Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zonson wygrywa z ARP w Ciechanowie. Debiut kolejnej chińskiej marki

infobus
04.08.2022 19:00

3 sierpnia Urząd Miasta Ciechanów dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na zakup trzech fabrycznie nowych autobusów elektrycznych.

Kontrakt z dofinansowaniem z I edycji programu „Zielony transport Publiczny” przyciągnął ciekawą parę oferentów – ARP eVehicles oraz MMI, która to spółka (jak się w Ciechanowie okazało) oferuje w Polsce nie tylko pojazdy tureckiego Karsana, ale także nieznanej jeszcze w Polsce firmy Zonson Smart Auto. I to właśnie autobusy chińskiego producenta dzięki nieznacznie niższej cenie i dłuższej gwarancji najpewniej przyjadą do Ciechanowa.

TRZY ELEKTRYCZNE MIDI

Na samym początku przypomnijmy, że ZKM Ciechanów posiada już w swoje flocie jednego elektrobusa – Solarisa Urbino 8,9 LE electric z 2018 roku. Widać, że ten pojazd sprawdził się w lokalnym transporcie publicznym i miasto chce teraz kupić podobne konstrukcje. W ramach ogłoszonego 4 maja przetargu poszukiwane parametry nowych e-busów to:

  • długość całkowita – od 8,5 do 9,5 [m],
  • szerokość całkowita – od 2,40 [m],
  • maksymalna wysokość – do 3,40 [m],
  • całkowita pojemność pasażerska – min. 45,
  • liczba stałych miejsc siedzących – min. 20, z czego min. 4 siedzenia specjalne dostępne z niskiej podłogi, plus miejsce dla wózka inwalidzkiego lub wózka dziecięcego,
  • wysokość podłogi – autobus niskopodłogowy lub niskowejściowy tzn. dopuszcza się podest za drzwiami głównymi.
  • silnik elektryczny – autobus musi być napędzany silnikiem elektrycznym umieszczonym centralnie lub silnikami elektrycznymi umieszczonymi przy osi napędowej o sumarycznej mocy minimum 160 kW, chłodzony cieczą lub powietrzem, z funkcją ograniczenia prędkości do 70 km/h. W układzie napędowym musi być zastosowany system odzyskiwania energii z hamowania,
  • baterie – energia elektryczna ma być gromadzona w akumulatorach lub super kondensatorach o pojemności minimum 240 kWh, pozwalająca na przejechanie co najmniej 200 km na pełnym naładowaniu.

DWIE OFERTY

Przy tak określonych wymaganiach, 10 czerwca Ciechanów otrzymał dwie propozycje od:

  • MMI Sp. z o.o. z Redzikowa na sumę 6.439.050,00 PLN brutto / 5.235.000 PLN netto, co daje jednostkową cenę pojazdu Zonson 8,5 na poziomie 1.745.000 PLN netto;
  • ARP E-VEHICLES z Solca Kujawskiego na sumę 6.490.899,00 PLN brutto / 5.277.153 PLN netto, co daje jednostkową cenę pojazdu Pilea 8,6 E na poziomie 1.759.051 PLN netto.

Z kolei zamawiający przeznaczył na realizację tego zamówienia kwotę 6.642.000,00 PLN brutto / 5.400.000 PLN netto. co daje jednostkową cenę ciechanowskiego e-busa na poziomie 1.800.000 PLN netto. Czyli obie złożone oferty zmieściły się w budżecie, a o wszystkim zadecydowała gwarancja. Komisja przetargowa wybierała najkorzystniejszą ofertę na podstawie trzech kryteriów:

  • Okres gwarancji całopojazdowej bez limitu kilometrów / Waga: 20,00
  • Okres gwarancji na magazyny energii elektrycznej (akumulatory trakcyjne) / Waga: 20,00
  • Cena – Waga: 60,00

Jak widać po punktacji, ARP dało standardowy okres gwarancji, a MMI – najwyższy i tym samym wygrało z polskim producentem prawi 20 pkt.  Tym samym w Polsce zadebiutuje kolejna chińska marka – Zonson Smart Auto. Na przyjazd tych zupełnie nowych na naszym rynku pojazdów będziemy musieli jednak trochę poczekać, bowiem wymagany termin dostaw to aż 730 dni od podpisania umowy.

Zobaczcie na filmie, jak wyglądają autobusy Zonson Smart Auto 8.5m na filmie.