Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gdynia odbiera pierwsze Mercedesy eCitaro G

infobus
10.04.2022 19:00
0 Komentarzy

W kwietniu Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni rozpoczęło odbiory pierwszych przegubowych autobusów elektrycznych – Mercedes-Benz eCitaro G.

Łącznie pomorski przewoźnik zakupił osiem takich e-busów plus 16 solowych – Mercedes-Benz eCitaro.

Elektryczna premiera

Przypomnijmy, że autobusy standardowe zostały już odebrane przez PKA i czekają na rozpoczęcie eksploatacji w zajezdni operatora.  Teraz rozpoczęło się formalne przekazanie pojazdów przegubowych. Każdy odbiór rozpoczynał się od testu szybkiego ładowania na pętli Dom Marynarza na pl. I Brygady Pancernej.

Przegubowce będą jeździły na linii 150, łączącej Witomino-Leśniczówkę z ulicą Godebskiego na Oksywiu. Pozostałe autobusy będą kursować na liniach gdyńskich, bardziej śródmiejskich: na linii 133 oraz na liniach 128, 190 i 282.

Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy dokładanie trafią na trasy, bo przeciąga się montaż ładowarek dla pojazdów. Zgodnie z umową elektrobusy powinny wyjechać na gdyńskie ulice w drugim kwartale 2022 roku.

Zobaczcie na filmie od Marcina Gromadzkiego z Public Transport Consulting przejazd gdyńskiego Mercedesa eCitaro G:

innowacyjne rozwiązania

W pierwszych gdyńskich elektrobusach zastosowano m.in. antywirusowa klimatyzacja czy zeroemisyjne ogrzewanie. Kierowców wesprze asystent martwego pola. Dzięki niemu można zapobiec najechaniu na pojazd znajdujący się bezpośrednio przed autobusem lub inne obiekty, takie jak słupki czy hydranty. W pojazdach nie będzie też agregatów spalinowych.

Proekologiczna innowacja to system ogrzewania, który zastosowano w modelu eCitaro. Pojazd będzie miał zaawanasowane technologicznie ogrzewanie elektryczne, a nie agregat spalinowy. Dodatkowo będzie wyposażony w system rekuperacji energii, który pozwoli na odzyskiwanie energii podczas hamowania i zmniejszania prędkości.

Praktyczną nowinką będzie też klimatyzacja z aktywnym filtrem neutralizacji wirusów. Nowość to również lepiej wyizolowana kabina – z szybą aż do sufitu, licznymi schowkami dla kierowcy, automatyczną roletą przeciwsłoneczną i minilodówką. Ponadto wejście do kabiny ułatwi skrętny fotel kierowcy.

W każdym autobusie znajdą się również: defibrylator AED oraz alkolock. Nie zapomniano także o bramkach systemu automatycznego zliczania pasażerów.

Pod maską elektrobusa będą baterie NMC (litowo-jonowe z elektrodą dodatnią z niklu, manganu i kobaltu w różnych proporcjach, a ujemną – grafitową) o wysokiej gęstości energii i pojemności 192 kWh. Gwarancja na baterie to aż 8 lat.

Gdyńskie elektrobusy będą przystosowane do szybkiego ładowania poprzez rozkładany pantograf umieszczony na dachu oraz do ładowania w zajezdni poprzez dwa złącza plug-in – jedno będzie się znajdować na przednim prawym nadkolu, a drugie na tylnej ścianie.

Komentarze