Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Lublin: „Rower widmo” upamiętni tragicznie zmarłego rowerzystę

infobike
27.03.2025 21:00
0 Komentarzy

W najbliższy piątek (28 marca) w Lublinie odbędzie się kolejna edycja Lubelskiej Masy Krytycznej – comiesięcznego przejazdu rowerzystów, którzy wspólnie promują rower jako środek codziennego transportu.

Tym razem jednak wydarzenie będzie miało szczególnie refleksyjny wymiar. Rowerzyści planują ustawić na ul. Dworcowej Ghost Bike, czyli tzw. „rower widmo” – białą instalację, która ma upamiętnić rowerzystę tragicznie potrąconego w tym miejscu.

Rozkład jazdy:

  1. Czym jest Ghost Bike i dlaczego pojawi się w Lublinie?
  2. Co wydarzyło się na ul. Dworcowej 12 marca?
  3. Jakie przesłanie niosą takie instalacje i kto je organizuje?
Rowerzyści planują ustawić Ghost Bike, – białą instalację, która ma upamiętnić rowerzystę tragicznie potrąconego w tym miejscu.
Rowerzyści planują ustawić Ghost Bike, – białą instalację, która ma upamiętnić rowerzystę tragicznie potrąconego w tym miejscu.

Pamięć i przestroga

12 marca 2025 roku na przejeździe rowerowym na ul. Dworcowej doszło do śmiertelnego wypadku. Rowerzysta potrącony przez pojazd nie przeżył. Społeczność rowerowa nie chce, by ta tragedia przeszła bez echa. Ghost Bike zostanie ustawiony dokładnie w miejscu wypadku – jako forma hołdu, ale również apel o poprawę bezpieczeństwa na lubelskich drogach.

Instalacja w postaci roweru całkowicie pomalowanego na biało ma symbolizować obecność osoby, której już nie ma. To nie tylko gest pamięci, ale i mocne wezwanie do działań na rzecz infrastruktury przyjaznej dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Masa Krytyczna jedzie dalej

Piątkowy przejazd rowerowy rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 18:00 na Placu Litewskim. Organizatorzy – Lubelska Masa Krytyczna, Rowerowy Lublin i Porozumienie Rowerowe – Lublin – podkreślają, że wydarzenie będzie miało tym razem szczególny charakter. Wspólna obecność ma być nie tylko rowerowym manifestem, ale i chwilą zadumy nad ludzkim życiem.

Ghost Bike – historia i przesłanie

Pierwsza taka instalacja powstała w 2003 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory Ghost Bikes pojawiają się na całym świecie – również w Polsce. W Lublinie pierwszy „rower widmo” stanął w 2013 roku na al. Unii Lubelskiej, gdzie zginęła rowerzystka potrącona przez ciężarówkę.

Każdy taki rower to głos – niemy, ale bardzo wymowny – domagający się lepszych warunków dla cyklistów. Bo za każdym Ghost Bikiem kryje się konkretna historia, imię, rodzina i dramat.

Komentarze