ZTM czeka na wytyczne resortu zdrowia ws. komunikacji w Rudzie Śląskiej
Po zapowiedzi objęcia”czerwoną” strefą zagrożenia epidemiologicznego obszaru miasta RudyŚląskiej, organizator komunikacji miejskiej w Górnośląsko-ZagłębiowskiejMetropolii czeka na wytyczne resortu zdrowia, jak wprowadzić ograniczenia wdostępności autobusów i tramwajów.
Jak przypomina Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM), naok. 40 przebiegających przez Rudę Śląską linii autobusowych i tramwajowych, ok.35 przecina granice tego miasta, łącząc je z sąsiednimi Chorzowem,Świętochłowicami, Bytomiem, Zabrzem, Mikołowem czy Katowicami, ale teżodleglejszymi ośrodkami, jak Gliwice czy Knurów.
W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że wyznaczającstrefy zagrożenia epidemiologicznego, kierowało się liczbą zachorowań wposzczególnych powiatach w ostatnich 14 dniach – tam, gdzie na 10 tys.mieszkańców zachorowań było więcej niż 12, obowiązuje strefa”czerwona”, a tam, gdzie liczba nowych chorych na 10 tys. mieszkańcówwyniosła między 6 a 12 – „żółta”.
W tych miejscach od soboty 8 sierpnia wróci część obostrzeń.Zgodnie z podanymi przez MZ wytycznymi dla transportu publicznego, w strefie”czerwonej” będzie obowiązywał limit pasażerów w liczbie 50 proc. dostępnych wpojeździe miejsc siedzących (jak dodano, „jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy,nie można wsiadać, dopóki nie ma poniżej 50 proc.”).
W czwartek Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, miastana prawach powiatu liczącego ok. 130 tys. mieszkańców, napisała w tymkontekście na Facebooku, że nie jest ono „samotną wyspą”.
„Jesteśmy częścią ponad dwumilionowej metropolii. Mamywspólną komunikację autobusową, tramwajową i kolejową. Nie wyobrażam sobie, jakw praktyce ma zostać wprowadzony w życie limit podróżujących w środkachtransportu zbiorowego w Rudzie Śląskiej w sytuacji, kiedy dotyczy to połączeń zinnymi miastami” – zaznaczyła Dziedzic.
W tej sprawie do resortu zdrowia zwrócił się już ZarządTransportu Metropolitalnego, który – podobnie jak lokalni samorządowcy – stoina stanowisku, że wskazane wytyczne nie uwzględniają specyfikiGórnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
„Skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Zdrowia, abyprzekazali nam dodatkowe informacje i poprosiliśmy, aby zapowiedziane dziśograniczenia dostosować do specyfiki naszego regionu i naszej komunikacji miejskiej.W takim kształcie, jak na razie jest to przedstawiane, trudne albo niemożliwejest w pełni zastosowanie się do tego obostrzenia” – powiedział PAP rzecznikZTM Michał Wawrzaszek.
„Mnóstwo linii przebiega nie tylko przez Rudę Śląską, aleteż co najmniej jedno z sąsiednich miast. Charakter międzymiastowy ma ok. 35linii z łącznie ok. 40 linii kursujących po Rudzie Śląskiej” – uściśliłWawrzaszek. Podkreślił, że do tej pory ZTM stosował się do obostrzeń, wspólniez operatorami i kierowcami.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Obecnie Zarząd czeka jednak na dodatkowe wskazówki, aby mócprzekazać pasażerom wiążące informacje. Na razie nie są wprowadzane jeszczeżadne zmiany.
Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie odnotowanonajwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 17 tys. 229 osób (w czwartekpoinformowano o 137 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśródgórników), z których 403 zmarły. W regionie wyzdrowiały 14 tys. 582 osoby,czyli ponad 84,6 proc. wszystkich zakażonych
W Rudzie Śląskiej znajduje się m.in. kopalnia Bielszowice,będąca w ostatnim czasie jednym z głównych ognisk koronawirusa w regionie. Doczwartku koronawirusem zaraziło się 500 górników. Obecnie trwają tam badaniaprzesiewowe załogi. Wśród zakażonych są również członkowie górniczych rodzin.
Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) jest jednym znajwiększych organizatorów transportu publicznego w Polsce. Na ulice 41 miast igmin GZM oraz 12 miast z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów,tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów,obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na prawie 7 tys. przystanków. W 2019r. pokonały ponad 100 mln km, obsługując ok. 250 mln przejazdów.
Zgodnie z obecnymi ograniczeniami w komunikacji publicznej,z autobusów i tramwajów może korzystać liczba pasażerów równa liczbie miejscsiedzących w pojeździe lub równa 50 proc. wszystkich miejsc siedzących istojących, przy pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzącychniezajętych.(PAP)
„