Francja: Rowery biurowe w szkole zamiast krzeseł. Przepis na aktywność w czasie lekcji?
Siedzący tryb życia to jeden z największych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata – zwłaszcza wśród młodzieży, która coraz więcej czasu spędza przed ekranami.
We Francji postanowiono temu przeciwdziałać… siodełkiem. Liceum Anity Conti w miejscowości Bruz w Bretanii jako pierwsze w regionie wprowadziło do klas rowery biurowe, które zastępują tradycyjne krzesła.
Rozkład jazdy:
- Jakie rozwiązanie wprowadziło liceum w Bretanii?
- Jakie korzyści przynoszą rowery biurowe w klasach?
- Czy to sposób na walkę z siedzącym trybem życia w szkołach?
Ruch w klasie? Czemu nie!
Pomysł wydaje się prosty, ale jego skutki mogą być przełomowe. Zamiast biernego siedzenia, uczniowie delikatnie pedałują w trakcie lekcji, poprawiając krążenie i utrzymując ciało w ruchu. Jak mówi jedna z uczennic, Zoé Thomassin:
„To naprawdę świetne, ponieważ pozwala nam się trochę poruszać po 3- czy 4-godzinnym siedzeniu w klasie”.
Rowery biurowe są ciche, nie przeszkadzają w nauce, a przy tym wpływają pozytywnie na koncentrację, metabolizm i samopoczucie. W dobie rosnących problemów z nadwagą i obniżoną kondycją fizyczną młodzieży, takie rozwiązania mogą zyskać popularność także w innych krajach.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Aktywność fizyczna – bez wychodzenia z ławki
Dyrekcja szkoły podkreśla, że celem nie jest forsowny wysiłek, lecz naturalna, lekka aktywność, która przerywa wielogodzinne unieruchomienie. Rowery nie zastępują zajęć wychowania fizycznego, ale są ich świetnym uzupełnieniem – zwłaszcza w dniach, gdy uczniowie spędzają większość czasu w klasie.
Z badań wynika, że nawet niewielka aktywność w trakcie nauki poprawia koncentrację i zapamiętywanie informacji. To sposób, by nie tylko zadbać o zdrowie uczniów, ale i poprawić jakość edukacji.
Przyszłość szkół?
Czy rowerowe stanowiska pracy i nauki trafią także do innych szkół w Europie, a może i w Polsce? W czasach, gdy coraz więcej firm inwestuje w biurka do pracy stojącej czy rowery stacjonarne dla dorosłych, szkoły mogą stać się kolejnym ogniwem w rewolucji przeciwko siedzącemu trybowi życia.
Komentarze