Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W jakie autobusy elektryczne celuje Świeradów-Zdrój? Analiza SWZ

infobus
05.01.2024 09:08
0 Komentarzy

Gmina Miejska Świeradów-Zdrój poszukuje dostawcy dwóch fabrycznie nowych autobusów elektrycznych klasy MAXI oraz dwustanowiskowej stacji ładowania.

Autobusy mają być dostarczone do miasta w ciągu 14 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Naszym zdaniem Zapowiada się ciekawy pojedynek o autobusy elektryczne dla Świeradowa Zdrój.

Kryteria oceny ofert

Zamawiający wybierze najlepszą ofertę na podstawie oceny dwóch kryteriów:

  • ceny – 60 pkt,
  • zużycia energii elektrycznej na 1 km wg SORT 2 – poniżej 0,80 KWh – 40 pkt.

O finansowaniu i formalnościach tego przetargu pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie. Standardowo przyszedł czas na szczegółową analizę SWZ.

W jakie autobusy elektryczne celuje Świeradów-Zdrój? Analiza SWZ
W jakie autobusy elektryczne celuje Świeradów-Zdrój? Analiza SWZ

Specyfikacja techniczna

Dwa autobusy solowe mają mieć długość od 11,5 do 12,5 m. Autobusy muszą pomieścić minimum 31 pasażerów na miejscach siedzących. Wymiana pasażerów odbywać się ma przez troje drzwi w układzie 2-2-2. Podłoga elektrobusów ma być płaska bez stopni poprzecznych we wnętrzu pojazdu. Wysokość wejścia od powierzchni jezdni powinna wynosić 320-340 mm.

Zamawiający dopuszcza rozwiązania napędu poprzez zastosowanie jednego lub wielu silników elektrycznych z zastrzeżeniem, że moc uzyskana zagwarantuje pełne funkcjonowanie pojazdu wraz z osprzętem i wyposażeniem w skrajnie niekorzystnych warunkach w ruchu miejskim. Moc silników nie może być mniejsza niż 160 kW. Elektrobusy mają być wyposażone w system odzyskiwania energii podczas hamowania i jazdy z góry i wykorzystywać ją do doładowania akumulatorów lub kondensatorów (zależnie od zastosowanego rozwiązania technicznego) tzw. rekuperacji.

Energia elektryczna może być magazynowana w akumulatorach, które będą ładowane z ładowarek o mocy maksymalnej 120 kW. Ilość zmagazynowanej energii w pojeździe powinna umożliwić przejechanie autobusem (w pełni obciążonym) przy zasilaniu elektrycznym w warunkach SORT-2, co najmniej 180 km. Zamawiający wymaga przy tym, aby pojemność magazynu energii była nie mniejsza niż 400 kWh. Ładowanie baterii ma się odbywać poprzez złącze typu „plug in” – gniazdo CCS Combo 2 umiejscowione w tylnej części (po prawej stronie pojazdu ok.40-50 cm od tyłu pojazdu i ok.50-60 cm od ziemi) z ładowarki zewnętrznej. Ładowanie odbywać się będzie w zajezdni u zamawiającego.

Przechodzimy do środka autobusów, gdzie na przodzie znajdzie się kabina kierowcy, zabudowana z oszklonymi odpornymi na uderzenia drzwiami. Z kolei w przedziale pasażerskim znajdą się trzy wejścia USB umożliwiające doładowanie telefonu. Pasażerowie pojadą na siedzeniach o budowie modułowej montowanych bezwzględnie wszędzie tam gdzie jest to technicznie możliwe do ścian bocznych autobusu. Fotele mają być wykonane z tworzywa sztucznego na szkielecie stalowym lub z tworzywa sztucznego z możliwością łatwego montażu i demontażu, z uchwytami od strony przejścia.

Elektrobusy będą wyposażone w system informacji pasażerskiej, czyli: elektroniczne tablice kierunkowe zewnętrzne LED (kolor diod bursztynowy lub biały) oraz jedną wewnętrzną tablicę informacyjna LCD. Tablicę wewnętrzną stanowić ma monitor LCD zabezpieczony hartowaną szybą odporną na wandalizm, z automatyczną regulacją jasności w zależności od natężenia oświetlenia, o przekątnej minimum 37 cali.

Gmina Miejska Świeradów-Zdrój poszukuje dostawcy dwóch fabrycznie nowych autobusów elektrycznych klasy MAXI oraz dwustanowiskowej stacji ładowania.

Podsumowanie przetargowe

Zapowiada się ciekawy pojedynek o autobusy elektryczne dla Świeradowa-Zdrój. Będzie to walka nie tylko ceną, ale przede wszystkim najniższym zużyciem energii elektrycznej.

W szranki mogą stanąć niemal wszyscy producenci, bowiem SWZ nie przewiduje wyszukanych wymogów. Otwarcie ofert odbędzie się w dniu 29 stycznia.

Po więcej informacji o SWZ odsyłamy do przetargowej strony zamawiającego: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-023619c3-9811-11ee-ba3b-4e891c384685

Komentarze