Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Veturilo z umową pomostową na kolejny rok

infobike
09.11.2021 17:15
0 Komentarzy
Veturilo wystartowało w tym sezonie w ramach pomostowej umowy na jeden sezon. Obowiązywać miał do końca listopada tego roku z opcją przedłużenia o kolejny rok. Urzędnicy już zapowiadają skorzystanie z tej opcji. 

Poszukiwania nowego operatora Veturilo były związane z wygaśnięciem wraz z końcem 2020 roku czteroletniej umowy z Nextbike. W maju 2020 roku firma złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości, ale – zgodnie z umową – do końca sezonu, czyli 30 listopada ubiegłego roku, system działał bez zmian. Wniosek o ogłoszenie upadłości został jednak odrzucony, a spółka weszła w proces restrukturyzacji. Stąd kontynuacja działań i udział w przetargu pomostowym.

W oczekiwaniu na modernizację i rozbudowę w ramach nowego przetargu na operatora zdecydowano się na tzw. umowę pomostową. Drogowcy od początku określali postępowanie pomostowe jako opcję awaryjną. 

Cały czas przygotowujemy nowy przetarg na rower miejski. Na pewno nie zostanie on ogłoszony w najbliższych dniach. Na pewno też w 2022 roku skorzystamy z obecnej umowy na tymczasowe zarządzanie Veturilo. Ona była zawarta na rok, ale z opcją przedłużenia o kolejny rok i z tej opcji skorzystamy – powiedział Jakub Dybalski, rzecznik warszawskiego Zarządu Dróg MIejskich

To pomysł na sprawdzenie, jak sytuacja będzie wyglądała po pandemicznym czasie, jak będą te rowery wypożyczane. Daje to też czas na przygotowanie nowego Veturilo – zaznaczał Dybalski.

W ramach nowej jednorocznej umowy z Nextbike liczba rowerów i stacji finansowanych przez Warszawę wróciła do poziomu z 2016 roku. W oparciu o statystyki wypożyczeń drogowcy zmienili też lokalizacje wybranych stacji. Łącznie do dyspozycji warszawiaków w 2021 roku jest dokładnie 4560 rowerów. W ubiegłym roku dostępnych było 5,8 tysiąca rowerów, a cały system liczył 398 stacji w Warszawie (ich liczba w systemie pomostowym zmniejszyła się o prawie sto).

Nextbike działa na polskim rynku od 2011 roku, zajmując się dostarczaniem i prowadzeniem samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Firma współpracuje z samorządami, tworząc i rozbudowując systemy rowerowe w Polsce. Warszawski system Veturilo uznawany jest za jeden z największych i najpopularniejszych.

Komentarze