Wijewo z umową na pierwszy w Polsce autobus Intouro K hybrid
23 maja spółka EvoBus Polska podpisała z Gminą Wijewo umowę na dostawę autobusu szkolnego z napędem niskoemisyjnym i z wielofunkcyjnym przeznaczeniem.
W ramach przetarg wybór samorządu padł na model Mercedes-Benz Intouro K hybrid, który właśnie zadebiutował na rynku. Dodajmy, że Wijewo otrzymało na tę inwestycję dotację z rządowego programu Polski Ład w kwocie 1 827 840 zł.
Super gimbus
Zawarty kontrakt oznacza, że Wijewo będzie miało pierwszy w Polsce autobus szkolny z napędem hybrydowym i jednocześnie będzie to premiera Mercedes-Benz Intouro K w naszym kraju. Wcześniej (we wrześniu) przyjadą do nas debiutanckie modele z nowej generacji Intouro dla firmy Eko-Okna – w wariancie M/2. Z kolei wersja „K” międzymiastowego Mercedesa pojawi się w terminie do 30 grudnia 2022 roku.
Przypomnijmy, że zamawiający na sfinansowanie szkolnego zamówienia przeznaczył kwotę 2.150.840,00 PLN brutto / 1.748.650,40 PLN netto. W postępowaniu wzięła udział jedynie spółka EvoBus Polska, która zaproponowała za model Mercedes-Benz Intouro K hybrid kwotę 2.147.261,43 PLN brutto / 1.645.740 PLN netto. Do tego firma dodała w zakresie bezpieczeństwa: system awaryjnego hamowania, asystenta prawego boku, system ESP plus 120 miesięcy (przebieg 500 tys. km) gwarancji. To oznaczało, że EvoBus zmieścił się idealnie w wielkopolskim budżecie, a my w tym roku będziemy mogli oglądać pierwsze w naszym kraju Intouro K i to wersji hybrydowej.
Dodajmy, że będzie to jeden z pierwszych takich modeli Mercedesa na świecie, gdyż nowy moduł hybrydowy zadebiutuje właśnie w midibusie „K”. Średnica zawracania wynosząca zaledwie 18,34 m sprawia, że liczący 10,75 m długość pojazd jest wyjątkowo zwrotny. Dzięki temu wręcz idealnie nadaje się do jazdy po górskich terenach, krętych uliczkach lub na wycieczki z małymi grupami.
Jednocześnie Intouro K jest pełnowartościowym autobusem, posiadającym wszystkie wyjątkowe cechy rodziny Intouro. Aby sprostać przewidzianemu dla niego szerokiemu zakresowi zastosowań, jest on dostępny w wielu różnych konfiguracjach – od funkcjonalnego wysokopodłogowego autobusu międzymiastowego do autokaru wycieczkowego.
Różnorodne wyposażenie obejmuje tablice kierunkowe, wejście w środkowej części pojazdu o pojedynczej lub podwójnej szerokości oraz dwie różne windy dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. Fotele i półki bagażowe we wnętrzu autobusu obejmują szerokie spektrum możliwości. Również całkowicie przeprojektowane stanowisko kierowcy w Intouro jest – jak na autobus Mercedes-Benz przystało – ergonomicznie perfekcyjne i zorientowane na kierowcę. Począwszy od strony wizualnej poprzez elementy obsługowe aż po zespół instrumentów wraz z kolorowym wyświetlaczem – nowoczesny i świetnie wykonany kokpit bez kompleksów osiąga poziom autobusu turystycznego.
Silnik Mercedes-Benz OM 936 jest tak kompaktowy jak sam pojazd. Generuje moc 260 kW (354 KM) z pojemności skokowej 7,7 l. Jednostka jest połączona z automatyczną hydrokinetyczną skrzynią biegów ZF Ecolife 2 i hipoidalną osią Mercedes-Benz. Nowy moduł hybrydowy, dostępny jako wyposażenie dodatkowe.
Międzymiastowa hybryda
Podstawowa funkcja Intouro hybrid jest bardzo prosta: Dodatkowy silnik elektryczny w fazach wyhamowywania autobusu przy pomocy układu hamulcowego i silnika, pracuje jako generator i zamienia energię hamowania na energię elektryczną. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna jest magazynowana, będąc odtąd do dyspozycji silnika elektrycznego, który wspomaga silnik spalinowy, zwłaszcza podczas ruszania z miejsca i przyspieszania.
Zastosowana technologia napędu ma dość prostą konstrukcję. Zasadniczym elementem napędu hybrydowego jest silnik elektryczny. Jednostka o kształcie dysku ze zintegrowanymi urządzeniami energoelektronicznymi i o grubości ośmiu centymetrów umieszczona jest między silnikiem spalinowym a automatyczną skrzynią biegów. Jej moc wynosi 14 kW a moment obrotowy 220 Nm.
