Transexpo 2022: Polska premiera nowej generacji Setry TopClass
W zaledwie dwa tygodnie po światowej premierze nowej generacji Setry TopClass i ComfortClass można było obejrzeć flagowy model S 516 HDH na targach w Kielcach.
Kolejna generacja Setra ComfortClass to symbol autobusu wszechstronnego, spełniającego najwyższe wymagania w zakresie ekonomiki i bezpieczeństwa. Ekskluzywne modele HDH z serii TopClass przenoszą podróże autobusem na nowy poziom. Maksymalny komfort na długich trasach, indywidualny luksus i techniczna perfekcja tworzą razem kompozycję pozostawiającą niezapomniane wrażenia z podróży. W Kielcach premierę targową zaliczyła także Setra S 415 LE
MultiClass business
Pojawienie się pojazdu z serii MultiClass Business to kolejne podejście Setry do polskich przewoźników operujących na liniach podmiejskich i regionalnych. Te niskowejściowe autobusy oferowane są w trzech długościach – od S 415 przez S 416 po S 418 LE. Wszystkie oferują odpowiednie rozwiązanie dla wszystkich potrzeb wymagających zastosowania niskiego wejścia. Niskopodłogowa część przednia zapewnia wszystkim pasażerom najwyższy komfort podczas wsiadania. Z kolei wyżej umieszczona podłoga w części tylnej umożliwia zastosowanie dużej liczby siedzeń, łatwy dostęp do elementów układu napędowego, a w konsekwencji niezwykle niskie koszty serwisowania. Na wysokim poziomie, typowym dla marki Setra, pozostaje natomiast wyposażenie zapewniające bezpieczeństwo.
Setra S 416 LE MultiClass business dzięki swym 13 metrom długości jest wszechstronnym autobusem z maksymalną liczbą foteli oferuje 55 miejsc siedzących.
W układzie napędowym mamy silnik OM 936 Euro 6 o pojemności 7,7 l i mocy 260 kW współpracujący ze skrzynią Mercedes-Benz GO 250-8 MPS (PowerShift), 8-biegową. Na koniec Setrze pozostaje życzyć powodzenia, gdyż bardzo chcielibyśmy oglądać tak nowoczesne pojazdy na naszych lokalnych drogach.
Marka Setra zawsze była symbolem producenta autobusów dbającego o wysokie standardy bezpieczeństwa. Aspiracje te znajdują także potwierdzenie w modelach LE business – skrojonych na miarę ich konkretnych zastosowań. Ich kompleksowy system bezpieczeństwa obejmuje różne czynne i bierne układy, które wspomagają kierowcę w sytuacjach krytycznych i w razie wypadku minimalizują jego skutki.
Elektroniczny układ hamulcowy (EBS) z asystentem układu hamulcowego (BAS) jest w MultiClass standardem, podobnie jak system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS) i system zapobiegający poślizgowi kół napędowych (ASR). W zależności od kategorii homologacji dostępny jest tutaj również system zaawansowanego hamowania awaryjnego (Advanced Emer-gency Braking System, AEBS). Wysoki poziom ochrony zwiększa ponadto nowoczesne oświetlenie – na przykład opcjonalne światła ksenonowe i standardowe światła do jazdy dziennej, na życzenie oferowane w technologii LED. Elementem wyposażenia dodatkowego jest również elektroniczny układ stabilizacji jazdy (ESP). Duża stabilność nadwozia zgodnie z ECE-R 66.02 zapewnia z kolei większe bezpieczeństwo bierne.
O szczegółach zmian opowiedział nam Artur Konarski, prezes EvoBus Polska:
Nowa Setra TopClass
I kolejna generacji ComfortClass / TopClass, która została zmodernizowana pod kątem nowych systemów bezpieczeństwa. Logotyp marki jest wykonany w trójwymiarowej postaci z chromowanym wykończeniem i wydaje się unosić na błyszczącym czarnym tle. Dwie eliptyczne listwy w wersji chromowanej (TopClass) i srebrnej (ComfortClass) okalają powierzchnię. Nad nią znajduje się plakietka marki Kässbohrer, która w zdecydowany sposób podkreśla pochodzenie i bogatą tradycję marki Setra. Na swych bocznych krawędziach listwy przechodzą w element oświetleniowy wykonany w całości w technologii LED, który zawiera w sobie kierunkowskazy, światła do jazdy dziennej i światła pozycyjne. Charakterystycznym akcentem są jeszcze jaśniejsze reflektory LED (seria TopClass), które pod względem ich technicznego wykonania przypominają reflektory teatralne. To samo dotyczy ich oprawy wykończonej czarnym chromem.
systemy wspomagające
Przyspieszanie, hamowanie, utrzymywanie odległości, kierowanie pojazdem, utrzymywanie się na pasie ruchu, a nawet zatrzymanie awaryjne – Active Drive Assist 2 oznacza decydujący krok na drodze ku zautomatyzowanej jeździe autobusami turystycznymi. Active Drive Assist 2 łączy w sobie w unikalny sposób funkcje poszczególnych systemów wspomagających, przez co już teraz umożliwia półautomatyczną jazdę we wszystkich zakresach prędkości. Dodatkowo zaimplementowano też funkcję zatrzymania awaryjnego. Jej zadaniem jest zatrzymanie pojazdu poprzez łagodne, automatyczne hamowanie, gdyby ze strony kierowcy zabrakło właściwej reakcji.
