Zielonogórskie centrum przesiadkowe rusza w poniedziałek
To można powiedzieć zielonogórska inwestycja roku. Mieszkańcy lubuskiego miasta czekali na ten moment od dłuższego czasu. Najnowsza inwestycja powinna znacząco podnieść atrakcyjność miejskiej komunikacji. W poniedziałek – 17 czerwca – zostanie zamknięta przebudowa ul. Bema i oficjalnie ruszy przesiadkowe centrum.
-„Dzięki centrum pasażerowie suchą stopą będą mogli przejść z pociągu do autobusu MZK – podkreśla Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry.
Zgrzytem w tej inwestycji jest fakt, że w centrum przesiadkowym nie wsiądziemy do autobusów PKS. Dworzec PKS w dalszym ciągu będzie się znajdował na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Ułańskiej.
Centrum w szczegółach
Zielonogórskie centrum przesiadkowe z zewnątrz sprawia wrażenie ogromnego. Takie wrażenie potęguje duży szklany dach, pod którym znajdą się stanowiska postojowe dla autobusów elektrycznych, punkty do ich szybkiego ładowania oraz plac manewrowy. Jednak w samym budynku centrum, nie będzie zbyt wiele miejsca. Będą tam przede wszystkim punkt obsługi pasażerów MZK oraz zaplecze socjalne dla kierowców i pracowników zakładu. Nie znajdziemy tam sklepów, a jedynie automaty z przekąskami i napojami. Tuż obok, pod wiaduktem, będzie parking dla rowerów.
Poczekalnie w Centrum Przesiadkowym mają być czynne w godzinach 5:00-23:00. W tym samym czasie mają być czynne toalety.
1000 kursów
Po uruchomieniu centrum zmianie ulegnie częściowo rozkład jazdy autobusów.
-„Wszystkie autobusy, które obecnie zatrzymują się na przystanku zastępczym przy ul. Boh. Westerplatte, zostaną skierowane do obsługi nowego Centrum Przesiadkowego, czyli jest to 26 linii – 21 dziennych i 5 nocnych. Można powiedzieć, że w ciągu doby będzie z tego miejsca realizowanych 1000 kursów w różnych kierunkach – podkreśla Jacek Newelski, kierownik sekcji rozkładów jazdy MZK Zielona Góra.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Na koniec dodajmy, że budowa centrum przesiadkowego jest częścią wielomilionowego projektu unijnego związanego z komunikacją miejską w Zielonej Górze. Projekt objął też m.in. zakup nowych autobusów i przebudowę zajezdni MZK przy ul. Chemicznej.
„