Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tramwaj na Klecinę coraz bliżej. Wrocław rozpoczyna projektowanie nowej trasy tramwajowej

infotram
04.04.2025 14:30
0 Komentarzy

Miasto Wrocław nie zwalnia tempa w rozwoju infrastruktury transportowej. Do realizowanych i planowanych inwestycji w komunikację miejską dołącza kolejna – tramwaj na Klecinę.

Urząd Miejski Wrocławia podpisał umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej trasy tramwajowej, która poprowadzi przez południowe osiedla Krzyków, a jednym z kluczowych elementów będzie rozbudowa torowiska na ulicy Przyjaźni.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie dwa warianty przebiegu trasy tramwajowej na Klecinę mają zostać przeanalizowane przez projektanta i czym się różnią?
  2. Jakie elementy infrastruktury mają zostać uwzględnione na nowej pętli tramwajowej przy ul. Kupieckiej?
  3. W jaki sposób projekt tramwaju na Klecinę wpisuje się w szerszy plan rozwoju komunikacji miejskiej we Wrocławiu?
Tramwaj na Klecinę
Tramwaj na Klecinę/foto: UM Wrocław

Wrocław stawia na tramwaje

Wrocławskie inwestycje w tabor i infrastrukturę tramwajową są zakrojone na szeroką skalę. Oprócz zapowiedzianej budowy największej zajezdni tramwajowej na Nowych Żernikach, miasto pracuje także nad:

  • budową trasy tramwajowo-autobusowej na Swojczyce (wartość: ponad 139 mln zł),
  • projektami tras z Gaju na Borowską oraz na Maślice,
  • przedłużeniem trasy na ul. Opolskiej,
  • projektem trasy na Jagodno (konsultacje trwają),
  • konsultacjami społecznymi dotyczącymi trasy na Psie Pole (zakończą się 6 kwietnia).

Nowa trasa na Klecinę wpisuje się w tę strategię. Jak informuje wiceprezydent Wrocławia, Renata Granowska, dzięki tej inwestycji liczba mieszkańców, którzy będą mieli maksymalnie 5 minut pieszo do przystanku tramwajowego, wzrośnie z 3,9 tys. do 11,5 tys. osób.

Dwa warianty przebiegu trasy

Za projekt trasy odpowiada Dolnośląska Pracownia Projektowa sp. z o.o., która została wybrana w przetargu ze względu na najlepsze połączenie ceny i doświadczenia. Projektant ma przygotować dwa warianty przebiegu trasy tramwajowej i poddać je analizie pod względem technicznym, społecznym, środowiskowym i ekonomicznym.

  • Wariant pierwszy zakłada poprowadzenie trasy z ul. Przyjaźni przez korytarz wyznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego, dalej przez nowy most nad Ślęzą, ulicę Herbacianą, Buraczaną, Kupiecką do pętli w rejonie skrzyżowania Karmelkowej i Giełdowej.
  • Wariant drugi przebiega przez obecną pętlę „Klecina”, dalej terenami zielonymi wzdłuż rzeki Ślęzy i od mostu pokrywa się z pierwszym wariantem.

Nowa pętla, most i infrastruktura towarzysząca

Nowa pętla przy ul. Kupieckiej będzie wyposażona w:

  • dwa tory jazdy z miejscami postojowymi dla co najmniej czterech składów tramwajowych,
  • punkt socjalny dla pracowników MPK,
  • ogólnodostępną toaletę,
  • parking Park & Ride oraz parking rowerowy,
  • nowoczesną przestrzeń pasażerską z zielenią wysoką, ławkami i małą architekturą.

Projekt obejmuje także pięć par przystanków tramwajowych zlokalizowanych m.in. przy ul. Życzliwej, Dożynkowej i w rejonie Buraczanej i Stefki. Co ważne, przy projektowaniu przystanków pojawią się trejaże z pnączami, które będą dawały cień pasażerom czekającym na tramwaj.

Zielona infrastruktura i ekologia

Zgodnie z wytycznymi Biura Zrównoważonej Mobilności, projekt uwzględni rozwiązania ekologiczne:

  • chodniki i drogi rowerowe zostaną zaprojektowane w taki sposób, by wody opadowe spływały na zieleń i do ogrodów deszczowych,
  • ogrody deszczowe zostaną wyposażone w rośliny hydrofitowe, które będą oczyszczać wodę deszczową z zanieczyszczeń,
  • wzdłuż trasy pojawią się elementy zielonej infrastruktury zapewniającej komfort cieplny i estetykę przestrzeni.

Większa przepustowość ul. Przyjaźni

Kluczowym elementem inwestycji będzie również budowa drugiego toru na ul. Przyjaźni, gdzie obecnie tramwaje kursują jednym torem naprzemiennie. Dzięki temu zwiększy się przepustowość i niezawodność trasy.

Harmonogram i koszty

Projektant będzie miał 24 miesiące na opracowanie pełnej dokumentacji dla wybranego wariantu trasy. Koszt przygotowania projektu to ponad 2,4 mln zł.

Tramwaj na Klecinę to kolejny krok Wrocławia w stronę nowoczesnej, zrównoważonej mobilności. Inwestycja, która ma zwiększyć dostępność komunikacyjną południowych osiedli miasta, będzie nie tylko funkcjonalna, ale i przyjazna dla środowiska. Już wkrótce mieszkańcy Kleciny i Oporowa będą mieli realny wpływ na kształt projektu – za sprawą zapowiedzianych konsultacji społecznych.

Komentarze