Wyróżnienia „Dobrych Praktyk PPP” (1) – tramwaj do Ząbek
5 czerwca wiceminister gospodarki Rafał Baniak, podczas zwołanej konferencji wręczył burmistrzowi Ząbek Robertowi Perkowskiemu honorowe wyróżnienie za projekt 'Przedłużenie trasy tramwajowej z Warszawy do Ząbek’, który został zgłoszony do konkursu 'Dobre Praktyki PPP’. Projekt Miasta Ząbki zakłada budowę trasy tramwajowej zapewniającą mieszkańcom sprawną i komfortową komunikację pomiędzy Ząbkami a Warszawą. Wpisuje się on w program poprawy istniejącej infrastruktury komunikacyjnej – wychodzi naprzeciw planom rozwoju transportu szynowego w Stolicy oraz aglomeracji warszawskiej.
Projekt budowy trasy tramwajowej przewiduje niżej wymienione rozwiązania techniczne:
– budowę dwutorowego torowiska tramwajowego (o łącznej długości ok. 7,15 km) o konstrukcji na podbudowie podsypkowej (na odcinku od Dw. Wschodniego do przecięcia z planowaną Trasą Olszynki Grochowskiej) i trawiastej o konstrukcji na podbudowie betonowej (na odcinku od Trasy Olszynki Grochowskiej do pętli w Ząbkach),
– zlokalizowanie 11 zespołów przystankowych (23 przystanków) o ujednoliconym standardzie w zakresie stosowanych materiałów, rozlokowania urządzeń dla podróżnych, podstawowego wyposażenia i kolorystyki co będzie sprzyjać identyfikacji trasy tramwajowej, zapewnieniu jej dobrego wizerunku oraz będzie korzystne z punktu widzenia komfortu odczuwanego przez pasażerów tramwaju,
– rozwiązania techniczne przystanków zapewniające odpowiednie długości platform przystankowych w dostosowaniu do taboru i częstotliwości ruchu (długość platformy 33m), szerokości platform w dostosowaniu do ruchu pasażerskiego (3,50m) oraz wysokości w dostosowaniu do charakterystyki tramwajów niskopodłogowych (0,22m ponad główkę szyny);
– nowoczesne wyposażenie przystanków obejmujące: pasy bezpieczeństwa określające granice strefy niebezpiecznej podczas przyjazdu tramwajów, zestawy ujednoliconej informacji obejmującej: dane o trasach i rozkładach jazdy tramwajów kursujących z danego przystanku, przepisy porządkowe i taryfy przewozowe, plan miasta (Warszawa/Ząbki) ze szczególnym uwzględnieniem schematów sieci komunikacji miejskiej;elektroniczne panele informacyjne, umożliwiające interaktywny dostęp pasażerów do informacji dotyczących systemu transportowego Warszawy i Ząbek (na wybranych przystankach);urządzenia do informacji wizualnej i głosowej w celu zapowiadania przyjazdu kilku najbliższych pociągów oraz informowania o występujących zakłóceniach w ruchu;system kamer telewizyjnych, stwarzających możliwość monitorowania stanu bezpieczeństwa osobistego pasażerów i ochronę wyposażenia przystanku przed aktami wandalizmu,
– budowę parkingu typu „parkuj i jedź”na 250 samochodów i 50 rowerów w rejonie pętli przy skrzyżowaniu ul. Sosnowej i ul. Skorupki.
Jak podają autorzy projektu – analiza usytuowania trasy tramwajowej do Ząbek wykazała jej dobre powiązanie z istniejącym systemem transportu publicznego w Warszawie i w Ząbkach ze szczególnym uwzględnieniem transportu szynowego. Trasa będzie mieć kontynuację w ciągu ul. Kijowskiej w kierunku ul. Targowej i dalej ul. Targową w kierunkach północnym i południowym. Linie tramwajowe funkcjonujące na tych trasach będą zapewniać możliwość bezpośredniego dojazdu do centrum Warszawy.
Z uwagi na położenie trasy tramwajowej i usytuowanie jej przystanku krańcowego w Ząbkach, w rejonie skrzyżowania ciągu ulic Sosnowej-Bukowej i ul. Ks. Skorupki (droga wojewódzka nr 634), przewiduje się, że planowana inwestycja będzie mieć ważne znaczenie w obsłudze podróży o zasięgu aglomeracyjnym i regionalnym. Przewidywane usytuowanie parkingu typu „parkuj i jedź”w rejonie pętli tramwajowej w Ząbkach, stworzy możliwość dogodnego dojazdu do trasy tramwajowej, z miejscowości położonych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 634 (Zielonka, Kobyłka, Wołomin) oraz 631 (Marki).
