Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rowerowa strategia Kielc: Rozwój infrastruktury i wspieranie aktywności

infobike
14.07.2024 12:30
0 Komentarzy

2 lipca 2024 r. prezydentka Kielc Agata Wojda oraz marszałek świętokrzyska Renata Janik podpisały umowę na dofinansowanie dużego projektu rowerowego z Polski Wschodniej.

Wartość inwestycji pod nazwą „Rozwijanie infrastruktury niskoemisyjnej poprzez budowę dróg dla rowerów oraz pieszych i rowerów na terenie miasta Kielce” to 10.114.848,34 zł. Równolegle trwają konsultacje społeczne dotyczące mobilności miejskiej oraz liczne konkursy wspierające kieleckich rowerzystów.

Rozkład jazdy:

  1. Jaka jest wartość dofinansowania projektu „Rozwijanie infrastruktury niskoemisyjnej poprzez budowę dróg dla rowerów oraz pieszych i rowerów na terenie miasta Kielce”?
  2. Jakie są główne założenia inwestycji dotyczącej infrastruktury rowerowej w Kielcach?
  3. Do kiedy mieszkańcy Kielc mogą wypełniać ankietę w ramach konsultacji społecznych dotyczących mobilności miejskiej?
Rowerowa strategia Kielc: Rozwój infrastruktury i wspierania aktywności
Rowerowa strategia Kielc: Rozwój infrastruktury i wspierania aktywności / fot. UM Kielce

Nowe inwestycje rowerowe

2 lipca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego prezydentka Agata Wojda oraz marszałek Renata Janik podpisały umowę na dofinansowanie projektu pn. „Rozwijanie infrastruktury niskoemisyjnej poprzez budowę dróg dla rowerów oraz pieszych i rowerów na terenie miasta Kielce”. Miasto Kielce na realizację inwestycji otrzymało dofinansowanie w trybie konkursowym z Unii Europejskiej w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027”. Całkowita wartość projektu wynosi 11 899 821, 59 PLN, w tym dofinansowanie w wysokości 10 114 848,34 przy wkładzie własnym 1 784 973, 25 PLN.

Inwestycja zakłada:

  • Budowę dróg dla rowerów wzdłuż ul. Zagnańskiej po jej wschodniej stronie od skrzyżowania z ul. Jesionową do ul. Gosiewskiego i rejonu Centrum Komunikacyjnego. W ramach tego odcinka przewidziano m.in. budowę sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ul. Zagnańskiej z Okrzei wraz z przejazdami rowerowymi.
  • Kolejny fragment to ulica Żelazna po stronie zachodniej od skrzyżowania z ul. Czarnowską do skrzyżowania z ul. Grunwaldzką. Zapewni on możliwość dojazdu jednośladem do stacji PKP Kielce Główne.
  • Trzecim odcinkiem jest al. Szajnowicza-Iwanowa od skrzyżowania z ul. Massalskiego do skrzyżowania z ul. Malików. Infrastruktura rowerowa powstanie po obu stronach drogi.
  • W ramach projektu powstaną także Miejsca Obsługi Rowerzystów – przy granicy miasta z gminą Zagnańsk w rejonie pętli autobusowej, przy Zalewie Kieleckim (okolice cmentarza) oraz u zbiegu al. Szajnowicza-Iwanowa i ul. Malików.

Łączna długość wybudowanych odcinków wynosi 2,6 km. Projektowana infrastruktura uzupełnia istniejącą na terenie miasta sieć dróg dla rowerów likwidując tzw. „białe plamy”. Chodzi zwłaszcza o obszar węzła Żelazna i skomunikowanie stacji Kielce Główne. Umiejscowienie planowanych DDR jest zgodne z „Koncepcją przebiegu tras rowerowych na terenie województwa świętokrzyskiego”. 

W związku z realizacją przedsięwzięcia w maju br. przeprowadzono konsultacje społeczne, w czasie których wpłynęło 16 rozbudowanych wniosków. Zdecydowana większość zgłaszanych postulatów została uwzględniona przez projektantów. Koncepcje uzyskały też pozytywną ocenę wydawaną przez Zespół do spraw Mobilności działający przy Prezydencie Miasta. Trwające obecnie intensywne prace projektowe zlecone przez Miejski Zarząd Dróg powinny zakończyć się jeszcze w wakacje. Następnie, jesienią MZD ogłosi przetarg w celu wyłonienia wykonawcy robót budowlanych. Ich rozpoczęcia można spodziewać się wiosną przyszłego roku.

Rowerowa strategia Kielc: Rozwój infrastruktury i wspierania aktywności / fot. UM Kielce
Rowerowa strategia Kielc: Rozwój infrastruktury i wspierania aktywności / fot. UM Kielce

Konsultacje społeczne

Jednocześnie trwają konsultacje społeczne dotyczące rozwiązań służących dostępności transportu publicznego i mobilności miejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy Kielc mogą wypełniać ankietę do końca lipca br., co pozwoli lepiej przygotować miasto do realizacji projektu w tym zakresie. Opinie z konsultacji zostaną wykorzystane przy opracowywaniu projektu „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym”, finansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027. Ankieta jest dostępna tutaj.

Miasto Kielce organizuje także konkurs „Rowerowe Kielce”, mający na celu podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie niskoemisyjnego transportu. Uczestnicy, którzy pokonają największą liczbę kilometrów na rowerze miejskim za pomocą aplikacji Roovee, mają szansę wygrać atrakcyjne nagrody, w tym rowery elektryczne. Konkurs potrwa do 30 września br., a szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie idea.kielce.eu.

Rowerowa strategia Kielc: Rozwój infrastruktury i wspierania aktywności / fot. UM Kielce

Kielce kręcą

Zakończyła się rywalizacja o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2024” oraz zmagania w konkursie „Kręcimy dla Kielc” organizowanym przez Miasto Kielce. Kielczanie po raz kolejny nie zawiedli i ruszyli w trasę, by kręcić kilometry dla swojego miasta. W tym roku w akcji Aktywne Miasta udział wzięło 660 osób. Rowerzyści „Pucharu Rowerowej Stolicy Polski 2024” kręcili kilometry przez cały czerwiec. Wspólnie w ciągu miesiąca kielczanie przejechali na rowerach 183 147 km, co dało Miastu Kielce 627 punktów i 36 miejsce w klasyfikacji ogólnej. To o cztery miejsca wyżej niż w roku ubiegłym.

Dodatkową atrakcją akcji Aktywne Miasta – Rowerowa Stolica Polski 2024 był organizowany przez Urząd Miasta Kielce konkurs z nagrodami dla kielczan „Kręcimy dla Kielc” adresowany do szkół, grup i osób indywidualnych. Szczegółowe podsumowanie konkursu oraz wręczanie nagród odbędzie się po wakacjach.

Komentarze