Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Postulaty o bezpiecznej sygnalizacji świetlnej dla pieszych i rowerzystów

infobike
19.11.2011 11:37
0 Komentarzy

Postulaty o bezpiecznej sygnalizacji świetlnej dla pieszych i rowerzystów

 

Jesteśmy głęboko wstrząśnięci wypadkiem z Olsztyna, w wyniku którego pod kołami TIRa zginęła rowerzystka. Wypadku tego dałoby się uniknąć, gdyby odpowiednio zaprogramowana była sygnalizacja świetlna dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety w tej dziedzinie polska myśl BRD ciągle jest daleko w tyle za Europą –pisze Adam Łaczek na ibikekrakow.com

1
Doceniamy zaangażowanie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, bo wiele już zrobiono, by poprawić sytuacje, ale ciągle dopływają do nas informacje, że w Krakowie ciągle jest wiele skrzyżowań, gdzie każdego dnia piesi i rowerzyści igrają ze śmiercią przez wadliwy program sygnalizacji na skrzyżowaniach.

 

Przygotowaliśmy więc zakres wytycznych w kwestii działania sygnalizatorów S-5 i S-6:
Włączanie zielonego sygnału na przejeździe rowerowym bez opóźnienia w stosunku do kolizyjnego strumienia podporządkowanego pojazdów skręcających w prawo, 
zgodnie z punktem 8.3.2 załącznika Nr 3 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

 

1.      Meldowanie jednokrotne w przypadku przekraczania ulicy dwujezdniowej –zlikwidowanie konieczności meldowania dwukrotnego, osobno przed pierwszą jezdnią i na pasie rozdzielającym jezdnie.

2.      Włączanie zielonego sygnału na przejeździe rowerowym przez jedną jezdnię również w sytuacji kiedy nie istnieje możliwość skoordynowanego włączenia zielonego sygnału na przejeździe przez drugą jezdnię.

3.      Pasywne zielone światło na wszystkich przejazdach rowerowych z sygnalizacją –zlikwidowanie szybkiego wyłączania zielonego sygnału dla rowerzystów w sytuacjach kiedy pojazdy na równoległej jezdni cały czas mają zielony sygnał.

4.      Tam gdzie to możliwe, gwarantowany zielony sygnał, stały, bez konieczności meldowania –puszczanie rowerzystów „w cieniu”np. tramwajów, czy głównego ciągu samochodów.

5.      Rozdzielenie grupy rowerowej i pieszej.

6.      Mamy nadzieję, że te wytyczne pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Na szczególną uwagę zasługuje punkt 1. Warto wczytać się w treść punktu 8.3.2 załącznika Nr 3 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach:

„Każda para strumieni należy do jednej z trzech grup:
– s. wzajemnie kolizyjnych
– s. kolizyjnych o dopuszczalnym JEDNOCZESNYM zezwoleniu na ruch
– s. kolizyjnych o niedopuszczalnym ….

Pary strumieni kolizyjnych o dopuszczalnym JEDNOCZESNYM zezwoleniu na ruch powinny być sterowane tak, aby strumień podporządkowany nie miał możliwości dojazdu do punktu kolizji wcześniej niż strumień z pierwszeństwem przejazdu.”

 

Sytuacja, w której kierowca dostaje zielone wcześniej, niż rowerzysta jest nie tylko niebezpieczna, ale też od wielu lat nielegalna i niezgodna z prawem. Pozostaje mieć nadzieję, że osoby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo wreszcie nauczą się przepisów. Wierzymy, że zielone światło już wkrótce nie będzie narażać życia i zdrowia pieszych i rowerzystów.

 

Drodzy rowerzyści, jeśli widzicie sygnalizacje, w której kierowca dostaje zielone światło wcześniej niż pieszy, czy kierowca to zgłoście to w piśmie do ZIKiT przez ePUAP. Podstawę prawną już znacie, więc nie ma możliwości odmowy.

foto: mastakilla

 

Źródło: http://ibikekrakow.com/2011/11/18/postulaty-o-bezpiecznej-sygnalizacji-swietlnej-dla-pieszych-i-rowerzystow/

Komentarze