Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Chełm zmienia wodorowe plany Orlenu. Będzie stacja!

infobus
02.10.2022 15:00
0 Komentarzy

Chełm będzie realizował największy w Polsce projekt w zakresie zakupu autobusów wodorowych.

Do tej pory brakującym ogniwem w tym gigantycznym projekcie była stacja tankowania. Problem ten został właśnie rozwiązany dzięki presji polityków związanych z lubelskim miastem. W efekcie PKN Orlen zmienił swoje wodorowe plany i objął nimi także Chełm.

26 autobusów

Przypomnijmy – miasto otrzymało w zeszłym roku dofinansowanie zakupu 26 autobusów klasy MAXI na ogniwa paliowe zasilane wodorem w ramach I edycji programu Zielony Transport Publiczny. Całkowita wartość chełmskiego zakupu autobusów wodorowych to aż 112 milionów złotych! Dofinansowanie pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi około 100,4 miliona złotych, a wkład własny gminy to ok 12 mln zł. Natomiast cały projekt nie obejmował budowy stacji H2 bez której cała ta inwestycja nie mogła ruszyć na przód.

-„Chełm jest miastem, które jest największym beneficjentem programu zakupu wodorowych autobusów, ale na ten moment publiczne deklaracje budowy takiej stacji odnoszą się do innych miast w Polsce. Dlatego będę prosił lokalnych parlamentarzystów o pomoc w tej sprawie – zapowiedział w czerwcu Jakub Banaszek, prezydent miasta.

Jak zapowiedział prezydent, tak zrobił. Dzięki pomocy poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek oraz Andrzeja Śliwki, wiceministra Aktywów Państwowych koncern PKN Orlen zmienił zdanie i zapowiedział, że wybuduje w Chełmie wodorową stację.

-„Otrzymałem informacje z PKN ORLEN, że taka stacja powstanie, co pozwala nam rozpocząć procedurę przetargowa na zakup wspomnianych autobusów. Łącznie mamy na ten cel ponad 100 mln złotych – napisał 28 wzreśnia na swoim profilu Jakub Banaszek.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Chełm będzie pierwszym miastem w Europie z bezpłatnym transportem publicznym obsługiwanym przez bezemisyjne autobusy na wodór.

fot. PKN Orlen

wodorowy orlen

Przypomnijmy, że ostatnio PKN Orlen informował, że zbuduje w Polsce osiem stacji H2: w Poznaniu, Katowicach, Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie, Pile i Wałbrzychu. Zostaną one oddane do użytku do 2025 r.

Z kolei pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru koncern uruchomił w tym roku w Krakowie. W przyszłym roku kierowcy będą mogli korzystać z infrastruktury tankowania wodorem także w Poznaniu i Katowicach.

-„Działamy zgodnie z planem. W naszej strategii wodorowej do 2030 r. zadeklarowaliśmy budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru w Europie Środkowej i konsekwentnie realizujemy ten cel. Wałbrzych to kolejne miasto, w którym zainwestujemy, umożliwiając jego mieszkańcom tankowanie czystego, zeroemisyjnego paliwa” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Koncern przypomniał, że Grupa Orlen realizuje strategię wodorową w oparciu o program „Hydrogen Eagle”, który zakłada powstanie do 2030 r. europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. W ramach programu zbudowana zostanie także sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce powstanie ok. 57 stacji, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28.

fot. PKN Orlen

Komentarze