Dzięki aktywnemu asystentowi układu kierowniczego Active Drive Assist 2 utrzymuje autobus w wymaganej pozycji w obrębie właściwego pasa ruchu poprzez bieżące interwencje w ustawienie kierownicy. System zwalnia kierowcę z większości drobnych bieżących korekt kierownicy koniecznych do utrzymania pojazdu na pasie jezdni. Active Drive Assist 2 został zaprojektowany z myślą o jeździe po autostradach i drogach zbliżonych do autostrad.
Unikalny system hamowania awaryjnego Active Brake Assist 5 – w skrócie ABA 5 – stanowi kolejny kamień milowy w procesie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa. ABA 5 jest pierwszym systemem wspomagającym, w którym zdecydowano się na połączenie radaru i kamery. Jest on elementem wyposażenia standardowego zarówno w TopClass, jak i ComfortClass i w odróżnieniu od poprzedniego systemu ABA 4 potrafi (w granicach działania systemu) nie tylko wykonać automatyczne hamowanie awaryjne do pełnego zatrzymania przed nieruchomymi i poruszającymi się przeszkodami. Będący pierwszym na świecie autobusowym asystentem hamowania awaryjnego ABA 5 może teraz przeprowadzić nawet automatyczne pełne zatrzymanie awaryjne w przypadku rozpoznania poruszających się i nieruchomych osób przy prędkości pojazdu do 50 km/h.
Inne innowacje, takie jak elektroniczny hamulec postojowy czy system kamer 360°, oprócz funkcjonalności i łatwości obsługi zwiększają również znacząco poziom bezpieczeństwa. Nie inaczej jest w przypadku nowych reflektorów full-LED i asystenta świateł drogowych.
Ekonomika według Setry
Kolejna generacja TopClass i ComfortClass to doskonały dowód na to, że przysłowiowa już efektywność ekonomiczna autobusów Setra nie ma sobie równych. Opcjonalny Active Drive Assist 2 oznacza nie tylko bezpieczeństwo, ale i większe oszczędności. Inteligentny i obniżający zużycie paliwa tempomat Predictive Powertrain Control (PPC) integruje funkcję dostosowania sposobu jazdy do topografii terenu z działaniem automatycznej skrzyni biegów. PPC jest teraz dostępny w wyposażeniu standardowym i potrafi jeszcze więcej. Poszerzona baza map systemu zawiera obecnie nie tylko autostrady i główne drogi ekspresowe, lecz także prawie wszystkie pozamiejskie drogi w Europie. PPC uwzględnia skrzyżowania, ronda i jest zintegrowany z tempomatem odległości. W oparciu o zapisane w systemie mapy PPC automatycznie zmniejsza prędkość w momencie wjeżdżania do miast i wsi, a także przed zakrętami dróg lokalnych o małym promieniu lub przeszkodami, takimi jak ronda, przystanki lub skrzyżowania z drogami nadrzędnymi.
Nawet pozornie małe rzeczy potrafią zmienić wiele. Od teraz napięcie zasilania pokładowego w Setra TopClass i ComfortClass będzie dobierane według kryteriów efektywności: W fazach hamowania silnikiem napięcie ładowania jest zwiększane, aby uzyskaną dodatkowo energię przekazać do akumulatora. I odwrotnie, napięcie ładowania jest obniżane w fazach napędzania silnikiem, czyli podczas przyspieszania lub podjeżdżania pod wzniesienia. Pozwala to obniżyć zużycie paliwa o około 0,3%.
I wreszcie, na podstawie analizy licznych parametrów nowy system wspomagania Driver Score ocenia bieżące zachowanie kierowcy i wykorzystanie systemów wspomagania kierowcy, umożliwiając szybką poprawę jego sposobu jazdy poprzez przesłanie zindywidualizowanych informacji zwrotnych i sugestii ukazujących się na wyświetlaczu. Dzięki Driver Score kierowca ma możliwość stałej optymalizacji swojego stylu jazdy.
stanowisko pracy
Dzięki systemowi bezkluczykowego uruchomienia silnika (Keyless Start) kluczyk może zostać w kieszeni: Po wejściu do autobusu pojazd rozpoznaje klucz znajdujący się w pobliżu kokpitu. Teraz kierowca może zdjąć blokadę stacyjki, naciskając przycisk, lub włączyć nim zapłon. Silnik jest uruchamiany przez krótkie naciśnięcie przycisku startu przy jednoczesnym naciśnięciu pedału hamulca lub przez naciśnięcie przycisku startu i przytrzymanie go przez ponad pięć sekund. Jednocześnie, dzięki zintegrowanej funkcji immobilisera, funkcja bezkluczykowego zapewnia lepsze zabezpieczenie przed kradzieżą pojazdu.
