Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Przygotowani do zdobycia pierwszych uprawnień – karta rowerowa dla uczniów w Tychach

infobike
24.04.2025 17:30
0 Komentarzy

Wraz z nadejściem wiosny, tyscy policjanci ruchu drogowego intensyfikują działania wspierające szkoły podstawowe w przygotowaniu uczniów do zdobycia ich pierwszych uprawnień – karty rowerowej.

Celem jest nie tylko przekazanie niezbędnej wiedzy teoretycznej, ale również praktycznych umiejętności, dzięki którym młodzi rowerzyści będą poruszać się bezpiecznie po drogach.

Rozkład jazdy:

  1. Kto i kiedy musi posiadać kartę rowerową?
  2. Jak wygląda przygotowanie uczniów do egzaminu na kartę rowerową?
  3. Jakie wyposażenie roweru jest obowiązkowe według przepisów?
Celem jest przekazanie wiedzy teoretycznej, oraz praktycznych umiejętności, dzięki którym młodzi rowerzyści będą poruszać się bezpiecznie.
Celem jest przekazanie wiedzy teoretycznej, oraz praktycznych umiejętności, dzięki którym młodzi rowerzyści będą poruszać się bezpiecznie.

Profilaktyka i praktyka

23 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Tychach mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z sierż. szt. Mateuszem Kuropatwą z Wydziału Ruchu Drogowego oraz przedstawicielami Klubu Sportowego Polon Tychy. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego poruszania się rowerem, przepisy ruchu drogowego oraz obowiązkowe wyposażenie roweru. Warsztaty obejmowały także praktyczne porady dotyczące konserwacji jednośladów.

Kiedy potrzebna jest karta rowerowa?

  • Dzieci do 10. roku życia mogą poruszać się rowerem po drodze wyłącznie pod opieką dorosłych i traktowane są jako piesi.
  • Między 10. a 18. rokiem życia wymagane jest posiadanie karty rowerowej.
  • Osoby pełnoletnie nie muszą mieć uprawnień do kierowania rowerem.

Karta rowerowa wydawana jest nieodpłatnie przez dyrektora szkoły po zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym oraz zgodzie rodzica. Kluczową rolę w przygotowaniu dzieci odgrywają także rodzice, których przykład wpływa na bezpieczne zachowania dzieci w ruchu drogowym.

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

  • Światło białe (przód), czerwone odblaskowe i pozycyjne (tył),
  • Skuteczny hamulec,
  • Dzwonek o nieprzeraźliwym dźwięku.

Komentarze