Ogromne pieniądze na ścieżki rowerowe i zrównoważony transport w Opolu
Opole i Aglomeracja Opolska otrzymają rekordowe dofinansowanie z Unii Europejskiej – aż 175 milionów złotych na rozwój infrastruktury rowerowej i transportu zrównoważonego.
Dzięki temu mieszkańcy regionu będą mogli cieszyć się nowymi ścieżkami rowerowymi, nowoczesnymi autobusami oraz lepszą infrastrukturą przesiadkową. Projekt ma na celu nie tylko poprawę komfortu codziennego transportu, ale także przyczyni się do walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza w regionie.
Rozkład jazdy:
- Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w Opolu i Aglomeracji Opolskiej dzięki unijnemu wsparciu?
- Które gminy skorzystają na rozbudowie infrastruktury rowerowej?
- W jaki sposób rozwój ścieżek rowerowych przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie?
Co zostanie zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu?
W ramach tych środków planowane jest stworzenie aż 53,5 km nowych ścieżek rowerowych, które połączą różne części Opola i Aglomeracji Opolskiej, ułatwiając codzienne podróże rowerzystów. Ponadto, w regionie pojawią się nowe, nowoczesne autobusy miejskie oraz trzy węzły przesiadkowe, które umożliwią sprawną komunikację pomiędzy rowerzystami a pasażerami transportu publicznego. Z kolei w Popielowie powstaną dwie długie ścieżki pieszo-rowerowe, które będą łączyć miejscowości Lubień i Karłowice.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Rola zrównoważonego transportu
Marszałek Szymon Ogłaza zaznaczył, że projekt ma na celu zwiększenie dostępu do transportu ekologicznego. Dzięki nowym ścieżkom rowerowym, lepszym warunkom do poruszania się pieszo i rozbudowanej sieci transportu publicznego, mieszkańcy będą mieli alternatywę dla samochodów. Ruch rowerowy oraz transport zbiorowy mają pomóc w redukcji emisji spalin i poprawić jakość powietrza w regionie.
Gdzie dokładnie powstaną nowe ścieżki?
Nowe ścieżki rowerowe powstaną w różnych częściach regionu, z uwzględnieniem połączeń między większymi miastami oraz wsiami. Będą to zarówno odcinki w obrębie Opola, jak i w gminach takich jak Popielów, Prószków, Gogolin, Chrząstowice, czy Krapkowice. Szczególną uwagę zwrócono na ułatwienie dostępu do węzłów komunikacyjnych oraz nowych tras rowerowych, które poprawią komfort i bezpieczeństwo podróży.
Komentarze