Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

TRANSEXPO 2014: ACTIA prezentuje MultIC 2:

infobus
17.11.2014 21:35
0 Komentarzy

Podczas tegorocznej wystawy transportu publicznego w Kielcach, firma ACTIA zaprezentowała deskę wskaźników i kontrolek z komputerem pokładowym MultIC2. Produkt zostanie wprowadzony do seryjnej produkcji już w przyszłym roku i m.in. znajdzie zastosowanie w autobusach marki Solaris. Aktualnie polski producent stosuje trzy deski w swoich pojazdach: VDO Continental (w tym najnowszy model FAP+), swoją dotykową konsolę oraz właśnie produkt ACTIA. Francuska firma proponuje producentom autobusom zarówno kompletne miejsce pracy kierowcy o nazwie Podium, jak i sam zestaw wskaźników do zabudowy o nazwie MultIC. Jego najnowsza, druga generacja oferuje m.in. duże możliwości w zakresie personalizacji, w tym sześć programowalnych „szybkich”przycisków w dolnej części. To także zestaw 26 lamp kontrolnych LED, w tym 11 dwukolorowych oraz możliwość wyświetlania do sześciu wybranych wskaźników zegarowych. Mózgiem systemu jest zintegrowany komputer pokładowy, który dzięki procesorowi Dual Core 32 bit CPU umożliwia wyświetlanie 4 kanałów wideo z 4 źródeł na raz w czasie rzeczywistym. Grafika i wideo są eksponowane na 7-calowym, kolorowym wyświetlaczu. W opcji MultIC można wyposażyć w przednią szybę wykonaną ze szkła mineralnego zamiast plastikowej. –„Najważniejsze zalety platformy drugiej generacji to jej wysoka modularność, niezawodność przy jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie pełnego systemu multipleksowego pojazdu oraz niskich kosztach eksploatacji –mówi Paweł Budziszewski, dyrektor generalny ACTIA-POLSKA. Stało się to możliwie dzięki zastosowaniu w MultIC2 zintegrowanego 32 bitowego komputera, który umożliwia sterowanie aż 30. multiplekserami i to bez dodatkowego komputera. Obecnie jest to unikalne rozwiązanie oferowane jedynie przez ACTIA. W pełni mulitmedialny wyświetlacz umożliwia zaprogramowanie szeregu funkcji, w tym także asystenta ekonomicznej jazdy „Driver Aid”, wykorzystując do tego czytelny bargraf fabrycznie umieszczony w MultIC2. Dzięki temu przewoźnik nie musi montować żadnych dodatkowych wyświetlaczy. Kierowca ma wszystko podane w jednym, centralnym miejscu i może jeszcze lepiej skupić się na prowadzeniu autobusu.”

 Kompletne miejsce pracy kierowcy –ACTA PodiumDeska wskaźników i kontrolek z komputerem pokładowym - MultIC 2:
Jak już wspomnieliśmy MultIC można zastosować albo w desce rozdzielczej producenta albo opracowanej przez ACTIA. Firma proponuje tutaj modularne i ergonomiczne miejsce pracy kierowcy „Podium”. Podobnie jak inne tego typu produkty dostępne na rynku, posiada regulację ustawienia konsoli dla lepszego komfortu pracy prowadzącego pojazd. Podium na tle konkurencji wyróżniają dwie cechy:
– zastosowanie nowoczesnych, zintegrowanych przycisków podświetlonych diodami LED,
– wolnym miejscem na dodatkowy system informacji transportowej użytkownika, co umożliwia na zintegrowanie wszystkich ważnych dla kierowcy funkcji w jednym miejscu.
W Polsce deski rozdzielcze firmy ACTIA możemy najczęściej spotkać w autobusach marki Solaris, a także Iveco Bus, VDL, MAZ czy Irizar. Podczas czerwcowej wystawy Transports Publics 2014 w Paryżu, firma pokazała także swoje zupełnie nowe produkty opracowane w ramach programu ITxPT (Technologie informacyjne dla transportu publicznego). To element paneuropejskiego projektu badawczego European Bus System of the Future. ACTIA opracowała tutaj m.in. MADT ((Multiple Application Driver Terminal), czyli sterownik zamontowany na desce rozdzielczej pojazdu, który zbiera niezbędne informacje operacyjne dla kierowcy i operatora, a następnie pełni rolę bramki komunikacyjnej i udostępnia je poprzez internet (WiFi lub GSM). Nowinką jest także nowy komputer pokładowy SAM ATOM, sterujący także systemami informacji pasażerskiej, sprzedaży biletów czy zliczania pasażerów. Podczas paryskich targów ACTIA przedstawiła także szczegóły narzędzia ACTIA Fleet, optymalizującego zarządzanie flotą autobusów miejskich i autokarów. O tych ciekawych propozycjach francuskiej firmy napiszemy kolejnych wdaniach InfoBusa.
 Kompletne miejsce pracy kierowcy –ACTA Podium Deska wskaźników i kontrolek z komputerem pokładowym - MultIC 2:

Komentarze