Przebudowa ul. Okrzei w Warszawie: Priorytet dla pieszych i rowerzystów
Warszawa przygotowuje się na kolejną ważną inwestycję w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy, która obejmie prawy brzeg Wisły.
Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na modernizację ul. Okrzei na Pradze-Północ. Planowana przebudowa ma uczynić tę ulicę zieloną przestrzenią przyjazną pieszym i rowerzystom.
Rozkład jazdy:
Nowe oblicze ul. Okrzei
Przebudowa ul. Okrzei obejmie odcinek od ul. Wybrzeże Szczecińskie do ul. Jagiellońskiej. Po zakończeniu prac, ulica stanie się przestrzenią, w której priorytet mają piesi i rowerzyści. Najważniejsze zmiany to:
- Jednokierunkowy ruch samochodowy – na ulicy pozostanie jeden pas ruchu dla samochodów i autobusów, co zwiększy bezpieczeństwo i pozwoli na zagospodarowanie przestrzeni zielenią i infrastrukturą dla pieszych.
- Nowa droga rowerowa – dwukierunkowa trasa z nawierzchnią asfaltową i kamienną, będąca uzupełnieniem istniejącej sieci dróg rowerowych.
- Bezpieczne skrzyżowania – wyniesione tarcze na skrzyżowaniach z ul. Panieńską, Krowią i Sierakowskiego.
- Przestrzeń dla pieszych – szerokie deptaki, wygodne przejścia oraz miejsca na ogródki gastronomiczne.
Zieleń i mała architektura
Projekt przewiduje zasadzenie 74 nowych drzew, w tym grusz drobnoowocowych i klonów czerwonych, a także stworzenie rabat kwiatowych i nasadzenie krzewów. Drzewa będą sadzone w modułach antykompresyjnych, które poprawiają warunki wzrostu. Na ulicy pojawią się również elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze na śmieci.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Przebudowa uwzględnia także modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej i oświetleniowej, co zapewni trwałość i funkcjonalność nowej przestrzeni. Ulica zyska estetyczną, kamienną nawierzchnię, co wpisuje się w trend wykorzystania wysokiej jakości materiałów w miejskich inwestycjach.
Przebudowa ul. Okrzei jest elementem szerszego planu rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy. Jak podkreśla prezydent Rafał Trzaskowski, inwestycje takie jak most pieszo-rowerowy czy modernizacja ul. Okrzei przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców i dostępności przestrzeni publicznej.
„Most pieszo-rowerowy zbliżył śródmiejskie bulwary z Pragą. Przebudowa ul. Okrzei zmieni charakter tej ulicy, czyniąc ją przyjazną dla mieszkańców” – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Kolejne kroki
Zwycięzca przetargu będzie miał 17 miesięcy na realizację prac. Kolejnym etapem działań będzie konkurs na koncepcję przebudowy innych kluczowych ulic i placów na Pradze, m.in. ul. Floriańskiej i placu Weteranów 1863 r.
Przebudowa ul. Okrzei to krok w stronę nowoczesnej, zrównoważonej przestrzeni miejskiej, która odpowiada potrzebom mieszkańców, wspiera ekologiczne formy transportu i zwiększa atrakcyjność prawobrzeżnej Warszawy.
Komentarze