Miasto Inowrocław ogłosiło przetarg na zakup 12 nowych autobusów z napędem elektrycznym (2) i hybrydowym (10). To pierwsze w Polsce tak duże zamówienie na pojazdy niskoemisyjne. –„To kolejny krok dla unowocześnienia komunikacji publicznej i jednocześnie jeszcze większej dbałości o środowisko naszego uzdrowiskowego miasta”– podkreśla prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. A zakup 12 fabrycznie nowych i nowoczesnych autobusów to nie lada wydatek. Całkowity koszt unijnego projektu to ok. 17,25 mln PLN, z czego część pieniędzy zostanie przeznaczona na ITS. Inowrocław może sobie pozwolić na taką inwestycję, gdyż otrzymał od marszałka województwa kujawsko-pomorskiego dotację na ten cel (w ramach RPO na lata 2007-2013) w wysokości 15 mln PLN. Miasto dołoży 15% wartości inwestycji i MPK już w przyszłym roku będzie mogło poszczycić się jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie flot w naszym kraju. –„W ten sposób za niecały rok prawie połowa autobusów jeżdżących po ulicach Inowrocławia będzie nowoczesna i ekologiczna. Stanowić będziemy w tym względzie wyjątek wobec innych miast Polski czy zachodniej Europy”–podkreśla Ryszard Brejza. Oczywiście moment ogłoszenia przetargu przez miasto tuż przed wyborami też nie jest przypadkowy.
Inowrocławski przetarg składają się z dwóch części. Pierwsza obejmuje zakup dwóch autobusów z napędem elektrycznym, tej samej marki i tego samego producenta, wyprodukowanych w 2015 roku, przeznaczonych do regularnej komunikacji miejskiej. W pełni niskopodłogowe elektrobusy mają mieć długość 9500 mm – 10000 mm ±10%, pojemność min. 70 miejsc, w tym co najmniej 22 siedzących oraz posiadać troje drzwi. MPK chce, aby w układzie napędowym zastosowano silnik elektryczny o mocy około 155 kW, chłodzony cieczą lub powietrzem o wysokiej sprawności plus układ odzyskiwania energii. Wymagane baterie o pojemności nie mniejszej niż 180 kWh z liczbą 4000 cykli ładowania bez spadku pojemności. Akumulatory mają być ładowanie typu „Plug In”, a ładowarka zabudowana w pojeździe lub wolnostojąca. Z kolei pojazdy hybrydowe mają być także całkowicie niskopodłogowe, tej samej marki i tego samego producenta, wyprodukowane w 2015 roku. Ich długość ma wynosić 11800 mm- 12150 mm, a minimalna pojemność pasażerska to 75 miejsc, w tym co najmniej 30 siedzących. Pojazdy mają mieć troje drzwi, układ elektryczny magazynujący energię odzyskaną podczas hamowania (akumulatory litowo jonowe lub niklowo-molibdenowe) oraz silnik diesla Euro 6. Wyposażenie zamawianych pojazdów jest bardzo szerokie jak na warunki Inowrocławia. To m.in. rozkładana platforma najazdowa do wózków inwalidzkich, „przyklęk”, system zapowiedzi głosowej przystanków, tablice kierunkowe przednia i boczne z diodami w kolorze białym. Autobusy zadbają też o poprawę bezpieczeństwa za sprawą monitoringu wewnątrz pojazdu, przed i za nim. Będą w nich też liczne udogodnienia dla pasażerów: klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej, porty USB umożliwiające ładowanie przez pasażerów w czasie jazdy np. telefonów komórkowych, urządzenie umożliwiające dostęp do bezprzewodowego Internetu Wi-Fi w autobusie. Nowe pojazdy także ułatwiają pracę kierowców, bo znajdzie się tam system wspomagający cofanie, urządzenie pozwalające dobrać kierowcy właściwe parametry jazdy jak przyspieszanie czy hamowanie. Materiał oparć siedzeń pasażerskich będzie miał logo Miasta Inowrocławia.
