Autobusy na Mobility Expo 2022 w Paryżu [FILM]
Przez trzy dni, od 7 czerwca do 9 czerwca, w Paryżu trwają targi transportu publicznego European Mobility Expo, czyli w skrócie EuMo.
Po edycji 2020 – mocno ograniczonej z powodu pandemii – teraz francuska branża komunikacji zbiorowej ponownie mogła się spotkać w stolicy Francji i to w tym samym miejscu, czyli na terenie Paris-Expo Porte de Versailles. Podczas wydarzenia pokazano wiele zeroemisyjnych pojazdów, natomiast zaskakująco dużo był autobusów CNG plus jedna hybryda z silnikiem diesla.
220 wystawców
W tegorocznej edycji EuMo wzięło udział ok. 220 wystawców, którzy pokazali zarówno pojazdy komunikacji zbiorowej, jak i sprzęt pokładowy, oprogramowanie, ładowarki do autobusów elektrycznych, systemy biletowe oraz informacji pasażerskiej plus wynajem rowerów, carpooling itp. Słowem w Paryżu obecny był cały transport publiczny, w tym także producenci pociągów i tramwajów, którzy swoje produkty pokazali na makietach czy wizualizacjach. W Polsce też przydałaby się taka szeroka impreza bez podziału na środki transportu…
Co do autobusów, to łącznie na EuMo było ich około 30 sztuk i to tylko w wersji miejskiej. Nie za dużo, jak na skalę francuskiego rynku. Natomiast warto pamiętać, że paryska wystawa odbyła się kilka dni po targach Busworld Turcja w Istambule (26-28 maja 2022), co w jakiś sposób tłumaczy brak takich wystawców jak: MAN, Anadolu Isuzu czy Temsa. Zabrakło także szwajcarskiego Hess-a, a przede wszystkim chińskich producentów, którzy po chłodnym przyjęciu BYD przez Francuzów chyba obrazili się na ten kraj. Natomiast z rosnącej gamy pojazdów autonomicznych, na EuMo tylko ZF zaprezentował swój wahadłowiec. Zaczynamy autobusowy przegląd!
Bluebus
Francuska firma (należąca do Grupy Bollore) to jeden z najważniejszych dostawców elektrobusów dla Paryża. Na wystawie Mobility Expo Bluebus pokazał dwa egzemplarze 6-metrowego elektrycznego minibusa – Bluebus IT3 z nowej generacji. Pojazdy montowane są w fabryce Ergué-Gabéric, co potwierdza naklejka „francuska jakość”.
Warto podkreślić, że nadwozie tego minibusa ma te same cechy stylistyczne, co 12-metrowe pojazdy Bluebusa, które zamówione zostały przez RATP Paryż (z akumulatorami generacji IT3). Dodajmy, że aktualnie te pojazdy są cały czas uziemione – po pożarach dwóch egzemplarzy w centrum miasta. Cały czas też trwa dochodzenia w celu ustalenia przyczyn tych zdarzeń.
CaetanoBus
Portugalski producent CaetanoBus – po przejęciu przez Toyotę – nieustannie promuje w Europie Zachodniej swój autobus wodorowy – CaetanoBus H2.City Gold (był m.in. na tegorocznej wystawie bus2bus 2022 w Berlinie). Demonstracyjny pojazd tego typu jeździ od kilku miesięcy we flocie RATP Dev w sieci Impulsyon w La Roche. Pamiętajmy, że Portugalczycy sprzedają też autobusy elektryczne zasilane bateryjnie.
Ebusco
Na kwietniowej wystawie bus2bus w Berlinie holenderska firma Ebusco pokazała model 2.2, który cieszy się teraz ogromną popularnością u naszych zachodnich sąsiadów (kontrakty m.in. dla DB i BVG Berlin). Natomiast w Paryżu mogliśmy zobaczyć najnowszy model 3.0, który imponuje przestronnym wnętrzem, co m.in. jest efektem umieszczenia części baterii w podłodze. Ebusco nie może jeszcze pochwalić się egzemplarzem w barwach któregoś z francuskich przewoźników, dlatego w Paryżu obecna była wersja demonstracyjna. Natomiast niebawem się to zmieni i to jak! W lutym 2022 r. Metropolia Rouen zamówiła cztery przegubowe model Ebusco 2.2, które zostaną dostarczone w tym roku. Po nich – w 2023 roku pojawi się aż 76 przegubowych modeli Ebusco 3.0. Niezłe przyspieszenie! Pamiętajmy, że montaż 2.2 odbywa się częściowo z chińską pomocą, natomiast seria 3.0 powstaje w nowej fabryce zlokalizowanej w Deurne w Holandii, która ma produkować wyłącznie autobusy elektryczne
Irizar
Na targach w Paryżu Irizar pokazał 12-metrowy autobus elektryczny ie tram 12 z sieci TAO Orlean. To nie jedyny sukces hiszpańskiej firmy we Francji. Marka dostarczy elektrobusy także do Aix-en-Provence, Amiens, Bayonne, Hawru, Marsylii i Strasburga. Irizar wygrał też prestiżowy przetarg Île-de-France na dostawę pojazdów do sieci BHNS. Do tego spółka zależna Irizara – Jema Energy dostarczy 150 ładowarek do autobusów elektrycznych RATP Paryż w ramach programu BUS2025. Równolegle podobny kontrakt potrzymała polska Ekoenergetyka. Ładowarki te zostaną zainstalowane w zajezdniach już w 2023 roku.
