Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

1000 pasażerów autonomicznego autobusu Blees. PKM Gliwice ma dla niego pracę

infobus
24.11.2023 17:05
0 Komentarzy

24 listopada na trasie testów, przy „Skrzyżowaniu Tysiąca Możliwości” miała miejsce oficjalna prezentacja autobusu autonomicznego Blees BB-1.

Stworzony w Gliwicach elektryczny, samojezdny minibus od niemal 2 tygodni kursuje pomiędzy trzema przystankami w obrębie kampusu Politechniki Śląskiej. Testy pojazdu trwają zaledwie kilka dni, a busem już przejechało się ponad tysiąc osób. Aby BB1 mógł się bezpiecznie poruszać na trasach w Polsce istotny jest jeszcze jeden element, konieczność dostosowania przepisów ruchu drogowego. Jeśli będzie zainteresowanie tym pojazdem na rynku, jest szansa na szybsze wprowadzenie rozwiązań w tym zakresie.

przyszłość jest tu i teraz

-„Na BB-1 widnieje napis „Gliwice – przyszłość jest tu”. Nasi partnerzy z firmy Blees zaproponowali, by dopisać tam jeszcze: „przyszłość jest tu i teraz”. Rozwój naszego miasta od lat oparty jest na współpracy w ramach tzw. złotego trójkąta tworzonego przez samorząd, Politechnikę Śląską i innowacyjny prywatny biznes. Dzięki temu Gliwice osiągają sukcesy w najnowocześniejszych dziedzinach – teraz także w ramach testów rzadko jeszcze spotykanego na świecie autonomicznego środka transportu zbiorowego – powiedział podczas plenerowej konferencji prasowej prezydent Gliwic Adam Neumann.

Zdradził też, że miasto, a konkretnie gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, widzi już możliwość skorzystania z tego rodzaju ofert dla wzbogacenia usług z zakresu przewozów pasażerskich. Generalnie autonomiczne pojazdy mogą być odpowiedzią na wiele problemów, z którymi obecnie komunikacja publiczna się boryka m.in. deficyt kierowców, czy wysokie koszty operacyjne.

-„Jeszcze rok temu w PreZero Arenie prezentowaliśmy platformę ze szkieletem tego pojazdu, a dziś z ogromną satysfakcją obserwujemy, jak nasz minibus wozi ludzi! Tylko przez pierwsze cztery dni gliwickich testów z udziałem pasażerów przewieźliśmy ponad tysiąc osób. Jesteśmy przekonani, że nasz pojazd – gdy tylko umożliwią to przepisy w zakresie poruszania się pojazdów autonomicznych po polskich drogach – znajdzie się w ofercie wielu regularnych przewozów publicznych – zapowiedziała Martyna Leśniowska, prezes zarządu firmy Blees.

Na Politechnice Śląskiej testują pojazd przyszłości - Blees BB-1
Na Politechnice Śląskiej testują pojazd przyszłości – Blees BB-1 / fot. Autor: Katarzyna Siwczyk  

Minibus do przyszłości  

Mieszczący nawet 15 osób stojących lub 9 osób siedzących Blees BB-1 wykorzystuje system jazdy autonomicznej na 4. poziomie SAE. Oznacza to, że jest zdolny do samodzielnej jazdy i obsługi wszystkich manewrów na zaprogramowanych trasach. Dzięki zaawansowanemu systemowi autonomii pojazd wykrywa przeszkody i innych uczestników ruchu, a także przyśpiesza, zwalnia i hamuje adekwatnie do sytuacji.

Wysokowydajny komputer, zaawansowane algorytmy  oraz liczne czujniki, skanujące obszar wokół minibusa, zapewniają precyzyjną orientację w sytuacji drogowej oraz poprawną lokalizację na mapie przejazdu. Wszystkie manewry pojazdu są monitorowane przez moduł nadzoru, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Podczas testów na pokładzie Blees BB-1 znajduje się lokalny operator, który nadzoruje przebieg jazdy i ma możliwość przejęcia w razie potrzeby kontroli nad minibusem.  

I to nie koniec, bo pojazd na tej trasie będzie operował do połowy grudnia. Pasażerowie mogą się przejechać busem wzdłuż ulicy Akademickiej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.

-„Zapraszamy wszystkich mieszkańców do przetestowania, do przejażdżki busem – nie tylko tych, którzy znają możliwości nowoczesnych technologii, ale także tych, którzy jeszcze się boją zaufać takim rozwiązaniom. Opinie wszystkich pasażerów są dla nas bardzo ważne – powiedziała dr hab. inż. Anna Timofiejczuk – prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego, która nadzorowała współpracę naukowców Politechniki Śląskiej z firmą Blees.

Komentarze