Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Michelin chce wykorzystać zużyte opony

infobus
26.08.2014 19:19
0 Komentarzy

Michelin we współpracy z firmami CEA, Proteus i SDTech pracuje nad nowymi technologiami zagospodarowania zużytych opon. Partnerzy mają na celu rozwój dwóch ekologicznych metod wspierających produkcję ogumienia. Pierwsza z nowych technologii polega na regeneracji mieszanki gumy i uzyskaniu proszku który następne zostanie wykorzystywany do produkcji nowych opon o wysokich osiągach. Druga ma a celu opracowanie szeregu technologii, od gazyfikacji po fermentację, które umożliwią przetworzenie zużytych opon w alkohol. Uzyskany w ten sposób alkohol będzie w późniejszym etapie wykorzystywany do produkcji ekologicznej gumy w ramach projektu Bio Butterfly. Cały projekt (TREC) jest zaplanowany na osiem lat, a jego budżet wynosi 51 mln euro. Francuska Agencja Środowiska i Zarządzania Energią (ADEME) dofinansuje badania kwotą 13,3 mln euro w ramach rządowego programu „Inwestycje w przyszłość”.

Pierwsza z technologii polega na regeneracji mieszanki gumy i uzyskaniu z niej nowej oponyPierwsza z technologii polega na regeneracji mieszanki gumy i uzyskaniu z niej nowej opony
fot. 2. Druga technologia ma umożliwić przetworzenie starego ogumienia w alkohol wykorzystywany w dalszej produkcji opon.
Wobec prognozowanego wzrostu światowego popytu na opony zapotrzebowanie na surowce niezbędne do ich produkcji znacząco wzrośnie w nadchodzących dekadach. Dlatego tak ważne jest, aby opracować technologie pozwalające przetwarzać zużyte opony z myślą o ich wykorzystaniu w dalszej produkcji nowego ogumienia i w ten sposób chronić środowisko. Strategia innowacyjności Michelin opiera się na możliwie najbardziej efektywnym wykorzystaniu surowców. Projekt TREC jest przykładem podejścia proekologicznego, które pozwoli nam produkować nowe opony o wysokich osiągach, wykorzystując surowce pozyskane ze zużytych opon”–komentuje Terry Gettys, szef działu badań Michelin. Przypomnimy, że francuska firma oponiarska ma łącznie 67 zakładów produkcyjnych w 17 krajach, w tym także w Polsce –w Olsztynie.

Komentarze