To wszystko co możemy powiedzieć o wymaganiach zamawiającego w tym przetargu, gdyż nie opublikowano jeszcze SIWZ-u. Co ważne, Inowrocław dopuszcza składanie ofert częściowych. To naszym zdaniem daje największe szanse na zwycięstwo firmie AMZ-Kutno w zadaniu na dwa elektrobusy (model CitySmile 10 E) oraz spółce Solaris Bus &Coach w zadaniu na 10 pojazdów hybrydowych z modelem Solaris Urbino 12 Hybrid. O wszystkim przesądzi zaoferowana cena (o wadze 70%) oraz następujące kryteria: parametry techniczne nadwozia –10%, parametry techniczne układu zasilania (cześć 1) – 15%, parametry techniczne układu napędowego (część 2) –15% oraz rodzaj silnika elektrycznego (cześć 1) –5%, zużycie paliwa wg SORT (cześć 2) – 5%. Dodajmy, że Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Inowrocławiu posiada łącznie ok. 40 autobusów, a wszystkie ostatnio kupowane pojazdy dostarczał Solaris (model Urbino 10 –2 szt. w 2013 r., 1 szt. w 212 r. i 4 szt. w 2011 r. ) ). MPK Inowrocław jest jednym z niewielu przewoźników w Polsce, posiadających w taborze autobusy zasilane CNG i to klasy MINI –Kapena Urby (4 szt. z 2010 r.).
To nie koniec inowrocławskich nowości. Wraz z autobusami pojawi się tzw. Inteligentny System Transportowy. Pasażerowie będą mogli „na bieżąco”śledzić aktualny ruch pojazdów w mieście. Czekając na przystanku, mieszkańcy odczytają na specjalnych „dynamicznych”tablicach informację „za ile minut”będzie oczekiwany autobus. 10 przystanków wyposażonych będzie w takie tablice. Wyświetlane będą też informacje na tablicach wewnętrznych i zewnętrznych w autobusach oraz podawane w zapowiedziach głosowych. Inteligentny System Transportowy obejmie również system dynamicznej informacji pasażerskiej w internecie i umożliwi śledzenie „on-line”aktualnej pozycji wszystkich pojazdów, w dowolnej przeglądarce internetowej przy użyciu komputera domowego lub smartfona. Ponadto będzie działał system bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej: wyposażenie autobusów w urządzenia łączności alarmowej, zapewniające natychmiastowe powiadomienie dyspozytora przez kierowcę, o sytuacji krytycznej, system monitoringu pojazdu –mający możliwość zapisu, oprócz obrazu, takich danych jak: pozycja GPS, nazwa linii, aktualna prędkość pojazdu oraz system doładowań BE przez sieć Internet – pasażer zdecyduje o rodzaju doładowania własnej karty biletu przez sieć. Doładowanie będzie realizowane przez specjalny, umieszczony w pojeździe kasownik, dowolnego autobusu, z którego skorzysta pasażer. Znajdzie się też tam odbiornik sygnału pilota dla osób niedowidzących. –„Moim marzeniem było, jako osoby pamiętającej czasy tramwajów kursujących z dworca PKP na Rynek, przywrócenie tramwajów w Inowrocławiu. Niestety, z różnych względów te zamierzenia stały się niemożliwe do realizacji. Tym niemniej tramwaj powraca na nasze ulice, ale w postaci autobusów w pełni elektrycznych, ekologicznych, dbających o środowisko, lepszych niż tramwaje szynowe”–dodaje prezydent. Dostawcy autobusów zobowiązani będą do przeszkolenia kierowców MPK. Nowoczesne autobusy wyjadą na ulice Inowrocławia w okresie od stycznia do sierpnia 2015 r. Termin otwarcia ofert wyznaczono na 3 grudnia br.
Zostało jeszcze 90% artykułu.
Aby czytać dalej, dołącz do subskrybentów TransInfo.pl już teraz!
Dla indywidualnych czytelników za 15 zł rocznie, a dla firm od 99 zł rocznie! Sprawdź naszą ofertę:
Masz już subskrypcję?
Komentarze