Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZK Bydgoszcz testuje eCitaro z bateriami NMC3

infobus
05.07.2023 19:02
0 Komentarzy

4 lipca rozpoczęły się testy elektrycznego autobusu Mercedes-Benz eCitaro. To ten sam egzemplarz, który był wcześniej testowany w Czechowicach-Dziedzicach.

Bydgoskie testy potrwają do 13 lipca.

Obsługiwane linie i wyposażenie

Autobus będzie można spotkać na liniach 57 i 80, a w weekendy również na linii 59. Z uwagi na to, że jest to pojazd testowy, pasażerowie muszą być przygotowani na to, że w autobusie będzie można kasować tylko bilet papierowy. Pojazd jest wyposażony w takie udogodnienia jak: klimatyzacja, wygodne fotele o podwyższonym standardzie. Autobus jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – posiada niską podłogę na całej długości, z antypoślizgową wykładziną.

fot. ZDMIKP Bydgoszcz

Od pojazdów eksploatowanych przez MZK różni się przede wszystkim tym, że jest pomalowany na szaro.

Z bateriami NMC3

Elektrobus demonstracyjny Mercedesa jest pojazdem dwudrzwiowym, może pomieścić 72 osoby, w tym 31+1 pasażerów siedzących oraz 39 stojących. To co go wyróżnia na rynku to baterie najnowszej generacji NMC3 o pojemności 588 kWh i energii dostępnej 420 kWh. Według producenta autobusu, jest to największa bateria dostępna w autobusie klasy MAXI, co zapewnia zasięgi niedostępne dla innych konstrukcji. Pod skrótem NMC 3 kryje się nowa generacja wysokowydajnych baterii. Ich wyjątkową zaletą jest ogromna wydajność, która umożliwia uzyskanie dużego zasięgu bez konieczności doładowywania. Udoskonalony skład chemiczny ogniw w połączeniu ze zoptymalizowanym pakietem baterii umożliwił znaczny wzrost pojemności o około 50 % przy zachowaniu niezmienionej masy. Nowa generacja baterii spełnia już wymogi bezpieczeństwa określone regulaminem nr 100-3 EKG ONZ, które zaczną obowiązywać dopiero jesienią 2023 roku. Zgodnie ze zwyczajem praktykowanym od początku istnienia eCitaro istnieje możliwość wyboru spośród różnych wersji wyposażenia zarówno dla autobusu solo, jak i autobusu przegubowego eCitaro G. Model eCitaro Solobus jest dostępny z co najmniej czterema i maksymalnie sześcioma pakietami baterii o łącznej pojemności do 588 kWh. Autobus przegubowy eCitaro może być wyposażony w co najmniej cztery, a maksymalnie siedem baterii o łącznej pojemności do 686 kWh.

Bezpieczny i efektywny jak eCitaro

Dzięki regulacji przyśpieszenia eCitaro pomaga także kierowcy w oszczędzaniu energii podczas jazdy. Podczas ruszania z przystanku lub na światłach, niezależnie od tego, czy pojazd jest pusty czy w pełni obciążony, moment obrotowy jest ograniczany do komfortowego poziomu. Efektem tego jest łagodny i przyjazny dla pasażerów styl jazdy, a przy okazji także niższe zużycie energii. Ogólnie rzecz biorąc właściwości jezdne zoptymalizowano pod kątem maksymalnej efektywności bez absorbowania uwagi kierowcy różnicami względem Citaro z silnikiem spalinowym. Na przykład w ustawieniu domyślnym autobus toczy się, oszczędzając energię, gdy tylko kierowca zdejmie nogę z pedału przyspieszenia. Bezpieczeństwo jest i było od zawsze najwyższym priorytetem w autobusach Mercedes-Benz. Aktywny asystent hamowania Preventive Brake Assist, asystent skrętu Sideguard Assist i system monitorowania ciśnienia w oponach TPM to już niemal oczywistość. Bezpieczeństwo i wsparcie dla kierowcy zapewnia również akustyczny system ostrzegania o pojeździe (Acoustic Vehicle Alerting System) oraz włączana funkcja ograniczenia prędkości do 33 km/h – znaczne ułatwienie podczas jazdy w strefach ograniczonej prędkości.

Komentarze