Zakończyła się kontrola CBA w KZK GOP
CentralneBiuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę w Komunikacyjnym Związku KomunalnymGórnośląskiego Okręgu Przemysłowego w Katowicach – dowiedziała się w środę PAP.
Według CBA kupione za 2,8 mln zł drukarki fiskalne biletów nie byłyużywane – bilety sprzedawano z bloczków biletowych.
To wynik kontroli przeprowadzonej przez CBA od 30 maja do 26 czerwca wKZK GOP – międzygminnym związku samorządowym powołanym do obsługi transportupublicznego w aglomeracji śląskiej. W lipcu KZK GOP wniósł zastrzeżenia dowyników kontroli CBA, a w listopadzie szef Biura przyjął stanowisko do zastrzeżeń.
Drukarki fiskalne zostały zainstalowane w autobusach, zgodnie zprojektem, ale do tej pory nie służą do swojego celu – wydruku potwierdzeniaopłaty za przejazd uiszczonej u kierowcy i zarejestrowania jej, jakoskasowanego biletu w systemie Śląskiej Karty Usług Publicznych.
Rzeczniczka prasowa KZK GOP Anna Koteras potwierdziła PAP takie sąustalenia kontroli. Wyjaśniła, że drukarek nie stosowano do sprzedawaniabiletów, ponieważ stawki, jakich zażądali operatorzy za taką sprzedaż zudziałem drukarek były znaczące. Zapewniła jednak, że w nowych przetargach jestjuż wymóg takiej sprzedaży – system działa już m. in. w nowych połączeniach nalotnisko w Pyrzowicach.
Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdzającustalenia Biura powiedział PAP, że przez niemal trzy lata od zakończeniawdrażania projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych drukarki fiskalne stanowiłyjedynie zbędne wyposażenie kabiny kierowcy. „Kierowcy przyjmowali opłatęza przejazd, ale wręczali pasażerom tradycyjne – papierowe bilety” -dodał.
„Wydatek niemal 3 mln zł na zakup drukarek fiskalnych zostałoceniony, jako niecelowy, a zatem naruszający uregulowania ustawy o finansachpublicznych” – podkreślił Kaczorek w rozmowie z PAP.
Zdaniem rzeczniczki prasowej KZK GOP wprowadzanie dużego i rozległegosystemu informatycznego, jakim jest system Śląskiej Karty Usług Publicznych, zmieniającegoprocesy nie tylko w KZK GOP, ale również w wielu podmiotach wykonujących usługina rzecz związku to długotrwały proces, wymagający m.in. zmian w organizacjipracy u operatorów.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Koteras w rozmowie z PAP zapewniła, że od początku drukarki zostaływykorzystane do generowania wydruków dla kierowców o włączeniu systemu oraz ozakończeniu pracy.
„Podjęliśmy również działania, które miały na celu zawarciedodatkowej umowy na sprzedaż biletów z drukarek, jednak stawki, jakich zażądalioperatorzy były znaczące” – wyjaśniła PAP. Koteras podała, że z tegopowodu zdecydowano, iż wymóg sprzedaży biletów za pomocą drukarek będziestawiany w kolejnych realizowanych przez Związek przetargach.
„Rozwiązanie to już funkcjonuje na nowo utworzonych liniach komunikacyjnychna lotnisko – nr AP1, AP2, AP3, AP4 oraz po przetargu na linii zwykłej nr230” – wyliczyła. Powiedziała PAP, że dodatkowo w rozstrzygniętych już lubbędących w trakcie rozstrzygania kolejnych przetargach ujęto wymóg prowadzeniasprzedaży biletów z drukarek systemu ŚKUP. „Dotyczy to linii nr 636, 147,224, 950, 912, 913” – podała.
Rzeczniczka zapewniła też, że wszystkie przyszłe umowy zawierane zprzewoźnikami przez KZK GOP będą miały wymóg sprzedaży biletów przezkierującego pojazdem za pomocą dedykowanej do tego drukarki fiskalnejzamontowanej w pojeździe.
Śląska Karta Usług Publicznych – to nie tylko bilet miesięczny, ale całysystem opłat, płatności i kontroli prawidłowości działania.
„