Trzy warianty linii tramwajowej na krakowskie Kliny. Ruszają konsultacje z mieszkańcami
Tramwaj na Kliny – jak zostanie poprowadzony? Odpowiedź na to pytanie będzie można uzyskać w czasie konsultacji społecznych, które potrwają od 7 kwietnia do 9 maja.
Opracowano trzy warianty tras, które różnią się lokalizacją pętli końcowych oraz szczegółami przebiegu, uwzględniając m.in. ulicę Spacerową, planowane rondo przy Szkole Podstawowej nr 14 czy drogę równoległą do autostrady A4.
Rozkład jazdy:
- Jakie są przewidywane różnice w kosztach budowy i czasie realizacji dla każdego z trzech wariantów przebiegu trasy tramwajowej?
- Jakie będą potencjalne skutki społeczne i środowiskowe poszczególnych wariantów, szczególnie w rejonie ulic Spacerowej, Trockiego oraz w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 14?
- W jaki sposób zostanie zapewniona integracja planowanej trasy tramwajowej z istniejącym układem komunikacji publicznej, w szczególności z pętlą Czerwone Maki P+R oraz przystankiem kolejowym Kraków Opatkowice?
Trzy warianty
Warianty są następujące:
Wariant 1: linia tramwajowa biegnie od istniejącej pętli Czerwone Maki P+R wzdłuż ul. Bunscha i Humboldta, następnie skręca na południe w ul. Spacerową, na skrzyżowaniu z ulicami Trockiego i Działowskiego skręca na wschód, kończy się na pętli tramwajowej proponowanej w pobliżu wiaduktu którym przebiega autostrada A4 nad linią kolejową nr 94.
Wariant 2: linia tramwajowa biegnie od istniejącej pętli Czerwone Maki P+R wzdłuż ul. Bunscha i Humboldta, następnie skręca na południe w ul. Spacerową, na skrzyżowaniu z ulicami Trockiego i Działowskiego skręca na wschód, na planowanym rondzie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 14 skręca na południe, przekracza autostradę A4, po czym kończy się na planowanej nowej pętli w pobliżu przystanku kolejowego Kraków Opatkowice.
Wariant 3: linia tramwajowa biegnie od istniejącej pętli Czerwone Maki P+R wzdłuż ul. Bunscha i Humboldta, następnie skręca na południe w kierunku ul. Trockiego, po czym skręca na wschód w planowaną drogę klasy zbiorczej biegnącej równolegle do autostrady A4, kończy się na pętli tramwajowej proponowanej w pobliżu wiaduktu którym przebiega autostrada A4 nad linią kolejową nr 94.
Celem konsultacji jest zebranie opinii mieszkańców na temat proponowanych rozwiązań, które mają na celu poprawę dostępności komunikacyjnej osiedla Kliny. Przeprowadzone analizy oraz zebrane opinie mieszkańców i instytucji opiniujących będą stanowić podstawę do podjęcia ewentualnych dalszych prac w zakresie rozwoju układu komunikacyjnego obszaru Klinów. Szczegóły dotyczące formy konsultacji oraz dostępne materiały znajdą Państwo na stronie internetowej miasta.
W ramach konsultacji zaplanowano:
- stacjonarne spotkania konsultacyjne:
- 15 kwietnia o godz. 18.00 – Szkoła Podstawowa nr 14, ul. prof. Bartla 29
- 25 kwietnia o godz. 18.00 – Centrum Kultury Podgórza – Fort Borek, ul. Forteczna 146 (sala widowiskowa)
- spotkanie w formule online:
- 8 maja o godz. 18.00 – link do spotkania zostanie opublikowany na stronie obywatelski.krakow.pl
- dyżur eksperta:
- 5 maja w godz. 17.00-19.00 – Centrum Kultury Podgórza – Fort Borek, ul. Forteczna 146 (pokój nr 1.12. – I piętro)
- możliwość wypełnienia ankiety konsultacyjnej dostępnej w okresie trwania konsultacji.
Materiały merytoryczne dotyczące przedmiotu konsultacji zostaną opublikowane 7 kwietnia, czyli w dniu ich rozpoczęcia.
Konsultacje prowadzone będą przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury we współpracy z Wydziałem Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego na podstawie uchwały nr CXI/2904/18 Rady Miasta Krakowa z 26 września 2018 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków oraz z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
Komentarze