Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Wyróżnienia „Dobrych Praktyk PPP” (3) – centrum przesiadkowe w Zabrzu

infotrans
08.07.2008 14:35

5 czerwca br. przedstawiciele urzędu miejskiego w Zabrzu odebrali honorowe wyróżnienie za projekt „Budowa centrum przesiadkowego w Gminie Zabrze”. Projekt zakłada rozwiązanie problemu komunikacyjnego w ścisłym centrum Zabrza wraz ze zmianą wizerunku centrum miasta. Celem budowy Centrum Przesiadkowego w Gminie Zabrze jest stworzenie atrakcyjnej przestrzeni miejskiej, która będzie łączyła funkcje komunikacyjne –samochodową, pieszą, autobusową i kolejową – oraz komercyjne i społeczne.

Dworzec w Zabrzu (foto: MMSilesia)Dworzec w Zabrzu (foto: MMSilesia)Dworzec w Zabrzu (foto: MMSilesia)Dworzec w Zabrzu (foto: MMSilesia)

Opis projektu
W ramach projektu planuje się przebudowę dworca PKP, zmianę lokalizacji dworca autobusów międzynarodowych (który obecnie mieście się na placu stanowiącym atrakcyjna przestrzeń miejską), przebudowę dworca autobusów lokalnych i krajowych, utworzenie miejsc postojowych dla taksowe, busów i parkingów typu park&ride dla osób przesiadających się z komunikacji indywidualnej na zbiorową. Wszystko to pozwoli na wygenerowanie dużych strumieni ruchu w centrum miasta a tym samym uatrakcyjni teren pod względem komercyjnym. Przewiduje się, choć ostateczny kształt infrastruktury komercyjnej zależeć będzie od negocjacji z partnerem prywatnym, że część dworca przeznaczona będzie na komercję i połączona funkcjonalnie i przestrzennie z galerią handlową znajdującą się nad korytarzem transportowym. Według koncepcji programowo-przestrzennej, w której wzięto pod uwagę ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego a także ze strefy ochrony konserwatorskiej maksymalna powierzchnia komercyjna mieszcząca się na tym terenie to: ok. 55 tys.m2 Powierzchnia parkingu to: (w zależności od wariantu realizacji: 30 tys.m2 lub 40tys.m2) Zasięg projektu: przestrzeń ścisłego centrum miasta zlokalizowana w rejonach ulic: De Gaulle’a, Goethego, 3-Maja, Wolności, Targowej, Padlewskiego, Pułaskiego oraz Placu Dworcowego.
Cele projektu
Projekt ma być realizowany w porozumieniu ze spółką Polskie Koleje Państwowe, Oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami w Katowicach, oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dzięki czemu rozwiązany zostanie problem dworca PKP. Dzięki wygenerowaniu dużego strumienia ruchu na tym terenie, możliwe stanie się stworzenie przestrzeni atrakcyjnej dla inwestorów prywatnych. Aby taką przestrzeń wygenerować konieczna jest segregacja funkcji obszaru i zlokalizowanie w jednym miejscu funkcji komunikacyjnych: dworca autobusów miejskich, międzynarodowych, postoju taksówek, mikrobusów, parkingów z miejscami postojowymi krótko i długoterminowymi. To pozwoli na wygenerowanie terenów o powierzchni wystarczającej dla zlokalizowania funkcji komercyjnych, które będą pełnić rolę centrotwórczą w Zabrzu.

Dworzec w Zabrzu (foto: MMSilesia)Dworzec w Zabrzu (foto: MMSilesia)Dworzec w Zabrzu (foto: MMSilesia)Dworzec w Zabrzu (foto: MMSilesia)

Dzisiaj centrum miasta jest bardzo zaniedbane a dworzec PKP nie stanowi wizytówki miasta. Przy okazji modernizacji Linii E-30 relacji Opole Kraków, która będzie finansowana z Funduszu Spójności (zadanie znajduje się na liście indykatywnej projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) w mieście zmodernizowany zostanie istniejący peron kolejowy wraz z przejściem podziemnym oraz dobudowany zostanie kolejny peron. Pierwszy etap tej inwestycji ma zakończyć się właśnie w Zabrzu. Koncepcja modernizacji dworca PKP oraz budowy obiektów komercyjnych nad torowiskiem kolejowym został uzgodniony z PKP S.A.
W chwili obecnej dworzec kolejowy psuje wizerunek centrum miasta, stan infrastruktury pozostałych dworców autobusowych jest w złym stanie. Dworzec autobusów międzynarodowych jest oddalony od ścisłego centrum miasta i zajmuje plac miejski otoczony atrakcyjna zabudową.

Dworzec w Zabrzu (foto: MMSilesia)Dworzec w Zabrzu (foto: MMSilesia)

Koszty projektu
Koszt całości projektu „Budowa centrum przesiadkowego w Gminie Zabrze”to: 405 619 516 PLN. Został on podzielony na 4 etapy:
– przygotowanie realizacji projektu (projekt arch budowlany) –2 300 000 PLN,
– przygotowanie realizacji projektu pod kątem prawnym i instytucjonalnym –4 500 000 PLN
– roboty budowlane: 335 580 000 PLN
– koszty spółki, obligacji itp: 63 239 516 PLN
Miasto liczy, że część tej sumy wyłoży Unia Europejska i prywatni inwestorzy.
O dworcu PKP w Zabrzu pisaliśmy już na łamach TransInfo.pl (http://inforail.pl/text.php?from=search&id=15576). Polecamy również ciekawy wywiad na ten temat zamieszczony w portalu MM Silesia (http://www.mmsilesia.pl/342/2008/03/14/Zabrze%20%20Centrum%20przesiadkowe%20na%20EURO%202012%20%5BWideo!%5D.?districtChanged=true) .