Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Volvo wprowadza nową platformę do autokarów serii 9000

infobus
30.06.2022 12:00

W czerwcu, w Boras, Volvo Buses zaprezentowało dziennikarzom nowe podwozie autobusowe oparte na 13-litrowym silniku Euro 6.

Platforma będzie dostępne będzie zarówno w kompletnych autokarach serii 9700 i 9900 (produkowanych we Wrocławiu), autobusach 9800 montowanych w Meksyku, jak i w ramach globalnego programu podwozi – pod nazwą B13R.

9 procent oszczędności

Dzięki mocy do 500 KM i nawet 9-procentowej oszczędności paliwa autokarowa platforma umożliwi faktyczne ograniczenie kosztów przewozów turystycznych, czarterowych i liniowych.

-„Wprowadzając nową platformę autokarową, robimy kolejny ważny krok w kierunku zapewnienia zrównoważonych rozwiązań w zakresie transportu osób” – powiedziała Anna Westerberg, prezes Volvo Buses. – „To globalna oferta dla operatorów przewozów autokarowych klasy premium, którą można wszechstronnie dostosować do potrzeb rynku”.

Najbardziej oczywistą cechą nowej platformy autokarowej Volvo Buses jest nowy silnik o lepszej oszczędności paliwa.

-„Nowa platforma zmniejszy zużycie paliwa, a tym samym całkowitą emisję dwutlenku węgla. Grupa Volvo ma jasną wizję zrównoważonego rozwoju i jest mocno zaangażowana w jego realizację. Nasze plany zmierzające do zerowej emisji obejmują nie tylko dzisiejsze pojazdy elektryczne; nowa platforma autokarowa oferuje również korzyści płynące z zastosowania paliw alternatywnych oraz znaczną poprawę wydajności w przewozach długodystansowych” – dodała Anna Westerberg.

Anna Westerberg, prezes Volvo Buses

13-litrowe serce

Nowa platforma stanowi podstawę gamy autokarów Volvo 9000 i jest również oferowana jako podwozie B13R na wszystkich głównych rynkach Volvo Buses. Na różnych rynkach dostępne są wersje z konfiguracją dwu- lub trzyosiową. Zakres mocy wynosi od 380 do 500 KM, przy czym wszystkie wersje posiadają certyfikat zgodności z HVO, a wersje 460 i 500 KM są również certyfikowane do zasilania biodieslem. Uzupełnieniem oferty jest konfiguracja z niskim wejściem, idealna do budowy dwupokładowych autokarów klasy premium.

Podstawą nowej platformy autokarowej jest nowa wersja Euro 6 sprawdzonego i godnego zaufania 13-litrowego silnika Volvo.

-„Uważamy, że cała koncepcja układu napędowego jest doskonała” – podsumował Mattias Forssén, globalny dyrektor ds. produktów w Volvo Buses. „Jednym z jej fundamentów jest wyjątkowy nowy układ chłodzenia, natomiast nowa wersja Volvo I-Shift wraz z nowym silnikiem umożliwia nam dalsze obniżenie prędkości obrotowej silnika”.

System chłodzenia to nowy projekt. Jest podzielony na dwie niezależne części, obie obsługiwane przez wysoce energooszczędne wentylatory elektryczne.

Mattias Forssén wyjaśnia: „Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko oszczędność paliwa – dzięki niemu możemy również utrzymać niezwykle równomierną temperaturę w komorze silnika. Umożliwia to wydłużenie okresów między przeglądami, co z kolei jeszcze bardziej wydłuża dyspozycyjność”.

Coś dla kierowców

Wewnątrz kierowca znajdzie całkowicie nową, dynamiczną deskę rozdzielczą (pochodzącą z najnowszej serii pojazdów ciężarowych Volvo) z różnymi widokami na wyświetlaczu dostosowanymi do różnych sytuacji jazdy.

-„Zmodernizowaliśmy także kierownicę”, mówi Mattias Forssén. „Możliwość regulacji kolumny kierowniczej ułatwia kierowcy wsiadanie i wysiadanie, a na kierownicy znajdują się teraz przyciski do sterowania multimediami i tempomatem”.

Z myślą o wygodzie kierowcy i pasażera zmodernizowano zawieszenie, podobnie jak i mocowanie silnika. Rezultat jest podwójny: zredukowane wibracje i hałas wewnętrzny w połączeniu z bardziej płynną jazdą.