Po lewej stronie deski rozdzielczej kierowca ma do dyspozycji panel sterowania nowego, standardowego elektronicznego hamulca postojowego. Łączy on w sobie łatwość obsługi i wysoki poziom bezpieczeństwa. Kierowca aktywuje hamulec postojowy ręcznie, pociągając za dźwignię lub naciskając przycisk „P”. Zwolnienie hamulca postojowego następuje przez naciśnięcie pedału przyspieszenia (standard z przekładnią PowerShift) albo przez ponowne naciśnięcie przycisku „P”. Zintegrowana funkcja przytrzymania aktywowana jest w trakcie postoju poprzez silniejsze naciśnięcie pedału hamulca: Hamulec zostaje zwolniony dopiero po ponownym naciśnięciu pedału przyśpieszenia przez kierowcę. Podczas ruszania pod górę system zapewnia wsparcie dzięki zintegrowanej funkcji wspomagania ruszania (standard w TopClass). I wreszcie hamulec postojowy aktywowany jest opcjonalnie wtedy, gdy pojazd stoi, a kierowca zwalnia pas bezpieczeństwa i opuszcza swoje miejsce. W ten sposób autobus jest zabezpieczony przed niezamierzonym stoczeniem się w dół.
W zależności od sytuacji na drodze asystent świateł drogowych automatycznie włącza lub wyłącza światła drogowe, co gwarantuje optymalne oświetlenie jezdni. Nowy system kamer 360° zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach podczas manewrowania i w wąskich zaułkach. Cztery kamery umieszczone z przodu, z tyłu i nad szybami bocznymi rejestrują otoczenie pojazdu i tworzą wizualizację terenu z lotu ptaka w promieniu 360°.
Przy tak dużym wsparciu trzeba też zadbać o odpowiedni poziom rozrywki na pokładzie: Coach Infotainment Series oferuje najnowszą generację multimediów do profesjonalnych zastosowań, począwszy od odbioru radia cyfrowego DAB+, poprzez strumieniowe przesyłanie sygnału audio przez Bluetooth po zapewnienie łączności ze smartfonem za pośrednictwem systemu Bosch mySpin. Złącze HDMI umożliwia ponadto podłączenie laptopa – na przykład w celu uzyskania informacji o podróży w ramach ekspedycji naukowej. Także pilot może sparować swój smartfon. Centralnym interfejsem jest siedmiocalowy monitor w kokpicie. Obsługa odbywa się za pomocą przycisków dotykowych na powierzchni ekranu pojemnościowego, poprzez sterowanie głosowe, a także za pomocą klasycznych przycisków i pokręteł. Kierowca może również sterować głośnością i telefonią za pomocą przycisków na kierownicy wielofunkcyjnej.
Przestrzeń pasażerska
Zarówno w TopClass jak i ComfortClass wzrok przyciągają przegrody z dużymi przezroczystymi wstawkami z przyciemnianego szkła. Otoczony ramką logotyp marki wita wsiadających pasażerów. Projektanci zmienili też dodatkowo kolorystykę przestrzeni pasażerskich. Osłony podszybi czy osłona kabiny toaletowej są teraz w kolorze czarnym. Nad głowami pasażerowie znajdą przeprojektowane panele obsługowe z okrągłymi nawiewami umożliwiającymi intuicyjną regulację w zakresie 360°.
Doskonałą rozrywkę na pokładzie zapewniają 21,5-calowe monitory, które jednocześnie wyznaczają nowe standardy wśród monitorów LCD. Sekretem ich powodzenia jest wyświetlacz LED TFT o wysokiej rozdzielczości (1920 x 1080 pikseli) i doskonała jakość obrazu HD. Możliwy jest montaż zarówno na sztywno, jak i z elektroniczną regulacją kąta pochylenia.
Jedyną rzeczą, która pozostaje niezmieniona w kolejnej generacji Setry ComfortClass i TopClass jest sprawdzony układ napędowy. Sercem systemu są rzędowe, sześciocylindrowe silniki Mercedes Benz OM 470 o pojemności skokowej 10,7 l w trzech wariantach mocy od 290 kW (394 KM) do 335 kW (456 KM), a także OM 471 (12,8 l pojemności skokowej) o mocy 350 kW (476 KM) i 375 kW (510 KM). Przyporządkowanie konkretnej jednostki do pojazdu zależy od modelu.
Komentarze