Policja przerwała pijacki rajd rowerzysty ulicami Szczawna-Zdroju
Nocny patrol policji w Szczawnie-Zdroju w województwie Dolnośląskim zakończył się zatrzymaniem nietrzeźwego rowerzysty. Mężczyzna, mając ponad pół promila alkoholu w organizmie, poruszał się po ulicach miasta, stwarzając zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.
Jego niepewna jazda szybko zwróciła uwagę funkcjonariuszy, którzy postanowili sprawdzić stan trzeźwości rowerzysty. Wynik badania alkomatem był jednoznaczny - ponad pół promila alkoholu w organizmie.
Rozkład jazdy:
- Kto, gdzie i w jakich okolicznościach został zatrzymany przez policję?
- Jakie są konsekwencje jazdy rowerem pod wpływem alkoholu?
- Jaki jest apel policji do rowerzystów i jakie przepisy prawne regulują jazdę pod wpływem alkoholu?
Niebezpieczna jazda pod wpływem alkoholu
28-letni mieszkaniec Wałbrzycha, pomimo niskiej temperatury i trudnych warunków atmosferycznych, postanowił wsiąść na rower i wyjechać na ulice Szczawna-Zdroju. Jego niepewna jazda zwróciła uwagę patrolujących okolicę policjantów. Funkcjonariusze, podejrzewając, że rowerzysta może być pod wpływem alkoholu, postanowili go skontrolować. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał w organizmie 0,65 promila alkoholu.
Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, za które grożą wysokie kary finansowe. Rowerzysta, u którego stwierdzono stan po użyciu alkoholu (do 0,5 promila), może otrzymać mandat w wysokości 1000 złotych. Natomiast, jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, mandat wzrasta do 2500 złotych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W opisanym przypadku, 28-letni mężczyzna, mając 0,65 promila alkoholu w organizmie, został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych. Dodatkowo, policjanci pouczyli go o konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu oraz o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą takie zachowanie.
Apel do rowerzystów
Policja apeluje do rowerzystów o odpowiedzialne zachowanie na drodze i nie wsiadanie na rower po spożyciu alkoholu. Jazda pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie zarówno dla rowerzysty, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z nas.
Przypomnienie o przepisach
Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu (w tym roweru) w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. W przypadku poważniejszych wykroczeń, sprawa może zostać skierowana do sądu, gdzie kara może być jeszcze wyższa. Dodatkowo, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas.
Źródło: KMP w Wałbrzychu
Komentarze