Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pierwszy autobus wodorowy w Warszawie. „Oczko w głowie” i reakcje kierowców

infobus
04.11.2022 20:00
0 Komentarzy

Od 3 listopada warszawiacy mogą podróżować pierwszym polskim autobusem wodorowym NesoBus, który przyjechał do stolicy na testy. Do 16 listopada będzie obsługiwał linie 106 i 178.

W swój pionierski przejazd NesoBus wybrał się zabierając na pokład prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, przedstawicieli Zarządu Transport Miejskiego, producenta oraz dziennikarzy.

Podczas konferencji

-„Miałam przyjemność jako pierwsza poprowadzić ten nowy tabor. Jest doskonały w prowadzeniu, sam komfort w prowadzeniu jest nieporównywalny z innymi autobusami. Autobus po prostu sam +płynie+. To przyjemność i dla pasażerów i dla kierowcy” – powiedziała w czwartek PAP – kierowca MZA Warszawa, Monika Stanek.

Z kolei prezydent Warszawy podkreślił, że transport publiczny w Warszawie to „nasze oczko w głowie”.

-„Dla nas kwestia komunikacji miejskiej i inwestycji w nią to absolutny priorytet” – powiedział prezydent Warszawy. „Jak mówią naukowcy ocieplenie klimatyczne przyśpiesza i jeżeli nie będziemy mieli ambitnych celów to nie będzie czego zbierać. Na to są potrzebne olbrzymie pieniądze. Pieniądze z UE są konieczne do tego, żeby inwestować choćby w inwestycje związane z transportem miejskim” – zaznaczył. Przypomniał, że premier Morawiecki obiecał, że do 2025 roku przynajmniej 250 tego typu autobusów będzie jeździło po ulicach polskich miast.

fot. UM Warszawa

Testowy egzemplarz

Prototypowy autobus „pachnie świeżością”. Szczególne wrażenie robią siedzenia pokryte białą ekologiczną skórą, które na pewno przy standardowym użytkowaniu nie sprawdziłyby się. Autobus na zewnątrz ma 6 ekranów, a wewnątrz 5 z systemem informacyjnym dla pasażerów, własną telewizję oraz internet 5G.

NesoBus ma 12 m długości, 2,55 m szerokości, 3,4 m wysokości, jego masa własna to niespełna 13 ton, ma 93 miejsca, w tym do 37 miejsc siedzących. Według deklaracji producenta jego zasięg to około 450 km. Tankowanie trwa tylko 15 minut. Zużywa średnio około 8 kg wodoru na 100 km. Autobus nie emituje spalin, oczyszcza powietrze, a jedyne, co emituje to para wodna. Był już testowany m.in. w Trójmieście i Wrocławiu.

„W 2021 roku autobusy przewiozły 400 mln pasażerów, kursuje 300 linii autobusowych. To najlepszy transport jaki mamy w Polsce i przez cały czas go rozwijamy. Dbamy o czyste powietrze ale również o wygodę naszych pasażerów. Mamy już ponad 160 autobusów elektrycznych i 70 hybrydowych, a kto wie, może na ulice stolicy wyjadą też takie autobusy wodorowe” – dodał.

Komentarze