Spada zainteresowanie rowerami miejskimi w Kielcach – przyczyny i zmiany w systemie
Rower miejski w Kielcach, który początkowo cieszył się ogromnym zainteresowaniem, teraz zmaga się z malejącą liczbą wypożyczeń.
Statystyki wskazują na wyraźny spadek liczby przejazdów w porównaniu do poprzednich lat. W 2023 roku odnotowano 143 tysiące wypożyczeń, a w 2024 już tylko 102 tysiące. Tendencja ta utrzymuje się także w pierwszej części 2025 roku.
Rozkład jazdy:
- Jakie zmiany zaszły w systemie Kieleckiego Roweru Miejskiego?
- Co wpływa na spadek popularności rowerów miejskich w Kielcach?
- Jakie działania podejmuje MOSiR, by poprawić sytuację systemu rowerów miejskich?
Dlaczego tak się dzieje?
Zjawisko to zauważył Marcin Szopa, specjalista ds. infrastruktury rowerowej w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (MOSiR), który nadzoruje funkcjonowanie systemu rowerów miejskich. Według Szopy początkowy boom na rowery wynikał z ich nowości, jednak z czasem zaczęły one spowszechnieć, a mieszkańcy Kielc nie korzystają z nich tak często, jak na początku. Dodatkowo, problem stanowi również uszkodzenie jednośladów – wiele rowerów jest w naprawie, co powoduje zmniejszenie dostępnej floty.
Wyniki porównawcze:
W okresie od 15 marca do połowy maja 2025 roku system odnotował 17 655 przejazdów, co stanowi wyraźny spadek w porównaniu do 36 tysięcy wypożyczeń w tym samym czasie rok wcześniej. Liczba przejechanych kilometrów również zmniejszyła się z 118 597 do 60 900. Te dane pokazują, że pomimo różnorodnych promocji, takich jak możliwość wypożyczenia roweru za 1 zł przez cały dzień, nie zwiększa się liczba rowerzystów w Kielcach.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Dlaczego promocje nie działają?
Mimo prób przyciągnięcia większej liczby użytkowników poprzez promocje, liczba wypożyczeń w dni promocyjne jest niemal identyczna jak w normalne dni. Średnia liczba wypożyczeń w promocyjne dni wynosi 490 dziennie, a w normalne dni – 485. Jest to niewielka różnica, co sugeruje, że promocje nie przynoszą oczekiwanego efektu.
Zmiany w regulaminie i problemy z graffiti
W tym roku wprowadzono zmiany w regulaminie wypożyczeń, które obejmują konieczność podania numeru PESEL. Zmiana ta ma na celu eliminację problemu, jakim były osoby niszczące rowery i zakładające nowe konta, by uniknąć kary za uszkodzenia. Jednak nie tylko rowery stanowią problem – na tablicach z nazwami stacji pojawia się graffiti, które trzeba usuwać i wymieniać, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Co dalej z Kieleckim Rowerem Miejskim?
Mimo trudności, MOSiR nie planuje w tym roku zakupu nowych rowerów, ale otwiera się na współpracę z lokalnymi firmami i instytucjami, oferując im możliwość zakupu rowerów dla swoich pracowników i zainstalowania stacji na terenie miasta. Dodatkowo, Kielczanie najczęściej wypożyczają rowery w godzinach popołudniowych, między 14:00 a 18:00, a najpopularniejsze stacje to Aleja Solidarności/Politechnika, Warszawska Galeria oraz Rynek.
Komentarze