Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Małopolskie: Mimo czerwonego światła wjechał na przejazd. Autokar wyłamał szlaban

infobus
02.06.2023 13:06
0 Komentarzy

24 maja doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem autobusu turystycznego na przejeździe kolejowym w Pisarach w gminie Zabierzów.

O sprawie poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe, które opublikowały nagranie z incydentu. – Takie zachowanie, to skracanie sobie drogi do śmierci – komentują przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe.

Kraków – Katowice

Zdarzenie miało miejsce 24 maja na przejeździe kolejowo-drogowym w Pisarach, na trasie kolejowej Kraków – Katowice.

Pomimo migających świateł na sygnalizatorze i zamykających się rogatek, kierujący autobusem wjechał na przejazd i uszkodził drąg rogatki. Takie zachowanie, to skracanie sobie drogi do śmierci.

Uszkodzenie rogatki sygnalizowane jest u dyżurnego ruchu. Niezwłocznie powiadomiono Straż Ochrony Kolei. Kierowcy grozi wysoki mandat, a nawet sprawa o ukaranie w sądzie.

-„Ciągle przypominamy, że włączone czerwone światło na sygnalizatorze, to informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg i nie wolno już przejeżdżać przez tory. – dodały PLK.

Zobaczcie na filmie to zdarzenie:

Warto pamiętać

Ponadto, kierowcy i rowerzyści powinni pamiętać, że:

  • Znak STOP oznacza obowiązek zatrzymania się przed przejazdem.
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu i nie świecą się sygnalizatory przejazdowe.
  • Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Dodatkowo, kolejarze przypominają o zasadach korzystania z Żółtych Naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom. Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery:

  •  indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu;
  • numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie
  • numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu. Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

Więcej informacji o kampanii i o żółtej naklejce na stronie kampanii społecznej PLK SA „Bezpieczny przejazd”: https://bezpieczny-przejazd.pl/

Komentarze