Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Napijesz się kawy i naprawisz rower. W Polsce powstanie 17. kawiarenek naprawczych

infobike
11.08.2024 12:04
0 Komentarzy

17 nowych kawiarenek naprawczych powstanie w Warszawie, Łodzi i Poznaniu – dzięki wsparciu od Fundacji Veolia Polska.

Te innowacyjne miejsce połączą pasję do rowerów z sąsiedzką integracją. Przykładowo – w Warszawie we wrześniu przy ul. Malinowskiego 5 ruszy pierwsza na Ursynowie kawiarenka naprawcza, dzięki której mieszkańcy będą mogli bezpłatnie serwisować swoje rowery, a przy okazji delektować się aromatyczną kawą.

Spis treści:

  1. Gdzie powstanie pierwsza kawiarenka naprawcza na Ursynowie w Warszawie?
  2. Jakie rodzaje przedmiotów będą naprawiane w nowo powstałych kawiarenkach naprawczych?
  3. Jaki jest główny cel programu „NaprawiaMY z Veolią”?
17 nowych kawiarenek naprawczych powstanie w Warszawie, Łodzi i Poznaniu – bezpłatne naprawy i edukacja ekologiczna dla mieszkańców

NaprawiaMY z Veolią

Fundacja Veolia Polska ogłosiła wyniki tegorocznej edycji programu grantowego „NaprawiaMY z Veolią”. Spośród 58 zgłoszonych organizacji z całego kraju, jury wybrało 17 laureatów, którzy otrzymają wsparcie na stworzenie kawiarenek naprawczych w Warszawie, Łodzi, Poznaniu oraz innych miejscowościach. Celem programu jest promowanie idei obiegu zamkniętego oraz minimalizacja odpadów poprzez bezpłatne naprawy różnych przedmiotów, które w innym przypadku mogłyby trafić na śmietnik.

„Jakość przesłanych wniosków była w tym roku wyjątkowo wysoka,” podkreśla Izabela Rakuć-Kochaniak, prezeska Fundacji Veolia Polska. „Organizacje wykazały się nie tylko doświadczeniem, ale także kreatywnością i świadomością swoich możliwości, co pokazuje, że ruch kawiarenek naprawczych w Polsce stale się rozwija.”

Nowo powstałe kawiarenki naprawcze zaoferują mieszkańcom pomoc w naprawie m.in. odzieży, rowerów, komputerów i mebli. Dzięki dofinansowaniu, organizacje będą mogły sfinansować wynagrodzenia dla instruktorów, zakupić narzędzia, maszyny krawieckie oraz inne niezbędne materiały. Wszystko to w duchu zrównoważonego rozwoju, aby promować ponowne wykorzystanie zasobów i zmniejszać ilość odpadów szkodliwych dla środowiska.

Lista nagrodzonych projektów obejmuje m.in. kawiarenki w Warszawie (Stacja Praga, Fundacja „Dokładam Się”, OPSD Bemowo, Stowarzyszenie „Pomagamy Seniorom”, Fundacja Splot Społeczny, Fundacja Rozwoju Kinematografii), Łodzi (Kombinatornia, Fundacja „W Człowieku Widzieć Brata”, CPRIO OPUS) oraz Poznaniu (Zębatka, Spójnik, Pogotowie Społeczne, Klinika Pluszaka, Mikrokosmos, Fundacja Projektowania Zmiany Edukacyjnej Wyobraźni).

17 nowych kawiarenek naprawczych powstanie w Warszawie, Łodzi i Poznaniu – bezpłatne naprawy i edukacja ekologiczna dla mieszkańców
17 nowych kawiarenek naprawczych powstanie w Warszawie, Łodzi i Poznaniu – bezpłatne naprawy i edukacja ekologiczna dla mieszkańców

plus zapas kawy

Oprócz wsparcia finansowego w wysokości od 3 do 7 tys. zł brutto, laureaci otrzymają także zapas kawy pochodzącej ze zrównoważonych upraw, podręcznik DIY dotyczący tworzenia i prowadzenia kawiarenek naprawczych, a także dostęp do merytorycznego wsparcia i konsultacji w ramach społeczności „NaprawiaMY z Veolią”.

Kawiarenki naprawcze to nie tylko miejsca, gdzie można bezpłatnie naprawić uszkodzone przedmioty, ale przede wszystkim przestrzeń do budowania więzi społecznych i zwiększania świadomości ekologicznej. „Kawiarenki integrują lokalne społeczności, wzmacniają kompetencje społeczne oraz promują ideę odpowiedzialności za środowisko,” zaznacza Rakuć-Kochaniak.

Program „NaprawiaMY z Veolią” jest realizowany od 2019 roku, a do tej pory dzięki jego wsparciu powstało około 30 kawiarenek w całej Polsce. Inicjatywa ta jest częścią globalnego ruchu kawiarenek naprawczych, który zyskuje na popularności w wielu krajach na całym świecie, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Komentarze