Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Drogi rowerowe w Gliwicach zostaną połączone w logiczną całość

infobike
26.07.2024 12:00
0 Komentarzy

Drogi rowerowe w Gliwicach trzeba połączyć w logiczną całość. Obecnie często trasa kończy się nagle, a rowerzysta musi kontynuować jazdę ulicą.

ZDM zlecił realizację dwóch zadań w tym zakresie. Obecnie trwa opracowanie koncepcji, obejmującej m.in. wyznaczenie pasów i dróg rowerowych oraz zaprojektowanie dedykowanej rozwiązaniu zmiany organizacji ruchu. Przy okazji zadbamy o zieleń w obrębie inwestycji. 

Spis treści:

  1. Jakie ulice w Gliwicach zostaną objęte pierwszym zadaniem dotyczącym ruchu rowerowego zleconym przez ZDM?
  2. Jakie są główne cele realizacji zadań dotyczących dróg rowerowych w Gliwicach?
  3. Jakie rozwiązania są planowane w przypadku, gdy wyznaczenie pasów rowerowych na jezdniach będzie niemożliwe z powodu uwarunkowań geometrycznych lub pomiarów ruchu?

Dwa zadania

Gliwicki Zarząd Dróg Miejskich zlecił realizację dwóch zadań dotyczących ruchu rowerowego.

Pierwsze zadanie obejmie odcinki ulic: Dworcowej, Jana Pawła II, Dunikowskiego, Mikołowskiej, Wrocławskiej, Częstochowskiej, Konarskiego, Zabrskiej, Strzody i Wyszyńskiego.

Zadanie będzie polegało na wykonaniu koncepcji zakładających wyznaczenie pasów rowerowych, dróg rowerowych i uporządkowaniu postoju pojazdów oraz – w miarę możliwości – zaprojektowaniu nowej zieleni miejskiej. Jego celem jest zapewnienie bezpiecznych połączeń rowerowych w ciągu wybranych głównych ulic w centrum miasta, tworzących siatkę tras rowerowych wraz z istniejącymi już drogami i szlakami rowerowymi. Ponadto – dzięki redukcji pasów ruchu – wyznaczone zostaną drogi dla pieszych oraz nowe miejsca parkingowe.

Drugie zadanie dotyczyć będzie m.in. ulic: Toszeckiej, Bernardyńskiej, Śliwki, Orlickiego, Świętojańskiej, Tarnogórskiej, Opolskiej, Dąbrowskiego, Traugutta, Poniatowskiego, Pszczyńskiej, Kościuszki, Andersa, Kozielskiej i Daszyńskiego.

Zadanie obejmie wykonanie projektów zmiany docelowej organizacji ruchu w zakresie wyznaczenia pasów ruchu dla rowerów na jezdniach lub dróg dla rowerów. W miejscach, gdzie wyznaczenie takich pasów będzie niemożliwe ze względu na uwarunkowania geometryczne lub wynikające z pomiarów ruchu ulicy, projektant ma wskazać dodatkowe rozwiązania – np. koncepcję przebudowy układu drogowego, zakładającą budowę odrębnej drogi dla rowerów. 

Celem zadania jest zapewnienie bezpiecznych połączeń rowerowych w ciągu wybranych głównych ulic miasta oraz dróg wyprowadzających ruch rowerowy z centrum w kierunkach obrzeżnych dzielnic – w możliwie jak najkrótszym czasie i bez konieczności przebudowy istniejącej infrastruktury drogowej – a także utworzenie siatki tras rowerowych uwzględniającej istniejące już drogi i szlaki rowerowe. 

Jak zapowiada ZDM – harmonogram wykonania prac będzie opracowywany na etapie wdrażania wspomnianych rozwiązań w mieście.

Komentarze