Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kurtyka: Planujemy 800-1000 wodorowych autobusów do 2030 [FILM]

infobus
19.05.2021 15:00
0 Komentarzy

18 maja podpisano list intencyjny ws. powstania „Podkarpackiej Doliny Wodorowej”, która pozwoli wykorzystać potencjał Rzeszowa i regionu w zakresie nowoczesnych technologii.

Na Podkarpaciu rząd chce zbudować jedno z pięciu miejsc, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie na szeroką skalę wykorzystywany. .

Pierwsza Dolina

Skuteczne wykorzystanie nowoczesnej technologii i powstanie Doliny Wodorowej – zakłada podpisany we wtorek w Jasionce k. Rzeszowa list intencyjny. Podkarpacka dolina ma być jedną w pięciu, jakie mają powstać w kraju.

List został podpisany w obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki. Wśród sygnatariuszy dokumentu znaleźli się m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz przedstawiciele uczelni, instytutów badawczych, agencji rządowych oraz biznesu.

Dokument precyzuje, że współpraca będzie polegać na prowadzeniu prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu. Ponadto, podjęte mają być działania zmierzające do stworzenia na terenie województwa podkarpackiego, szczególnie na obszarze dwóch istniejących Specjalnych Stref Ekonomicznych, „optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy gospodarki wodorowej”.

1460x616
1460×616

Do 1000 wodorowców

Obecny w Jasionce minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka mówił z kolei, że rząd ma różne źródła finansowania dla gospodarki wodorowej.

„Mamy różne źródła finansowania dla gospodarki wodorowej, m.in. w ramach dofinansowania z NFOŚiGW oraz funduszy unijnych” – dodał.

W ocenie ministra region podkarpacki i Rzeszów są dobrze przygotowane, by podjąć się tej roli.

„Rozmawiałem z elektrociepłownikami z regionu, którzy mówią, że jedna z elektrociepłowni jest przystosowana do nawet 20 proc. konsumpcji wodoru w swoim dzisiejszym zużyciu. Ale chcielibyśmy w 2030 r. mieć pierwszą w Polsce 50-megawatową elektrociepłownię napędzaną w pełni wodorem. (…) Chcielibyśmy mieć między 800 a 1000 autobusów (na wodór) w 2030 r., pierwsze lokomotywy wodorowe. Chcielibyśmy 2 GW elektrolizerów wodorowych pracujących na potrzeby bardzo różnych gałęzi, przede wszystkim przemysłu” – podkreślił Kurtyka.

Przypomnijmy, że zapis o takiej liczbie autobusów zawiera „Polska Strategia Wodorowa do 2030 r.”. Obejmuje ona jeszcze takie cele jak:

  • osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów;
  • rozpoczęcie eksploatacji 800 – 1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce;
  • powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru;
  • powstanie co najmniej 5 dolin wodorowych będącymi centrami doskonałości w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 mln EUR, jak również realizacja projektów z tego zakresu będzie możliwa dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej – Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania, z których dwa będą częściowo realizowane w województwie podkarpackim przez Tauron i Polenergię

Zobaczcie dzisiejszą konferencję w Jasionace na filmie:

xxx

Komentarze