Łomża unieważnia unieważnienie i podpisuje umowę na sześć elektrobusów Yutonga
12 lipca w Łomży firma Busnex podpisała umowę na dostawę sześciu autobusów elektrycznych.
Przypomnijmy, że ten kontrakt rodził się w bólach. W maju przedstawiciel marki Yutong złożył jedyną ofertę i to mieszczącą się w budżecie; miasto ją odrzuciło i ogłosiło kolejny przetarg; w czerwcu Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła protest Busnexu i nakazała przywrócić miastu złożoną ofertę. Dopiero wówczas ta propozycja wybrana została najkorzystniejsza, a dzisiaj popisano stosowną umowę na kolejne elektrobusu dla Łomży. Ależ historia!
jak w Kopenhadze
Do dwóch autobusów elektrycznych Yutong, które już niedługo wyjadą na ulice Łomży, dołączy kolejnych sześć egzemplarzy. Umowę na dostawę 12-metrowych autobusów Yutong E12 podpisali prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski i prezes zarządu Busnex Poland, Marcin Kucharski. Elektryczny tabor zasili energia z paneli fotowoltaicznych.
-„Cieszy nas, iż Łomża jak Kopenhaga podąża drogą elektromobilności, coraz mocniej angażując się w rozwój zielonego transportu publicznego. Łącznie osiem elektrycznych autobusów Yutong E12 – o zasięgu nawet 400 kilometrów każdy – to solidne zasilenie lokalnej komunikacji miejskiej. Jesteśmy pewni, że będą dobrze służyć mieszkańcom Łomży – mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.
Łomża już po raz drugi wybrała elektryczne autobusy Yutong, które od lat wożą mieszkańców europejskich miast. W samej tylko Danii blisko 190 sztuk modelu E12 z powodzeniem obsługuje komunikację miejską. Autobus wybrany przez Łomżę ma ponad 12 metrów długości i niskopodłogową konstrukcję, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest wyposażony w automatyczną klimatyzację oraz rekuperator energii, umożliwiający odzyskiwanie jej podczas hamowania.
-„Zakup kolejnych sześciu elektrycznych autobusów to jedno z wielu proekologicznych działań przyczyniających się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Dwa pierwsze, które już nabyliśmy, wyjadą na ulice naszego miasta najpóźniej w listopadzie. A to nie koniec, gdyż w ramach zielonego transportu otrzymaliśmy ponad 8,5 miliona złotych na kolejne cztery autobusy elektryczne. To cieszy, bo dofinansowania zewnętrzne pozwalają nam realizować tak ważne inwestycje bez obciążania budżetu własnego. Dzięki temu w 2024 roku po łomżyńskich ulicach będzie poruszało się w sumie 12 elektryków – dodał prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski.
Szerszy projekt
Zakup autobusów elektrycznych został dofinansowany kwotą niemal 30 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w ramach projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”. Obejmuje on również inwestycje w OZE i magazyny energii na potrzeby komunikacji publicznej, które sukcesywnie realizuje samorząd. W tym zakresie jest ogólnopolskim prekursorem, instalując pierwsze panele fotowoltaiczne już w 2017 r.
-„Zarząd województwa dokłada wszelkich starań, by również mieszkańcy mniejszych miast mogli korzystać z nowoczesnego i przyjaznego środowisku transportu. Prawie 30 milionów złotych zostanie przeznaczonych na zakup 8 autobusów elektrycznych. Ponadto w mieście powstanie sieć 15 stacji wypożyczeń rowerów, zarówno tradycyjnych, jak i elektrycznych, oraz elementy infrastruktury wspierające komunikację rowerową. Tak duży, zintegrowany projekt przyczyni się do nowego bardziej ekologicznego wizerunku Łomży i dołączy do miast stawiających na ekologiczny transport miejski – podkreślił Marek Olbryś, wicemarszałek Województwa Podlaskiego, odpowiedzialny w samorządzie województwa m.in. za transport.
Walczyć do końca
Zanim jednak do doszło do umowy, Busnex musiał stoczyć batalię z miastem w KIO. Przypomnijmy – w maju miasto niespodziewanie unieważniło to postępowanie, mimo iż wpłynęła w nim oferta spełniająca wszystkie wymogi formalne i mieszcząca się w budżecie zamawiającego. Złożyła ja firma Busnex Poland, która następnie złożyła odwołania do KIO, gdzie wygrała spór z miastem. Równolegle miasto ponowiło przetarg na elektrobusy, który w tej sytuacji będzie musiało unieważnić (aczkolwiek cały czas jest on prowadzony).
Natomiast po decyzji Izby, 20 czerwca miasto unieważniło unieważnienie zamówienia, a 8 lipca dokonało wyboru najkorzystniejszej oferty. Tym samym ten dość oryginalny przetarg dobiegł końca.
-„Bardzo się cieszymy, że Krajowa Izba Odwoławcza w pełni potwierdziła naszą argumentację. To ważny sygnał dla całego rynku, że to cena i jakość produktu będzie stanowić główne kryterium wyboru ofert. Dzisiejsza umowa pokazuje, że jesteśmy gotowi, aby dostarczyć do Łomży kolejne elektryczne autobusy Yutong” – podsumował Marcin Kucharski.