Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MAN na Transexpo 2022 z medalem za „Bus of the Year 2023”

infobus
13.10.2022 13:00
0 Komentarzy

W Kielcach trwa najważniejsze wydarzenie branży transportu zbiorowego w Polsce – wystawa Transexpo, na której oczywiście nie mogło zabraknąć MAN Trucks & Bus Polska.

Marka MAN jest obecnie wiceliderem na rynku fabrycznie nowych autobusów miejskich, a pojazdy z logo „lwa” coraz częściej są zabudowywane przez polskie firmy nadwoziowe. To razem powoduje, że MAN przedstawił na kieleckich targach najszerszą ofertę – od kompletnych autobusów miejskich z napędem elektrycznych przez minibusy i pojazdy dostawcze z serii TGE po komfortowy autokar Lion`s Coach. Z silnikami diesla i z napędem elektrycznym.

Łącznie w Kielcach mogliśmy zobaczyć cztery pojazdy z logo MAN:

  • Lion`s City E 18 – przegubowy autobus miejski z napędem elektrycznym;
  • eTGE Kombi – mikrobus z napędem elektrycznym;
  • Lion`s Coch – turystyczny autobus z silnikiem diesla;
  • TGE Kombi – mikrobus z silnikiem diesla.

Autobus roku

Podczas Transexpo w Kielcach, spółka MAN Trucks & Bus Polska pokazuje autobus elektryczny – przegubowy MAN Lion’s City 18 E z gamy wyróżnionej tytułem „Bus of the Year 2023”. Ta nagroda dobitnie pokazuje, jak znakomicie rynek przyjął model Lion’s City E. Także w Polsce – targowe jury przyznało temu pojazdowy Złoty Medal Targów Kielce. Co ważne – pojazd ten (podobnie jak wszystkie elektrobusy marki MAN) produkowany jest w zakładach w Starachowicach, a od początku sprzedaży zamówiono już ponad 1000 e-busów z logo „lwa”.

-„To początek naszego dążenia do zelektryfikowania Europy, czyli upowszechnienia napędów elektrycznych w naszych miastach. Dlatego chcemy wprowadzić na drogi znacznie więcej autobusów elektrycznych: w ostatnim roku prawie 6 procent naszych nowych autobusów miejskich było elektrycznych; do 2025 roku ten udział wyniesie 50%. Z kolei w 2023 r. spodziewamy się, że aż 90 procent naszych autobusów miejskich będzie zasilana bateryjnie – zapowiada Claus Wallenstein, managing director/CEO w MAN Trucks & Bus Polska.

Od tego roku Lion’s City E jest dostępny również jako midibus, o długości 10,5 metra, który ma jedną z największych pojemności akumulatorów w swoim segmencie. Dzięki takiej dynamice aktualna oferta autobusów elektrycznych MAN składa się obecnie z trzech pojazdów, o długości 10,5 metra, 12,2 metra i 18,1 metra. Na Trasexepo mogliśmy zobaczyć najdłuższego, elektrycznego „lwa”, który aktualnie odbywa tournée po polskich miastach, przekonując do siebie przewoźników pojemnością  i walorami eksploatacyjnymi.

-„To idealny wybór dla każdego dużego miasta poszukującego elektrycznego autobusu miejskiego o bardzo dużej pojemności, czyli takiego, którego napęd nie wytwarza żadnych lokalnych emisji oraz oferuje miejsce dla wielu pasażerów” – mówi Olga Żarkowska, dyrektor sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska.

Mega pojemność

Przegubowy lew klasy MEGA przy długości 18 metrów może zabrać na swój pokład do 120 pasażerów. Dwa elektryczne silniki centralne na drugiej i trzeciej osi zapewniają autobusowi odpowiednią moc. W przeciwieństwie do silników umieszczanych w piastach kół, MAN wybrał prostszą, bardziej niezawodną technologię, która zaprocentuje łatwiejszym serwisem. Do tego obie osie autobusu są zsynchronizowane elektronicznie, co w sytuacji poślizgu powoduje rozdzielenie momentu napędowego zgodnie z konkretną sytuacją. W rezultacie mamy większa stabilność i wyższy poziom bezpieczeństwa. Do tego dochodzi także aspekt ekonomiczny. 