Silnik elektryczny wspomaga silnik spalinowy, co ma miejsce głównie w przypadkach dużego zapotrzebowania na moc, a zwłaszcza podczas ruszania z miejsca. Nie służy on jednak do zwiększenia mocy maksymalnej, w związku z czym specyfikacje dotyczące mocy i momentu obrotowego autobusu pozostają niezmienione. Zamiast tego, silnik elektryczny odciąża silnik spalinowy i poprawia przyśpieszenie podczas ruszania pojazdu. Prędkość obrotowa silnika spalinowego nie ulega przy tym zmniejszeniu, jedynie moc szczytowa zostaje niezauważalnie zredukowana i zastąpiona przez silnik elektryczny.
Ponadto, lekki impuls z silnika elektrycznego generowany podczas pracy na biegu jałowym poprawia wydajność silnika spalinowego. Oba te czynniki razem pozwalają w efekcie obniżyć i tak już niskie zużycie paliwa, co w przypadku Intouro staje się zauważalne w szczególności w ruchu miejskim i podmiejskim przy ciągłym przełączaniu między pedałem gazu i hamulca. Spalanie w ruchu miejskim i podmiejskim spada wówczas nawet o pięć procent.
Uzyskany dzięki rekuperacji prąd jest przechowywany w dwuwarstwowych kondensatorach, nazywanych także „superkondensatorami”. Tego rodzaju systemy magazynowania energii elektrycznej charakteryzują się wysoką gęstością mocy. Są one niewrażliwe na wysokie obciążenia szczytowe i mają długą żywotność. W odróżnieniu od baterii, superkondensatory idealnie sprawdzają się w zastosowaniach wymagających ciągłych i następujących szybko po sobie procesów ładowania i rozładowywania podczas zatrzymywania się i ruszania. Jedno hamowanie hybrydowego Intouro z prędkości 50 km/h do całkowitego zatrzymania wystarcza, aby naładować magazyn energii.
Magazyn energii w Intouro hybrid składa się z dwóch modułów. Każdy z nich mieści w sobie 16 kondensatorów dwuwarstwowych. Oba moduły razem mają pojemność całkowitą 2 Ah i są montowane z tyłu po lewej stronie dachu (patrząc w kierunku jazdy), nie zajmując wiele miejsca. Osłona chroni moduły przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych i promieniowaniem słonecznym. Jednocześnie perforowana ścianka boczna zapewnia niezbędne chłodzenie strumieniem powietrza.
Inwerter lub falownik przetwarza zmagazynowany prąd stały na prąd zmienny, który wykorzystywany jest napędzania silnika elektrycznego. Zarówno inwerter jak i silnik elektryczny są chłodzone wodą. Dodatkowa chłodnica do tego niskotemperaturowego układu chłodzenia o maksymalnej temperaturze 65 °C jest usytuowana poniżej chłodnicy pojazdu, co pozwala zaoszczędzić miejsce.
bez większych zmian
Kolejny istotny plus: Intouro hybrid obywa się bez skomplikowanej sieci wysokiego napięcia z nieuniknionymi w tego typu instalacjach ograniczeniami i wymogami bezpieczeństwa. Autobus posiada osobną sieć 48 V. Układ jest technologią niskonapięciową i nie jest niebezpieczny w obsłudze. Niezmienione jednostki pomocnicze są napędzane w sposób konwencjonalny. A oto kolejne zalety tej zarówno niewielkiej jak i nieskomplikowanej konstrukcji technicznej dodatkowego napędu hybrydowego: Wymagana przestrzeń montażowa jest niewielka, kontury zewnętrzne, tak jak i wnętrze pojazdu, pozostają niezmienione, dzięki czemu nie ubywa miejsc dla pasażerów. Dodatkowa masa napędu hybrydowego wynosi 254 kg, w związku z czym całkowita liczba miejsc dla pasażerów ulega tylko nieznacznemu zmniejszeniu, co w praktyce nie ma żadnego znaczenia.
Kierowcy prowadzący Intouro hybrid nie odczują jakiejkolwiek różnicy za kierownicą, ani podczas obsługi pojazdu, ani podczas jego bieżącej eksploatacji. Nawet zestaw instrumentów jest identyczny. Nie ma też więc potrzeby organizowania specjalnych szkoleń. Tym samym zupełnie bezproblematyczna staje się też szybka zmiana kierowców w trakcie przewozów liniowych, co bywa powszechną praktyką w wielu miejscach, lub zamiana obsady różnych autobusów.
