Za trzy tygodnie rusza Kongres Nowej Mobilności
9 września rusza Kongres Nowej Mobilności, pierwszy tegotypu dwudniowy warsztat dla przedstawicieli samorządów, administracji i branżyelektromobilności w Polsce. Przedstawiamy kluczowe punkty programu KNM 2019.
– Kongres Nowej Mobilności 2019 nie jest typową konferencjąbranżową. To miejsce prezentacji i wypracowywania konkretnych rozwiązań, którepomogą uczestnikom skutecznie implementować nowe technologie w usługachświadczonych przez miasta na rzecz mieszkańców – zapowiada Maciej Mazur, dyrektorzarządzający PSPA.
Ma w tym pomóc otwarta formuła Kongresu. Ograniczono panelei debaty, otwierając się na dialog w ramach ponad 30 warsztatów, spotkań wformule okrągłego stołu, posiedzeń grup roboczych oraz sesji pytań i odpowiedzido ekspertów rynku. Przygotowano m.in. 6 premier raportów, w tym przewodniki iinstrukcje po kluczowych zagadnieniach. Wszystko, żeby wyposażyć uczestników wniezbędną wiedzę i w myśl zasady: minimum debat – maksimum dyskusji.
Otwarte warsztaty
Uczestnicy kongresu będą np. mogli zapytać o wszelkiekwestie związane z projektowanymi zasadami udzielania oraz rozliczania wsparciaz Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, bezpośrednio przedstawicieli tejinstytucji. Warsztat w formule okrągłego stołu „Wszystko o Funduszu NiskoemisyjnegoTransportu”, który organizowany jest wspólnie z FNT, odbędzie się jużpierwszego dnia kongresu. Warsztat na temat procedury odbioru stacji ładowania,organizowany wspólnie z Urzędem Dozoru Technicznego, pozwoli natomiastuczestnikom dokładnie przeanalizować i rozwiać wszelkie wątpliwości związane zrozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania.
– Ciekawie zapowiada się także warsztat w formule okrągłegostołu „Jak rozwijać ogólnodostępną infrastrukturę ładowania w mieście?”, któregopartnerem jest Miasto Łódź. Wspólnie postaramy się przedstawić optymalnąstrategię w tym zakresie – dodaje Maciej Mazur. – „Elektromobilność izrównoważony rozwój publicznego transportu zbiorowego” to z kolei inny dużywarsztat, podczas którego omówimy doświadczenia polskich przewoźników związanez elektryfikacją taboru. W zakresie pozostałych warsztatów należy wspomniećspotkania pod nazwą „Sposoby audytowania transportu miejskiego” i „Promocjakomunikacji miejskiej w kontekście elektromobilności”.
Raporty merytoryczne
Program KNM 2019 obfituje również w premiery raportów, którejako pierwsze trafią do rąk uczestników kongresu. Zaprezentowane zostanie m.in.opracowanie „Take e-bus!”, będące szczegółową analizą uwarunkowań wprowadzaniaautobusów elektrycznych do obsługi 10 polskich i zagranicznych miast orazprezentacją doświadczeń wynikających z ich zakupu i eksploatacji.
– Wspólnie z partnerami przygotowaliśmy także kilkaporadników i instruktaży, m.in. publikację „Odbiór stacji ładowania krok po kroku”,będącą przewodnikiem po tej procedurze, dodatkowo zawierającą gotowe dowypełnienia formularze, niezbędne do wniosku o przeprowadzenie badaniatechnicznego stacji ładowania – mówi Łukasz Witkowski z PSPA. – Raport”Instrukcja rozwoju ogólnodostępnej infrastruktury ładowania w mieście”systematyzuje z kolei wiedzę i kataloguje niezbędne działania samorządu wzakresie planowania optymalnej siatki i lokalizacji stacji ładowania.
W ramach Kongresu zaprezentowany także zostanie „Systemyidentyfikacji wizualnej elektromobilności dla miast”, czyli pakiet rozwiązańgraficznych, w tym znaków poziomych i pionowych m.in. infrastruktury ładowania,miejsc postojowych czy buspasów, gotowych do umieszczenia w przestrzenipublicznej. Odbędzie się także premiera raportu „Jak planować Strefy CzystegoTransportu?”, będąca szczegółową analizą tego obszaru – od opinii prawnej iwyjaśnienia prawodawstwa, przez zbadanie stref niskoemisyjnych funkcjonującychw Europie, po badania społeczne, które zrealizowano wśród mieszkańców największychmiast Polski. Celem było stworzenie modelu optymalnej strefy w warunkachpolskich.
Uczestnicy Kongresu otrzymają także najnowszy „Katalogpojazdów elektrycznych dostępnych w sprzedaży na terenie Polski”, zawierającym.in. ceny i szczegółowe parametry samochodów oraz listę modeli, które dopierozostaną wprowadzone do sprzedaży, będący analizą tego rynku, a także raportprzygotowany przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów dotyczący „Pozycjonowaniasię miast w kontekście elektromobilności”, któremu towarzyszyć będzie debata naten sam temat.
Debaty eksperckie
Choć panele i debaty stanowią zdecydowaną mniejszość, wprogramie Kongresu znalazło się także miejsce dla kilku takich sesjidyskusyjnych. Najważniejsza z nich to tzw. Panel Prezydencki „Miasta przyszłości– e-mobility RoadMap”, który zainauguruje KNM 2019 po serii wystąpieńotwierających i wydarzeniu specjalnym, które dzisiaj jest jeszcze owianetajemnicą.
