Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Praga kupi 100 autobusów elektrycznych. Przetarg w tym roku

infobus
18.01.2022 09:00
0 Komentarzy

17 stycznia spółka Dopravní podnik Praha wprowadziła po raz pierwszy do ruchu autobus elektryczny Škoda E’City 36BB. Pojazd będzie można spotkać na liniach 154, 213, a także 124.

Przy okazji liniowe debiutu miasto zapowiedziało dalsze inwestycje zielony tabor. I to już niebawem.

debiut Škody

Praga jest pierwszym miastem, w którym nowy czeski autobus elektryczny zaczął kursować w normalnym ruchu. Pozostałe 13 pojazdów DPP odbierze na początku lutego br., a następnie stopniowo wprowadzi je do regularnej eksploatacji. Jak wyliczyło DPP, firma dzięki temu zaoszczędzi około 252 000 litrów oleju napędowego rocznie i nie wyemituje około 714 ton mniej CO2. To kolejny wkład DPP w rozwój bardziej przyjaznego środowisku transportu publicznego oraz wypełnienie zobowiązania i planu klimatycznego stolicy Pragi. Całkowita wartość elektrycznego kontraktu wyniosła 207 mln koron, z czego 85% kosztów kwalifikowanych pokryje dotacja z Unii Europejskiej.

Praskie e-busy będą stacjonować w zajezdni Vršovice, gdzie w zeszłym roku firma DPP zbudowała i uruchomiła 14 punktów do ich ładowania.

Czesko-turecki produkt

Elektrobus Škody E’City to nowy projekt realizowany przez Škoda Transportation Group we współpracy z siostrzaną firmą Temsa, która dostarczyła z Turcji nadwozie pojazdu w oparciu o podaną specyfikację. Do tego Škoda dodała własne kompletne wyposażenie elektryczne, w tym baterie i pantograf. Cały montaż i kompletne testy odbyły się następnie w fabryce w Pilźnie.

-„W ciągu najbliższych trzech lat chcemy kupić kolejne 100 autobusów elektrycznych. W tym roku ogłosimy zamówienie publiczne. Moim celem jest, aby firma DPP była wizytówką firm transportowych w Czechach i wykorzystywała nowoczesne technologie XXI wieku. Praga stanie się miastem, w którym autobusy w ramach transportu publicznego będą zapewniały ciche i bezemisyjne pojazdy. Zmniejszymy hałas uliczny w Pradze, przyczynimy się do czystszego powietrza i ogólnie poprawimy środowisko – powiedział Adam Scheinherr, zastępca burmistrza Pragi ds. transportu.

Do zamówienie na autobusy dojdzie jeszcze 70 trolejbusów bateryjnych. Zarówno elektrobusy, jak i trolejbusy mają być standardowej długości – klasy MAXI.

-„Zamówienia publiczne na autobusy elektryczne i trolejbusy chcemy ogłosić jeszcze w tym roku – potwierdził Piotr Witowski, prezes DPP. – Teraz wraz z pierwszym naszym autobusem elektrycznym od Škody musimy zebrać maksimum danych z rzeczywistej eksploatacji w Pradze, tak aby przygotować start wszystkich 14 autobusów elektrycznych od połowy lutego tego roku. Nowe pojazdy zastąpią 14 najstarszych autobusów z silnikiem diesla, które wycofamy z eksploatacji. Po oddaniu do pełnej, rutynowej eksploatacji średni przebieg autobusów elektrycznych powinien wynosić około 60 000 kilometrów rocznie.”

unikalne rozwiązanie

Dodajmy, że Škoda E’City oferuje unikalne rozwiązanie z dwubiegunowym ładowaniem i ładowarką na pojeździe. W praktyce oznacza to, że w ciągu dnia, gdy autobus jest w ruchu, jego bateria trakcyjna jest wielokrotnie ładowana (za pomocą pantografu) z istniejącej infrastruktury trakcyjnej.. DPP posiada już przygotowaną infrastrukturę do tego typu ładowania na końcowych przystankach Strašnická i Želivského. Ładowanie będzie się tutaj odbywało przez 15 do 30 minut, co pozwoli pojazdowi na pokonanie kolejnego okrążenia na linii. Zaletą tego rozwiązania jest kontrola bilansu energetycznego samochodu, a zwłaszcza niski koszt infrastruktury ładowania.

I przy okazji danych technicznych Škody E’City:

  •     Długość: 12 095 m2
  •     Szerokość: 2,55 m2
  •     Wysokość: 3,3 m2
  •     Rozstaw osi: 5805 mm
  •     Całkowita maksymalna waga: 19 000 kg
  •     Prędkość maksymalna: 80 km/h
  •     Liczba drzwi: 3 (2-2-2)
  •     Wysokość podłogi: 32 cm
  •     Łączna ilość miejsc: min. 28 (z czego 2 składane)
  •     Całkowita liczba pasażerów: 69
  •     Deklarowana żywotność: min. 12 lat
  •     Moc silnika: 160 kW
  •     Moc szybkiego ładowania: do 150 kW

12 lat temu

Przy okazji liniowego debiutu, Praga przypomniała swoje 12-letnie doświadczenie z elektrobusami. W styczniu 2010 r. stolica Czech uruchomiła pierwsze autobusy elektryczne zakupionymi przez DPP – Breda Menarinibus Zeus M 200E, które działały na linii nr 292 z Malostranské náměstí do szpitala pod Petřínem. Ze względu na dużą awaryjność DPP odsprzedała je producentowi. Potem – w styczniu 2014 r. na linii 216 pojawił się elektryczny midibus Siemens / Rampini Ale, wypożyczony od wiedeńskiej firmy transportowej. Wyniki tego testu też nie były przekonujące.

Od 2015 r. przewoźnik sprawdził w regularnej eksploatacji na liniach nr 163 i 213 11-metrowy autobus elektryczny zasilany bateryjnie SOR EBN 11. Test tego pojazdu zakończył się pod koniec sierpnia 2017 roku, w tym czasie przejechał ponad 140 000 km. Po półtorarocznej przerwie, producent ponownie udostępnił go DPP do użytku, od maja 2019 do końca grudnia ubiegłego roku. W międzyczasie przejechał kolejne ponad 100 000 km. Jednym z ostatnich typów autobusów elektrycznych, który DPP testował w normalnej eksploatacji, był prototyp autobusu elektrycznego SOR NS 12, który kursował na liniach nr 109 i 239 od 9 października 2017 r. do 10 października 2019 r. i przejechał ponad 67 tys. Teraz czas na Škodę!

Komentarze