Nextbike Polska w Grupie Nextbike. Zmiana układu sił na rynku rowerów miejskich
Nextbike Polska – największy operator systemów rowerów publicznych w naszym kraju – został w całości przejęty przez STAR Pedal II GmbH, spółkę zależną właściciela Nextbike GmbH.
W praktyce oznacza to pełne zintegrowanie obu podmiotów w ramach Grupy , która zyskuje status największego operatora miejskich systemów rowerowych w Europie. To strategiczne przejęcie to nie tylko zmiana właścicielska – to także odpowiedź na o ekspansję Lyft i FREENOW na rynku taxi i multimodalności.
Rozkład jazdy:
- Kto przejął 100% udziałów w Nextbike Polska?
- Ile gmin w Polsce obsługuje obecnie system?
- Jakie nowe rynki zagraniczne planuje rozwijać Grupa po integracji?
Nowa struktura, wspólna przyszłość
Od teraz polska spółka działa pod wspólnym szyldem grupy Nextbike. Co istotne, polski zespół nie tylko zachowuje autonomię operacyjną, ale przejmuje też szereg strategicznych kompetencji w ramach całej grupy – od ekspansji na rynkach skandynawskich po rozwój standardów technologicznych.
„Łącząc nasze kompetencje i wieloletnie doświadczenie, będziemy wyznaczać nowe standardy i konsekwentnie umacniać pozycję lidera rynku europejskiego” – zapowiada Sebastian Popp, CEO grupy nextbike.
Nextbike Polska to nie tylko operacyjny lider w kraju, ale również podmiot o ogromnym doświadczeniu wdrożeniowym i zarządczym. Z sukcesem przeprowadził transformację systemów we Wrocławiu, Warszawie czy Metropolii GZM, obsługuje ponad 80 gmin, a liczba użytkowników i przejazdów wciąż rośnie.
„To dla nas kamień milowy. Wspólne zarządzanie polsko-niemieckie umożliwi jeszcze lepsze dostosowanie oferty do realiów miejskich w różnych regionach Europy” – komentuje Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Rok rekordów – a to dopiero początek
Grupa wchodzi w 2025 rok z impetem. Na poziomie globalnym chwali się:
- zwycięstwem w przetargu we francuskim Cergy-Pontoise,
- debiutem w Belgii,
- 8 milionami przejazdów rocznie,
- 40% wzrostem aktywnych użytkowników rok do roku.
W Polsce natomiast platforma triumfuje w przetargach we Wrocławiu i Zielonej Górze, a także rozbudowuje system w Łodzi. To dowód na to, że rynek wciąż ma ogromny potencjał – zarówno na poziomie miejskim, jak i regionalnym.
W obliczu ogłoszeń o ekspansji Lyft i FREENOW, które skupiają się na rynku taxi i multimodalności, konsolidacja w ramach grupy Nextbike pokazuje, że rowery miejskie nie są dodatkiem – są fundamentem zrównoważonej mobilności miejskiej. Nowo powstała grupa będzie kontynuować:
- inwestycje w technologię i cyfryzację floty,
- działania wspierające polityki rowerowe miast,
- współpracę z samorządami w oparciu o Europejski Fundusz Społeczno-Klimatyczny.
Komentarze