Zielona fala Pokoju w Krakowie

infotrans
04.08.2011 14:19

Inżynierowie krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zakończyli prace nad wdrażaniem nowych programów sygnalizacyjnych na czterech skrzyżowaniach położonych wzdłuż alei Pokoju. Zmiany dotyczą następujących skrzyżowań:
– aleja Pokoju – Ofiar Dąbia/Zwycięstwa;
– aleja Pokoju – Świtezianki (pętla tramwajowa Dąbie);
– aleja Pokoju – przejście przy CH „Plaza’;
– aleja Pokoju – wjazd do CH „Plaza’.
Na wszystkich skrzyżowaniach wprowadzony został priorytet umożliwiający pokonanie sygnalizacji świetlnej przez tramwaj bez zatrzymania. W tym celu w maksymalny sposób wykorzystano istniejącą detekcję tramwajową, dzięki czemu pojazdy szynowe zatrzymują się obecnie tylko na przystankach. Tramwaje mają największy priorytet w stosunku do innych użytkowników, jednak programy sygnalizacyjne zostały pomyślane w taki sposób, aby skutki priorytetu nie były zbyt mocno odczuwalne dla pojazdów i pieszych.

Inżynierowie krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zakończyli prace nad wdrażaniem nowych programów sygnalizacyjnych na czterech skrzyżowaniach położonych wzdłuż alei Pokoju.

Po ruszeniu na pierwszym skrzyżowaniu, cały ciąg można teraz pokonać bez zatrzymania (zielona fala). Dodatkowo, jeśli nie ma pojazdów na bocznych wlotach, sygnalizacja pozostawia domyślnie zielone światło na głównym kierunku. Należy również pamiętać, że koordynacja działa najlepiej wówczas, gdy samochody poruszają się z obowiązującą prędkością. Zielone światło na przejściach dla pieszych zlokalizowanych wzdłuż alei Pokoju załącza się zawsze. Nie ma więc potrzeby naciskania przycisków przez pieszych. Wyjątek stanowią przejścia przez relacje prawoskrętne wyposażone w kierunkowe sygnalizatory. Tu jednak maksymalnie skrócono czas oczekiwania na zielone światło dla pieszych. Zielone światło pali się również domyślnie na przejściach przez torowisko. Tu zmiana na czerwone następuje wyłącznie w przypadku nadjechania tramwaju. Ponadto, umożliwiono przejście „na raz’ przez aleję Pokoju na skrzyżowaniu z ulicą Ofiar Dąbia. Na pozostałych przejściach przez aleję Pokoju przejścia są wprawdzie na „dwa razy’, ale również postarano się o skrócenie czasu oczekiwania. Zielone światło dla pieszych może się tam załączyć wcześniej, jeśli tylko przejście miną samochody, więc nie ma konieczności czekania do końca przewidzianej wiązki koordynacyjnej.