Warszawska Parada Zabytkowych Autobusów 2022
W sobotę 14 maja po raz 19. odbyła się w Warszawie Parada Zabytkowych Autobusów.
Jelcze, Ikarusy, Sany, Autosan i starsze autobusy – Somua i Chausson przejechały ulicami stolicy.
Bez zlotu
Parada rozpoczęła się ok. godziny 18:00 w samym centrum Warszawy. Zabytki wyruszyły na prawy brzeg Wisły. Na warszawskiej Pradze Parada Autobusów spotkała się z Paradą Tramwajów. Autobusy i tramwaje wspólnie przejechały do Śródmieścia. Autobusy powróciły na Plac Defilad. Przejazd odbywał się bardzo sprawnie, prawie nie dochodziło do zatrzymań. Ciekawie wyglądał odcinek wspólny z tramwajami, podczas którego widzowie mogli zobaczyć przekrój pojazdów warszawskiej komunikacji z ostatnich 120. Lat. Taka organizacja może jednocześnie zadowolić czytelników serwisów Infobus i Infotram (film)
W tym roku nie było Zlotu Zabytkowych Autobusów, lecz Wystawa Autobusów. Zabytkowe pojazdy można było z zewnątrz i w środku oglądać po Paradzie do godziny 23:00. W tym czasie zabytkowe autobusy woziły pasażerów na linii A. Trasę zaplanowano wokół miejsca ekspozycji, czas przejazdu był krótszy niż niegdyś. Więcej osób mogło skorzystać z tej atrakcji. Autobusy nie rozsiewały zapachu spalin po całym Śródmieściu.
W Wystawie wzięły udział autobusy Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie oraz kilka pojazdów z okolic Warszawy. Nowością był prezentowany statycznie Solaris Urbino SU15 oraz Autosan H9-20 w tradycyjnych barwach PKSu z lat 80. Taki klasyczny wygląd uzyskał także Jelcz L11.2. Kolekcją zabytków w Warszawie uzupełniła pomarańczowa polewaczka na ciężarówce Skoda 706RT.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Uczestników i właścicieli zabytkowych pojazdów cieszyła możliwość spotkania, oglądania, zwiedzania i podróżowania autobusami sprzed lat. Dzięki Paradzie i Wystawie wróciło wiele wspomnień. Na nowe wrażenia i być może nowe zabytki przyjdzie w stolicy czekać do następnego maja.
Tymczasem zobaczcie tegoroczną paradę na filmie:
Kajetan Tłokowski
Komentarze