Sprawdzone komponenty
Konstruktorzy Intouro hybrid stawiają na sprawdzone komponenty. Są one już stosowane na przykład w udanym Citaro hybrid, który dzięki tejże technologii od lat doskonale sprawdza się w praktyce. Od niego właśnie pochodzą na przykład superkondensatory jako magazyny energii. Ci, którzy znają Citaro, także mieli już okazję się z nimi zetknąć, aczkolwiek w funkcji modułu rekuperacji. Ze względu na nową strukturę elektryki i elektroniki Intouro z różnymi jednostkami sterującymi, konieczne były jednak szeroko zakrojone zabiegi adaptacyjne.
Obecny moduł rekuperacji jest – jako nowość – dostępny również dla Intouro, niezależnie od modułu hybrydowego. Jako urządzenie dodatkowe do akumulatorów pojazdu magazynuje on energię elektryczną wytworzoną w procesie rekuperacji, udostępniając ją później podczas ruszania z miejsca lub na górskich przełęczach. Odciąża to generator, a tym samym silnik spalinowy, i zmniejsza w ten sposób zużycie paliwa. Magazyn energii jest zamontowany po prawej stronie dachu w kierunku jazdy, co pozwala zaoszczędzić miejsce. Moduł rekuperacji jest warunkiem koniecznym dla Intouro hybrid.
Projektanci premierowego modelu zadbali też o to, by był on ubrany i wyposażony zarówno elegancko jak i funkcjonalnie i praktycznie. Nadwozie i elementy zewnętrzne są w kolorze antracytowym metalizowanym. Dwuskrzydłowe drugie drzwi zapewniają szybki przepływ pasażerów na przystankach. Znajdująca się bezpośrednio naprzeciwko nich wielofunkcyjna strefa specjalnego przeznaczenia wyposażona jest w cztery składane siedzenia. Komfortowe fotele Travel Star Eco z regulowanymi oparciami, tapicerką siedzisk i oparć w odcieniu szarości Tiffy-Grau, lamówką w kolorze majowej zieleni i zagłówkami w kolorze głębokiej czerni, obite są ekoskórą Composition i oferują wysoki poziom komfortu nawet na dłuższych trasach. Zasłony na oknach i okładziny boczne z włókniny igłowanej wprowadzają przyjemną atmosferę na pokładzie, podobnie jak szara wzorzysta podłoga. Wraz z tablicą kierunkową, systemem sygnalizacji pasażerskiej, instalacją przygotowaną pod montaż drukarki biletów i prętem montażowym dla kasy biletowej, Intouro K jest jednocześnie przystosowany do obsługi kursów liniowych. Niezależnie od rodzaju zastosowania pasażerowie mogą korzystać z funkcji MediaRoutera pozwalającego na uzyskanie dostępu do Internetu i transmisje strumieniowe za pomocą własnych urządzeń końcowych.
Wyjątkowe jest też wyposażenie w systemy wspomagania: System hamowania awaryjnego Active Brake Assist 5 (ABA 5) jest jedynym tego rodzaju układem w autobusach, który może również wykonywać hamowanie awaryjne w reakcji na poruszających się pieszych, podczas gdy Sideguard Assist ostrzega o osobach i przeszkodach zidentyfikowanych podczas wykonywania manewru skrętu.
Z POLSKIEGO ŁADU
Na koniec przypomnimy, że gmina otrzymała na ten zakup dofinansowanie w kwocie aż 1.827.840,00 zł, jako dotację celową z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Jest on realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. W I naborze rządowego Funduszu Polski Ład samorządy otrzymały dotacje na ponad 9 mld zł, w tym program dofinansowanie uzyskało 12 projektów z zakresu transportu publicznego. To:
- tramwajowe zadanie z Poznania pod nazwą „Odnowa infrastruktury publicznego transportu zbiorowego – modernizacja trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju” z budżetem 25 500 000,00 zł
- zeroemisyjna komunikacja miejska w Ciechocinku (Kujawsko-pomorskie) uruchomienie wojewódzkich linii autobusowych w Łódzkiem obsługiwanych pojazdami hybrydowymi (Łódzkie)
- zakup zeroemisyjnych autobusów przez Gminę Malczyce (Dolnośląskie)
- zakup zeroemisyjnych autobusów przez Bochnię (Małopolskie)
- zakup zeroemisyjnych autobusów przez Powiat Myszkowski (Śląskie)
- zakup 5 zeroemisyjnych autobusów przez Świnoujście (Zachodniopomorskie) o wartości 4,25 mln złotych
- zakup szkolnego autobusu dla gminy Sośno (Kujawsko-pomorskie)
- zakup szkolnego autobusu dla gminy (Mazowieckie)
- zakup szkolnego autobusu dla gminy Jedlińsk (Mazowieckie)
- zakup szkolnego autobusu dla gminy Krynki (Podlaskie)
- zakup szkolnego autobusu dla gminy Wijewo (Wielkopolskie)
Komentarze