flotą, a tym samym optymalizują wydajność całej floty.

MCV

MCV C 127 EV to nowy elektryczny autobus niskopodłogowy z Egiptu, który świętował swoją światową premierę właśnie na targach VDV-Elekbu. Firma od razu powołała do życia spółkę MCV Deutschland GmbH, która będzie teraz próbowała sprzedawać tego typu pojazdy. Jak podkreśla producent: -” MCV C 127 EV to synteza designu i funkcjonalności, co prowadzi do wygodnych i elastycznych opcji, które doceniają zarówno pasażerowie, jak i kierowcy. Szkielet wykonany z wysokowytrzymałej stali nierdzewnej oraz bogate wyposażenie standardowe podkreślają jakość pojazdu.” Zobaczymy. Prezentowany na wystawie model został wyposażony w baterię o maksymalnej pojemności 462 kWh, co przekłada się na pojemność pasażerską na poziomie do 90 osób. Warto zauważyć, że wysokość pojazdu to tylko 3,2 m. Przypomnijmy, że egipska droga rozwoju wiodła przez licencje Mercedesa poprzez masową zabudowę podwozi (w tym także Volvo) po własne, integralne konstrukcje.

Otokar

Autobusy Otokar E-Centro C trafiają już do swoich nabywców w Europie. Minibus ma długość 6,6 m, zabiera do 32 pasażerów i ma zasięg nawet ponad 200 km. Baterie 110 kWh można naładować już w 1,5 h, a mocny 200 kW silnik z momentem obrotowym 1200 Nm gwarantuje dynamikę jazdy. Zawieszenie tego niskopodłogowego autobusu jest w pełni pneumatyczne, a nadwozie wyposażone w rampę zapewnia łatwy dostęp dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku.

Skoda / SOR

Jedyny trolejbus na ElekBu 2023 ro model Skoda-SOR 32 Tr. To dość niezwykły pojazd, bo Brno postanowiło jskładać samodzielnie w systemie CKD. I wyszło super. Przypomnijmy – w kwietniu zarząd Dopravní podnik města Brna  podpisał umowę na dostawę komponentów do montażu 40 trolejbusów SOR TNS 12, które powstaną w warsztatach przewoźnika. Dzięki tej operacji mu DPMB zaoszczędzi nawet do 100 milionów CZK (ok 19.010 000 PLN).

Solaris

Podczas Elekbu Solaris zaprezentował nowe rozwiązanie w swojej ofercie – przegubowy autobus bateryjny Urbino 18 electric wyposażony w dwie napędowe osie elektryczne oraz baterie Solaris High Energy o pojemności ponad 550 kWh. Solaris rozbudował swoją ofertę bateryjną o autobus przegubowy o wzmocnionej mocy, aby zagwarantować jeszcze lepszą operacyjność i osiągi 18-metrowego pojazdu na wymagających trasach i wzniesieniach. To tak że ukłon w kierunku niemieckich klientów.

Baterie w Urbino 18 electric ładowane są przez pantograf oraz klasyczne złącze plug-in, a energia przekazywana jest do 4 silników o mocy 125 kW każdy, zamontowanych w obu osiach napędowych. Na pokładzie przegubowca znajduje się 40 miejsc siedzących plus dwa składane, a 16 z nich to miejsca o wysokiej dostępności, nie wymagające pokonywania dodatkowych stopni.

Bezemisyjne autobusy elektryczne, wodorowe i trolejbusy marki Solaris oferowane są dziś w różnych długościach, od 9 do nawet 24 metrów, z szerokimi możliwościami w zakresie wyboru komponentów. W ciągu minionej dekady Solaris dostarczył do klientów już niemal 1800 autobusów elektrycznych, co sprawia, że firma jest pod tym względem na pierwszym miejscu wśród europejskich producentów. Kolejne 650 pojazdów bateryjnych jest w produkcji. Co więcej, Solaris jest także liderem rozwoju  technolii  wodorowej w transporcie publicznym. Ponad 100 autobusów wodorowych marki obsługuje dziś ruch pasażerski w kilku europejskich państwach, dalsze 100 zaś jest przygotowywanych do odbiorów.

Van Hool

Po premierze niskopodłogowego autobusu zasilanego bateryjnie w czerwcu ubiegłego roku w Paryżu, teraz Van Hool po raz pierwszy zaprezentował wariant A12 z ogniwami paliwowymi – o długości 12,23 m. Podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji, jego układ napędowy składa się z centralnego silnika Siemensa, ogniwa paliwowego Ballard oraz akumulatorów LTO firmy Actia. Co ciekawe, pokazany został jeden z dwóch już dostarczonych pojazdów – dla firmy Fahma działającej w regionie Frankfurtu.

VDL

W zeszłym roku holenderska firma otrzymała nagrodę Ebus Award za nową Citeę, która wtedy nie została jeszcze zaprezentowana. Teraz Holendrzy to nadrobili i pokazali trzydrzwiowy model LF 122 w Berlinie. W tej niskopodłogowej serii podstawowe akumulatory wbudowane są w podłogę, a opcjonalne pakiety dodatkowe baterii „idą na dach”.

ZF

Firma z siedzibą w Friedrichshafen pokazała pojazd autonomicznej jazdy, który odpowiada poziomowi autonomii 4 (czyli wysoce zautomatyzowany). Po raz pierwszy ten model zaprezentowany został w USA w Las Vegas (gdzie ZF zawarł oficjalnie z amerykańskim dostawcą mobilności Beep umowę na użytkowanie kilku tysięcy takich pojazdów), natomiast teraz – na ElekBus – miała miejsce jego europejska premiera. Pojazd o długości 6,7 m jest w pełni elektryczny, a dostępne akumulatory mają pojemność od 50 kWh do 100 kWh. Minibus może pomieścić do 22 osób, w tym 15. na miejscach siedzących.  

Komentarze