Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ZTM ostrzega przed kieszonkowcami

infotrans
17.12.2015 17:01

– W czasie przedświątecznych zakupów, w tłoku, bardzo łatwopaść ofiarą złodziei kieszonkowych – ostrzegają poznańscy policjanci.Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji wspólnie z pracownikami ZarząduTransportu Miejskiego przypominają, co zrobić, by nie dać się okraść.

Czas przed świętami Bożego Narodzenia to pora, gdy złodziejekieszonkowi szczególnie dają się we znaki.

– Przed świętami, gdy mamy przy sobie sporo pieniędzy izakupy, kieszonkowcy chętnie atakują – wyjaśnia Bogusław Bajoński, dyrektorZTM. – A ponieważ do wielu kradzieży dochodzi w pojazdach komunikacjimiejskiej, zwłaszcza gdy jest tłok, postanowiliśmy wspólnie z policją przygotowaćakcję zapobiegawczą.

Akcja nosi tytuł Bezpieczny pasażer – stopkieszonkowcom” – w ramach tej akcji przedstawiciele ZTM i policjipocząwszy od 15 grudnia będą przechodniom wręczać ulotki o tym, jak ustrzec siękradzieży i zmniejszyć jej ryzyko.

– Zasady bezpieczeństwa są bardzo proste – tłumaczy WiesławNowak, naczelnik Wydziału Prewencji KMP. – Przede wszystkim musimy być czujni,pilnować swoich rzeczy, nie zostawiać plecaka czy torebki otwartej i trzymać jeprzy sobie. Gdy chcemy mieć pod ręką telefon, to trzymajmy go w zamkniętejkieszeni.

Gdy się nie przestrzega tych prostych zasad, bardzo szybkomożna w przedświątecznym tłoku stracić portfel, telefon, a nawet całą torebkę.Małgorzata Trybińska z Wydziału Prewencji KMP pokazywała, jak łatwo wyjąćportfel z otwartej torby czy telefon z tylnej kieszeni spodni – ulubionegomiejsca chowania cennych przedmiotów przez panów – nawet gdy kieszeń jestprzykryta dłuższą kurtką.

Policjanci przypominają też, że kieszonkowcy lubią tłok, aczęsto sami go powodują, by kraść. Złodzieje działają w zorganizowanychgrupach, a do wytworzenia sztucznego tłoku wykorzystują często kobiety i nawetdzieci, bo one nie budzą podejrzeń. W dodatku po kradzieży błyskawicznieprzekazują sobie łup z rąk do rąk, więc nawet gdy policja bądź sami okradzenizatrzymają złodzieja, bardzo trudno mu cokolwiek udowodnić.