Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

13 linii na 800 metrach gdańskiego buspasa

infobus
03.04.2021 07:00
0 Komentarzy

Autobusy trzynastu linii będą jeździć nowymi buspasami na gdańskim Trakcie Świętego Wojciecha.

Dzięki temu pasażerowie będą mieć szybszy dojazd na Orunię i do Pruszcza Gdańskiego. Buspasy powstały w ramach budowy wiaduktu Biskupia Górka, udostępniono je w czwartek, 1 kwietnia.

Szybciej i płynniej

800 metrów trasy dla autobusów – po około 400 metrów w każdą stronę – udostępnionych zostało w czwartek, 1 kwietnia, rano. To duże ułatwienie dla pasażerów korzystających z autobusów 13. linii: 108, 118, 132, 154, 189, 200, 205, 207, 232, 256, N1, N4 i N5 kursujących z centrum Gdańska na Orunię i do Pruszcza Gdańskiego. Buspasy zlokalizowano pomiędzy przystankami „Toruńska” i „Zaroślak”.

-„Utworzenie buspasów w Gdańsku sprawdziło się na wieku gdańskich drogach – poprawiło płynność przejazdu autobusów komunikacji miejskiej, ale też taksówek, które mają prawo korzystać z tego rozwiązania. Buspasy na Trakcie św. Wojciecha oznaczają, że łatwiej będzie dojechać też na Orunię i do Pruszcza – informuje ZTM w Gdańsku

Co dalej?

ZTM w Gdańsku opracowuje w tej chwili koncepcję budowy kolejnych buspasów na Trakcie Świętego Wojciecha. W tym roku planowane jest też otwarcie buspasa na ul. Smoluchowskiego na Aniołkach, od Traktu Konnego do ul. Dębinki. To bardzo dobra informacja dla pasażerów, którzy jadą do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Autobusy nie będą już poruszać się wąską ul. Curie-Skłodowskiej. Skróci się czas dojazdu do największego na Pomorzu szpitala. Z wydzielonego dla autobusów pasa będą także korzystać karetki pogotowia ratunkowego.

Nowe buspasy dołączą do tych niedawno oddanych do użytku – mowa m.in. o 70-metrowym odcinku na ul. Piecewskiej w Pieckach-Migowie (koniec listopada 2020 r.) W związku z tym skorygowana została trasa linii 130, 131 i 210. W 2019 r. uruchomiono 1350 metrów buspasów. Najdłuższy odcinek (900-metrowy) powstał na Trakcie Świętego Wojciecha. 350 metrów specjalnej trasy dla autobusów wybudowano na ul. Schuberta.

Wcześniej, bo w 2012 r., najdłuższy buspas powstał na Podwalu Przedmiejskim. Liczy 1150 metrów (od zjazdu z estakady Elbląska do ul. Słodowników). Od 1 kwietnia buspasy w Gdańsku mają w sumie 4685 metrów długości. Najkrótszy z nich ma 68 metrów i jest na ul. Żołnierzy Wyklętych. Prowadzi od al. Grunwaldzkiej do Galerii Bałtyckiej.

Specjalista od buspasów

Dodajmy, że niebawem buspasami i pierwszeństwem dla tramwajów zajmie się Michał Tusk, nowy pracownik gdańskiego ZTM-u.

Jak powiedział rzecznik ZTM, Michał Tusk ma m.in. odpowiadać za tworzenie nowych buspasów w Gdańsku i nadanie priorytetu dla tramwajów na skrzyżowaniach. Będzie to dotyczyło szczególnie planowanych inwestycji. Jego zadaniem będzie też takie konfigurowanie ruchu w ramach nowych inwestycji, aby były one podporządkowane środkom transportu zbiorowego – tak ma być m.in. na trasie GP-W (Nowa Politechniczna), Nowej Świętokrzyskiej, Nowej Wałowej i Nowej Abrahama. 

-„Komunikacja publiczna jest moją pasją od lat – mówi Michał Tusk. – To tematyka, którą regularnie zajmowałem jako dziennikarz od 2005 roku, a od pięciu lat już zawodowo, w ramach stworzonej przeze mnie od zera firmy autobusowej do przewożenia pasażerów na linii Bydgoszcz – Gdańsk (GDN Express – przyp. red.). Bywa, że komentuję w internecie różnego rodzaju rozwiązania i procesy w gdańskiej komunikacji, i są to nierzadko komentarze krytycznie. Uznałem, że ten konkurs jest okazją, że warto spróbować zaangażować się w pracę dla rozwoju transportu miejskiego od wewnątrz.

Pracę w ZTM Michał Tusk rozpocznie najprawdopodobniej w połowie kwietnia, po załatwieniu formalności związanych z bhp i medycyną pracy, co jest utrudnione w warunkach pandemii.

Komentarze