Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rowerzysta to też klient

infobike
13.05.2011 13:10
0 Komentarzy

Rowerzysta to też klient

Jak donosi krakowski oddział Gazety Wyborczej „Jeśli nie zapewniasz solidnego stojaka, to tak jakbyś nie zapewniał kierowcom miejsca do zaparkowania samochodu! – przekonują rowerzyści zarządzających centrami handlowymi”

galeria_krakowska

Fot. Nowe stojaki pod Galerią Krakowską

Akcja „Rowerem na zakypy”rozpoczęła się w Warszawie. Rowerzyści zachęcają tam właścicieli obiektów handlowych do montowania stojaków rowerowych, które są najbezpieczniejsze i najwygodniejsze, czyli w kształcie odwróconej litery „U”.

Akcja „Rowerem na zakupy”spodobała się krakowskim cyklistom i postanowili przyłączyć się do niej.

„- Krakowskie centra handlowe, hipermarkety i zwykłe sklepy spożywcze z reguły nie rozpieszczają rowerzystów. Dominują niefunkcjonalne wyrwikółka, które nie dają możliwości bezpiecznego przypięcia roweru – zauważa Adam Łaczek z inicjatywy Kraków Miastem Rowerów. – Jako klienci mamy prawo oczekiwać solidnego i wygodnego miejsca do zaparkowania roweru. W końcu zawsze możemy zmienić sklep na taki, przed którym można bezpiecznie zostawić swój pojazd – dodaje.”

Metodą na zachęcanie właścicieli sklepów do instalowania stosownych stojaków rowerowych jest wysłanie petycji. Wzór dokumentu dostępny jest na witrynie internetowej ibikekrakow.com.

Akcja w Krakowie przyniosła już pierwsze owoce. Jak pisze na Adam Łaczek: Galeria Krakowska w końcu zadbała o rowerzystów i zainstalowała proste, funkcjonalne stojaki rowerowe przymocowane do barierek koło wejścia do sklepu i przejścia na Dworzec kolejowy (właściciel Galerii jest zarządcą placu przed Dworcem). W przeciwieństwie do poprzednich stojaków –marnej jakości „wyrwikółek”, te stojaki cechuje solidność i możliwość zapięcia ramy roweru. W ten prosty sposób Galeria Krakowska powiększyła liczbę miejsc do zapięcia roweru przy barierce, która i tak pełniła funkcję nieformalnego stojaka! Powstały w ten sposób miejsca parkingowe dla rowerów dla ok. 30 osób. Doceniamy działania Galerii Krakowskiej i liczymy, że inne obiekty pójdą jej śladem.”

Więcej o akcji można przeczytać pod tym adresem.

Jak piszę dalej krakowska Gazeta Wyborcza „O to, żeby rowerzysta był traktowany tak samo jak klient, który na zakupy przyjeżdża samochodem, od kilku lat walczy też Fundacja 'Partnerstwo dla Środowiska’, która nadaje obiektom w Polsce – od atrakcji turystycznych, przez pensjonaty, po wielkie centra handlowe – certyfikat 'Przyjazny Rowerom’. Aby go otrzymać, obiekt musi dysponować stojakami rowerowymi z zestawem narzędzi, apteczką pierwszej pomocy oraz punktem informacji.

W Krakowie takich miejsc jest już 20 (m.in. Muzeum Lotnictwa Polskiego, opactwo Benedyktynów w Tyńcu czy centrum Com Com Zone). Przyjazne rowerom jest już CH M1 w Czyżynach, stara się o to też krakowska Ikea. Zarządzający sklepem zapowiadają, że zaraz po zakończeniu rozbudowy sklepu przed wejściem pojawi się parking dla klientów na dwóch kółkach.”

Jeśli masz problem z zaparkowaniem roweru pod sklepem, możesz przyłączyć się do akcji.

Komentarze