– Udział w KNM potwierdziły już m.in. władze Gdyni,Warszawy, Lublina, Łodzi, Katowic, Sosnowca i wielu innych polskich miast.Podczas wydarzenia podpisana zostanie „Deklaracja Miast na rzecz RozwojuElektromobilności”, będąca wyrazem gotowości środowiska administracjisamorządowej, przedsiębiorców, przedstawicieli Parlamentu i administracji rządowej,ekspertów, a także działaczy społecznych i obywateli, do współpracy w zakresietworzenia optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności wPolsce – mówi Maciej Mazur.
Pozostałe debaty, na które zapraszają organizatorzy KNM 2019to dyskusje wokół już bardzo skonkretyzowanych zagadnień, takich jak „SmartCharge – inteligentna elektromobilność w mieście”, „Zeroemisyjna logistyka –najszybciej rozwijający się segment elektromobilności” oraz „Mikromobilność –problemy miast a potrzeby użytkowników”.
Wystąpienia i prezentacje
Uzupełnieniem warsztatów i sesji tematycznych będąwystąpienia ekspertów rynku elektromobilności, zarówno z Polski, jak i zzagranicy. Uczestnicy KNM zapoznają się z opiniami i doświadczeniamiprelegentów reprezentujących koncerny motoryzacyjne, producentów infrastrukturyładowania, instytucje finansowe czy dostawców usług nowej mobilności.Partnerami Kongresu są takie marki jak: UBER, PTV Group, Volvo, Daimler, engie,Toyota, ABB ,Nissan, BMW, Alphabet, GO+EAuto, Ekoenergetyka-Polska, Triggo.Wybrane tytuły 15-minutowych wystąpień eksperckich, po których każdorazowoodbywać się będzie sesja pytań i odpowiedzi: „Czy wystarczy mocy do ładowaniaEV w twoim mieście?”, „Wynajem długoterminowy samochodów w Jednostce SamorząduTerytorialnego”, „W jaki sposób Mobility-as-a-Service może łączyć transportpubliczny i prywatny”, „Innowacyjne sieci ładowania samochodów elektrycznych wmiastach”, „Inteligentna infrastruktura wysokiej mocy dla miast”, „Kiedymikroauta opanują polskie metropolie?”.
Wydarzenia towarzyszące
W ramach Kongresu Nowej Mobilności odbędą się takżezamknięte posiedzenia grup roboczych PSPA, mających za zadanie wypracowaniepropozycji rozwiązań legislacyjnych, których implementacja przyczyni się doprzyspieszania wdrażania zero- i niskoemisyjnych rozwiązań transportowych wpolskich miastach.
– Zaplanowaliśmy posiedzenia sześciu grup roboczych, którepodejmą tematykę ogólnodostępnej i budynkowej infrastruktury ładowania,wsparcia samorządów, rynku flotowego, podatków i taryf oraz wsparcia i promocjirynku elektromobilności – dodaje Maciej Mazur.
Całemu Kongresowi będzie także towarzyszyć nowoczesny parkproduktowy, będący także miejscem spotkań B2B w ramach Stref Smart i Expo. Wtym celu organizatorzy zaaranżują ulicę Grottgera przed Lubelskim CentrumKonferencyjnym oraz wnętrze LCK.
Lublin zaprasza
Organizatorami Kongresu Nowej Mobilności 2019 są PolskieStowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej,Związek Miast Polskich, a gospodarzem Miasto Lublin. Wydarzenie zostało objętypatronatem Ministerstwa Energii, Ministerstwa Środowiska, MinisterstwaPrzedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju orazkilkudziesięciu polskich samorządów i instytucji.
– Lublin postawił na nowoczesną, ekologiczną i zeroemisyjnąkomunikację, którą w najbliższych latach chcemy dalej rozwijać, z korzyścią dlamiasta, jego mieszkańców i środowiska. Wdrażamy kolejne rozwiązania, któreułatwiają przemieszczanie się po mieście. Do kilkuset nowoczesnych autobusów itrolejbusów dołączy wkrótce kilkadziesiąt kolejnych, mamy blisko 100 stacjiLubelskiego Roweru Miejskiego i 1 tys. jednośladów poruszających się po 170 kmdróg dla rowerów. Lublinianie mogą skorzystać z wypożyczalni samochodów iskuterów. Komunikacja w mieście to bardzo dynamicznie zmieniający się obszar,który oferuje innowacyjne rozwiązania. Dlatego cieszę się, że właśnie wLublinie samorządowcy z całej Polski będą mogli porozmawiać o nowoczesnejmobilności i wykorzystaniu nowych technologii w służbie miastu – wskazuje KrzysztofŻuk, Prezydent Miasta Lubin.
Dla kogo KNM 2019?
Wydarzenie jest bardzo precyzyjnie zaadresowane. Do udziałuw Kongresie zaproszeni zostali włodarze polskich miast, przedstawiciele radgmin, a także pracownicy samorządowi w urzędach gminnych, powiatowych imarszałkowskich oraz pracownicy jednostek zależnych, w których zakresieodpowiedzialności znajduje się elektromobilność, jak również przewoźnicy iorganizatorzy przewozów pasażerskich w miastach. Wspólnie z polskimi imiędzynarodowymi liderami rynku, praktykami nowej mobilności i ekspertami, będąanalizować i omawiać dostępne na rynku, najbardziej skuteczne i innowacyjnerozwiązania w zakresie zero- i niskoemisyjnego transportu.
Kongres Nowej Mobilności 2019 odbędzie się w dniach 09-10września br. w Lublinie. Więcejinformacji na temat wydarzenia dostępne jest na stronie:https://kongresnowejmobilnosci.pl/
„