Iveco
Na EuMo Iveco Bus pokazało trzy autobusy komunikacji miejskiej:
- premierowy autobus hybrydowy Urbanway 12 CNG Hybrid z technologią Voith plus silnik FTP Cursor 9 Euro 6 E (dostępny także w wersji na olej napędowy). Demonstracyjny pojazd wyposażony w wiele ciekawych opcji takich jak: kamerę cofania, kamery kontroli drzwi, drzwi przesuwne, niskie okna i gniazda USB dla pasażerów;
- elektryczny midibus Heuliez Bus GX 137 E w barwach Monako z bateriami o pojemności aż 418 kWh i centralnym silnikiem Siemensa (dodajmy, że seria GX Elec jest dostępna w 4 długościach);
- konwencjonalny Urbanway 12 CNG wystawiono na terenach zewnętrznych w barwach Île-de-France Mobilités.
Karsan
We Francji pojazdy tureckiego producenta oferuje spółka Hervouet Corporate Industry (HCI) z siedzibą w Loire-Atlantique. W Paryżu firma pokazała trzy autobusy różnej wielkości:
- elektryczny minibus Karsan e-Jest, który od 2019 sprzedany został we Francji roku w liczbie około pięćdziesięciu egzemplarzy;
- elektryczny midibusa e-Atak, który w tym roku zadebiutował na francuskim rynku w liczbie kilku sztuk;
- premierowy we Francji autobus elektryczny e-ATA w wersji 12-metrowej. To nowa seria Karsana, opracowana wyłącznie w wersji elektrycznej i oferowana w trzech długościach: 10, 12 i 18 metrów.
Lohr
Francuski oddział New Mobilities grupy Lohr pokazał na EuMo swój elektryczny mikrobus Cristal, który może łączyć się w większe zestawy. Kilka takich pojazdów operuje już w Ajaccio, Avignon, Orange i Saverne.
Mercedes Benz
EvoBus France pokazał elektrobus Mercedes-Benz eCiatro G w barwach linii Chronostar w Rennes. Przy okazji firma poinformowała, że w tym roku pokaże jeszcze model wyposażony w ogniwo paliwowe. Gamę ma uzupełnić także midibus eCitaro K.
Otokar
Turecka marka obecna jest na francuskim rynku od kilkunastu roku. Teraz firma postawiła dwa autobusy elektryczne:
Otokar e-Centro C to nowy elektryczny minibus tureckiego producenta, który początkowo wprowadzony został na rynek z silnikiem diesla, a teraz zyskał wersję elektryczną.
Otokar e-Kent C o klasycznej długości 12-metrowy w wersji trzydrzwiowej.
Safra
Francuska marka Safra – będą częścią grupy przemysłowej o tej samej nazwie – pokazała na wystawie w Paryżu fizycznie żadnego pojazdu, ale mogliśmy zobaczyć model nowego autobusu wodorowego Hycity. To następca oryginalnej wersji Businova, wprowadzonej na rynek w 2011 roku. Hycity ma być wyposażony w akumulatory i ogniwo paliwowe zasilane wodorem. Zgodni z ambitnymi planami, autobus ma być dostępny w kilku długościach.
Scania
Szwedzki producent zaprezentował autobus miejski Scania Citywide 12 LF CNG, wyprodukowany w fabryce w Słupsku. To jeden z egzemplarzy przeznaczonych dla sieci FilBleu Syndicat des Mobilités de Touraine obsługiwanej przez Keolis Tours. To pierwszy z 45 pojazdów, które trafią do przewoźnika w przeciągu 3 lat. Pierwsza transza powinna zostać przekazana do końca roku.
Solaris
O francuskiej ofercie firmy pisaliśmy już w InfoBusie. Warto zauważyć, że producent z Bolechowa miał w Paryżu stoisko w zupełnie innej części hali niż także obecna EuMo Grupa CAF (z dużym kontraktem na pociągi dla SNCF). Solaris pokazał w stolicy Franci swój najnowszy elektryczny midibus – Urbino 9 LE electric, a także wodorowy Urbino 12 hydrogen.
W ostatnim czasie wielkopolska spółka nie odnosi spektakularnych sukcesów we Francji. Cały czas trwają testy i prezentacje. Być może obecność na EuMo to zmieni.
Switch
Brytyjski producent Switch Mobility Limited (ex-Optare) pokazał jedną z najważniejszych premier na targach EuMo – to autobus elektryczny Switch e1 przeznaczony na rynek kontynentalnej Europy, czyli z układem kierowniczym po lewej stronie. Co ciekawe na razie nie przewiduje się wersji e1 na rynek brytyjski – z kierownica po prawej, czy dodatkowym pokładem. Miejscem jego produkcji ma być zupełnie nowa fabryka w Hiszpanii. Czekamy na homologację i pierwszy jazdy testowe. Pojemność akumulatorów w premierowym e1 to 389 kWh akumulatorów, co daje zasięg do 390 km. W układzie napędowym zastosowano silniki elektryczne w piastach kół od ZF.
Van Hool
Druga najważniejsza premiera w Paryżu to Van Hool A12 Electric. Model ten wprowadza na rynek nową gamę autobusów bezemisyjnych, a 40 takich autobusów (i to z ogniwami paliwowymi zasilanych wodorem) trafi do Francji – do Rouen, Belfort, Lorient i Pau.
Dodajmy, że we Francji jeździ osiem przegubowych autobusów Van Hool ExquiCity zasilanych wodorem. Do tego region Île-de-France ogłosił w tym roku, że zamówi co najmniej 56 dwuprzegubowych autobusów elektrycznych Van Hool ExquiCity. Projekt ten realizowany jest wspólnie z Kiepe Electric i AlstomPojazdy mają trafić na linie TZen 4 i TZen 5.
Volvo
W Paryżu kolejnym autobusem wyprodukowanym w Polsce był model Volvo 7900 Hybrid kompatybilny z biopaliwem B100. Warto zauważyć, że było to jedyny pojazd z silnikiem diesla na francuskiej wystawie.
Komentarze