Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kolejne Solarisy w Budapeszcie, czyli polsko-czeskie trolejbusy w stolicy Węgier

infobus
11.01.2023 17:04
0 Komentarzy

Budapeszt odebrał kolejne trolejbusy marki Solaris z systemami napędowymi czeskiej Škody.

Łącznie w styczniu na ulice stolicy Węgier mają wyjechać wszystkie zamówione pojazdy, czyli 18 pojazdów Solaris-Škoda, które dołączą do 48 sztuk, które od kilku lat już wożą pasażerów w stolicy Węgier.

18 x Trollino 18

Pojazdy przyjeżdżają do Budapesztu z Pilzna w Czechach, a ich odbiór odbywa się w sposób ciągły i zgodnie z harmonogramem. Mieszkańcy Budapesztu będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi i niskopodłogowymi nowymi pojazdami po udanych testach na liniach 75, 76, 77, 80 i 82A

Solarisy są doskonale znane w Budapeszcie. Od 2014 roku w ramach długoletniej umowy rozpoczęły kursowanie po stolicy Węgier. Do tej pory dostarczono ich 48 sztuk. Najnowszy kontrakt – na 18 sztuk – rozpoczął się 22 września , kiedy do Budapesztu przybył pierwszy autobus „na szelkach”. Kolejne dotarły w listopadzie. Wszystkie 6 trolejbusów, które przyjechały w 2022 roku, obsługują już ruch pasażerski.

18 sztuk pojazdów Solarisa kosztowało węgierską stolicę niecałe 27 mln euro. To cena naprawdę atrakcyjna, bo dzięki kontraktowi kosztowały niemal tyle samo co w 2014 roku, kiedy zainicjowano współpracę. Różnica w cenie wynika jedynie z kursu euro do węgierskiego forinta.

Gdy wszystkie 18 pojazdów wejdzie do eksploatacji, budapeszteńskie BKK będzie posiadało 66 trolejbusów polsko-czeskiej produkcji, w tym:

  • 36 przegubowych Trollino 18.
  • 30 standardowych Trollino 12.
fot. BKK

Budapesztański standard

Pojazdy polsko-czeskiego producenta są bezbarierowe, klimatyzowane i mogą przejechać co najmniej cztery kilometry w trybie autonomicznym. Projekt techniczny nowych pojazdów jest taki sam, jak w przypadku Trollino 18 czwartej generacji, które są już w ruchu, tylko ich przednie ściany uległy zmianie podczas ostatniej aktualizacji modelu.

Najnowsza wersja została nieco zmodernizowana, pojazdy są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, klimatyzowane i mogą co najmniej 4 km przejechać w trybie autonomicznym, to znaczy bez zasilania z sieci energetycznej. Zmieniono nieco wygląd samych trolejbusów, tak więc łatwo będzie je poznać na drogach.

Na koniec ciekawostka – każdy rodzaj transportu publicznego ma w stolicy Węgier swój kolor. Trolejbusy są czerwone, a autobusy niebieskie.

Komentarze