Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

FlixBus testuje autokary na biogaz. Na międzynarodowych liniach!

infobus
29.06.2021 17:00
0 Komentarzy
FlixBus robi kolejny krok w kierunku bardziej ekologicznych podróży.

W czwartek, 1 lipca, po raz pierwszy na naszym kontynencie autobusy biogazowe obsłużą międzynarodową linię Amsterdam – Bruksela oraz Sztokholm – Oslo.

Iveco i Scania

Między Holandią a Belgią będzie kursował autobus Iveco Crossway 12 CNG, zasilany na sprężony gaz ziemny (Bio-CNG), natomiast w Skandynawii na trasę wyjedzie pojazd Scania Interlink na skroplony gaz ziemny (Bio-LBG). Przy tych projektach FlixBus współpracuje z dostawcami gazu OG (OrangeGas) i Gasum.

 André Schwämmlein, współzałożyciel i dyrektor generalny FlixMobility, powiedział:

-„Za nami wyczerpujące półtora roku. Zauważmy, że coraz więcej osób zaczyna podróżować autobusami, a zapotrzebowanie na transport publiczny ponownie rośnie. Dążymy do tego, aby powrót podróży wiązać z rozwiązaniami przyjaznymi dla środowisku. Biogaz jest dziś z pewnością jedną z najważniejszych technologii pozwalających na osiągnięcie tego celu. „

Bio-CNG i Bio-LBG

Testowane technologie Bio-CNG czy Bio-LBG dają ogromną szansę na dalsze zmniejszenie śladu węglowego w transporcie publicznym. Do tego dochodzi coraz większa liczb stacji z alternatywnymi paliwami na europejskich tras. Ich dostępność szybko się poprawia, głównie dlatego, że UE zdecydowała się udostępnić pod tym kątem wszystkie stacje znajdujące się przy głównych drogach Europy (z sieci TEN-T).

Dodatkowo organizacja pozarządowa atmosair, która zajmuje się strategią klimatyczną i kompensacją emisji CO2, weryfikuje pochodzenie biogazu i dba o to, by FlixBus pozyskiwał jak najbardziej ekologiczny gaz. Wstępne obliczenia sugerują redukcję CO2 o około 75% w porównaniu z eksploatacją oleju napędowego na trasie Amsterdam-Bruksela oraz między Sztokholmem a Oslo.

Zielone poczatki

Biogazowe autobusy to kolejny krok „zielonych” w rozwój zrównoważonej floty, ale nie pierwszy. W 2018 roku FlixBus rozpoczął pilotaż pierwszych na świecie w pełni elektrycznych autobusów dalekobieżnych w Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Pod koniec 2019 roku firma ogłosiła współpracę z niemiecką firmą technologiczną Freudenberg i przedstawiła plany budowy pierwszego dalekobieżnego autobusu wodorowego.

Z kolei autobus między Londynem a Dortmundem jest wyposażony w panele słoneczne, co pozwala zaoszczędzić około 7% paliwa na tej trasie. Dodatkowo wszystkie pociągi FlixTrain są w 100% zasilane zieloną energią elektryczną.

Komentarze