Zeroemisyjna Warszawa. Do 2050 roku
Na COP25 Warszawa zadeklarowała, że do 2050 r. chce byćneutralna klimatycznie. Podobną deklarację złożyło blisko 400 miast na całymświecie – poinformowała prezydent szczytu klimatycznego ONZ w Madrycie (COP25)Karolina Schmidt.
W październiku „alarm klimatyczny” ogłosiłWrocław, który również zamierza dążyć do zeroemisyjności.
398 miast
Jak podała Schmidt, nad osiągnięciem zerowej emisji nettoCO2 do 2050 r. pracują 73 strony ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych wsprawie zmian klimatu, w tym Unia Europejska, a także 14 regionów, 398 miast,786 przedsiębiorstw i 16 inwestorów w całego świata.
-„Pokazuje to wyraźnie, że zarówno podmioty państwowe,jak i niepaństwowe uznają pilną potrzebę podjęcia ambitnych działań w celu sprostanianadzwyczajnej sytuacji związanej ze zmianami klimatu” – oceniała prezydentCOP25.
Neutralność emisyjna, nazywana też neutralnościąklimatyczną, węglową lub zerową emisją netto, nie wiąże się z całkowitymzaprzestaniem emisji dwutlenku węgla. Oznacza jedynie równowagę między emisjamiCO2 a pochłanianiem gazu z atmosfery. Głównymi naturalnymi pochłaniaczami sągleba, lasy i oceany.
Obok Warszawy „pilną potrzebę podjęcia ambitnychdziałań na rzecz klimatu” wyraziłym.in. jedne z największych metropolii świata: Tokio (Japonia), Dhaka(Bangladesz) i Karaczi (Pakistan).
Wśród sygnatariuszy deklaracji znalazły się miasta z różnychpaństw i kontynentów, takie jak: Addis Abeba (Etiopia), Barcelona (Hiszpania),Los Angeles (USA), Dubaj (ZEA), Nankin (Chiny), Sydney (Australia), Montreal(Kanada) czy Rio de Janeiro (Brazylia).
Grupa C40
Warszawa jest członkiem grupy miast C40 – wszystkie tworząceja miasta zobowiązały się do „zasadniczej redukcji emisji gazówcieplarnianych” w perspektywie 2050 roku. Grupa C40 to sieć 94największych miast na świecie służąca działaniom na rzecz klimatu. Reprezentująone ponad 700 milionów światowej populacji i jedną czwartą globalnejgospodarki.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w przekazanym PAPkomentarzu ocenił, że transformacja energetyczna jest szansą dla Polski.
-„Tak jak wielu innych samorządowców w Europie, jestemprzekonany, że musimy zobowiązać się do ambitniejszych celów w zakresieograniczenia emisji zanieczyszczeń. Do 2050 roku Europa ma się stać neutralnadla klimatu. To nie iluzja, ale realistyczny plan oparty na nowoczesnychtechnologiach” – podkreślił Trzaskowski.
Polski problem
19 grudnia przywódcy unijni na szczycie w Brukseliporozumieli się ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r.Takiej deklaracji nie była w stanie złożyć Polska, która domagała się więcejkonkretów ws. finansowania kosztów transformacji energetycznej.
Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłegoroku.
„Nie było dotąd konkluzji, tak jednoznacznie wskazujących nawyjątkowość jednego kraju” – wskazał Kurtyka. Jak podkreślał minister, wPolsce musimy wziąć pod uwagę punkt startu, np. to, że trzy czwarte energiipowstaje ze źródeł kopalnych. Należy także uwzględnić kwestię innegozaopatrzenia w kapitał i możliwości inwestycyjnych, bo transformacja jestkapitałochłonna. W relacji do PKB, ta transformacja jest bardziej kosztowna wewschodniej części Unii niż na Zachodzie – zaznaczył minister Kurtyka.
Jak dodał, Polska zazwyczaj długo dyskutuje na temat celów, ale jak już siędo czegoś zobowiąże, to wykonuje to.
„