-„Dwa silniki oznaczają także wyższy poziom rekuperacji, czyli to rozwiązanie zwiększa maksymalną energię odzyskiwaną podczas hamowania. W efekcie elektryczny autobus przegubowy jest zawsze wydajny, niezależnie od stylu jazdy kierowcy i topografii. W rezultacie MAN Lion’sCity 18 E oferuje zasięgiem do 200 km (i do 270 km w sprzyjających warunkach klimatycznych) przez cały okres użytkowania akumulatorów – dodaje Olga Żarkowska.

Energia do zasilania silników pochodzi z modułowego systemu bateryjnego, składającego się z ośmiu akumulatorów o mocy 640 kWh. Tutaj MAN opiera się na w pełni rozwiniętej technologii ogniw litowo-jonowych (NMC), opracowanych w ramach Grupy MAN i posiadających m.in. inteligentny system zarządzania temperaturą. Wszystkie baterie zlokalizowane zostały na dachu przegubowego autobusu. W ten sposób zmniejszamy ryzyko ich uszkodzenia podczas ewentualnej kolizji. Oznacza to również, że łatwiejszy dostęp dla serwisu i optymalizację miejsca w środku pojazdu. Nie ma tutaj już silnikowej „wieży” z tyłu autobusu, co dało konstruktorom pole do popisu, w zakresie wykorzystania dodatkowej przestrzeni. 

-„W rezultacie zyskaliśmy cztery dodatkowe siedzenia z tyłu i nowe oświetlenie wnętrza. To dodatkowo poprawia poziom komfortu i zapewniają przyjemniejszą atmosferę w środku. To trzeba zobaczyć!” – zaprasza do premierowego autobusu MAN Olga Żarkowska.

eTGE – elektryczny specjalista

W kontekście elektryfikacji komunikacji miejskiej, kolosalne znaczenie ma powiązanie tego trendu z lokalną dystrybucją, która również może korzystać z tej samej sieci ładownia. To na razie pieśń przyszłości, ale MAN ma już gotowy produkt pod takie komplementarne rozwiązania. To MAN eTGE produkowany w zakładach we Wrześni i który już zdobył grupę ponad 5000 użytkowników w Polsce.

-„Pojazd ten świetnie przyjął się na rynku, a jego jakość oceniana jest bardzo wysoko, zarówno przez użytkowników jak i ekspertów motoryzacji. Do tego jest to pierwszy produkowany w  Polsce elektryczny pojazd dostawczy – podkreśla Grzegorz Rogalewicz, product & sales van director w MAN Trucks & Bus Polska.

Co warto podkreślić, po ten model coraz częściej sięga także wymagający sektor publiczny, czyli m.in. Polska Policja, PGNiG, Gas System, TVP, Polsat, Orlen, Energa, Tauron, Służba Więzienna, Ministerstwo Zdrowia czy stacje pogotowia ratunkowego. Nawet w ostatnim czasie Kancelaria Prezydenta RP wybrała do realizacji swoich potrzeb właśnie samochody MAN TGE.

-„Kluczem do sukcesu MAN okazała profesjonalną obsługą w specjalizujących się w pojazdach użytkowych serwisach MAN. Klienci docenili fakt połączenie produkcji, sprzedaży i serwisu w ramach jednej organizacji, co ułatwia i przyspiesza procesy decyzyjne a także zapewnia najwyższą jakość obsługi klienta trwającą przez cały okres eksploatacji – zauważa Grzegorz Rogalewicz.

Taka struktura plus doskonały produkt powoduje, że dzisiaj MAN eTGE jest niekwestionowanym liderem rynku udziałem w rynku przewyższającym 50%. Stąd też jego obecność w Kielcach, na targach branży transportu zbiorowego, który to segment także potrzebuje specjalistycznych pojazdów elektrycznych i to nie tylko przeznaczonych do przewozu pasażerów. Miasta czekają na bezemisyjne pojazdy pogotowia technicznego, wersje dla dozoru ruchu, czy e-mikrobusy  przewożące osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego MAN sukcesywnie rozszerza swoją gamę ekologicznych pojazdów dostawczych MAN o specjalistyczne, niestandardowe zabudowy, jakich potrzebują miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne. Wszystko zgodnie z funkcjonującym na rynku powiedzeniem, „w MAN rzeczy niemożliwe wykonują od ręki a na cuda trzeba trochę poczekać”.

Komentarze