– Pozyskanie dla transportu publicznego pasażerów odbywających podróże wewnątrz Ząbek i wewnątrz Warszawy i stworzenie im możliwości odbywania podróży alternatywnej w stosunku do samochodu.
– Pozyskanie pasażerów odbywających podróże dojazdowe do Warszawy, z gmin przyległych do stolicy oraz z regionu Mazowsza i stworzenie im możliwości odbywania podróży alternatywnej w stosunku do samochodu.
– Skrócenie czasu podróży pasażerów transportu publicznego i zapewnienie im niezawodności odbywania podróży poprzez wprowadzenie nowoczesnej komunikacji tramwajowej (na wydzielonym torowisku i ze sterowaniem ruchem zapewniającym uprzywilejowanie w punktach kolizji), w znacznym stopniu uniezależnionej od zatłoczenia ulic ruchem samochodowym.
– Zmniejszenie strat czasu użytkowników systemu transportowego, a przez to ograniczenie społecznych kosztów czasu.
– Podniesienie komfortu podróżowania poprzez budowę nowoczesnej infrastruktury torowej i zasilania, wprowadzenie nowoczesnego taboru tramwajowego, wprowadzenie systemu dynamicznej informacji w tramwajach i na przystankach, oraz zastosowanie szerokich i nowocześnie wyposażonych platform przystankowych.
– Podniesienie stanu bezpieczeństwa osobistego pasażerów komunikacji tramwajowej poprzez zastosowanie nowoczesnego taboru jednoprzestrzennego, barier ochronnych wzdłuż platform przystankowych i monitorowanie trasy za pomocą kamer telewizyjnych.
– Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu tramwajów i regularności kursowania składów poprzez nowoczesne sterowanie ruchem wzdłuż trasy tramwajowej.
– Ograniczenie negatywnego oddziaływania systemu komunikacyjnego na otoczenie miejskie, głównie dzięki wprowadzeniu rozwiązania zachęcającego do zmiany środka transportu z komunikacji indywidualnej na zbiorową, zmniejszającego tym samym niekorzystne oddziaływanie systemu transportowego (emisje hałasu i zanieczyszczeń od ruchu samochodowego),
– Poprawienie stopnia zintegrowania różnych form transportu publicznego poprzez ułatwienie dokonywania przesiadek w ważnych węzłach przesiadkowych, poprzez odpowiednie usytuowanie przystanków, usytuowanie parkingu „parkuj i jedź”, parkingów rowerowych, a także dzięki wykorzystaniu systemu dynamicznego informowania pasażerów.
– Ułatwienie korzystania z komunikacji tramwajowej osobom starszym i niepełnosprawnym poprzez zastosowanie taboru niskopodłogowego, zastosowanie wysokich platform przystankowych, wyposażenie przystanków w pochylnie i nawierzchnie ułatwiające poruszanie się niewidomym i słabo widzącym.
Projekt został zdefiniowany na podstawie „Wstępnego studium przedłużenia trasy tramwajowej do Ząbek”opracowanego przez firmę TransEko pod kierunkiem dr inż. Andrzeja Brzezińskiego, pracownika naukowego Politechniki Warszawskiej. W celu zapewnienia finansowania Projektu Miasto Ząbki złożyło do Ministra Infrastruktury wniosek o wpisanie na Listę Projektów Indywidualnych bezpośrednio związanych z organizacją Euro 2012, w Ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, do Priorytetu VII „Transport przyjazny środowisku”.
W celu realizacji Projektu Miasto Ząbki wystąpiło z wnioskiem w sprawie wydania decyzji o środowiskowych Realizacją przedsięwzięcia polegającego na przedłużeniu trasy tramwajowej biegnącej od Dworca Wschodniego w Warszawie do centrum Miasta Ząbki zainteresowane są także władze m. st. Warszawy, szczególnie dzielnicy Targówek, Pragi Północ oraz spółki komunalne m. st. Warszawy.
Rada Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Uchwałą Nr XVI/47/07 z dnia 28 listopada 2007 roku zaopiniowała pozytywnie projekt przedsięwzięcia inwestycji polegającej na budowie linii tramwajowej biegnącej od Dworca Wschodniego w Warszawie do centrum Miasta Ząbki, w uzasadnieniu Uchwały czytamy: „W ostatnich latach obserwowany jest intensywny rozwój gmin sąsiadujących z Warszawą. Miejscowości sąsiadujące z Warszawą zyskują na atrakcyjności, szczególnie jako miejsca zamieszkania. Salda migracji do tych gmin z roku na rok rosną, a napływ ludności następuje głównie z województwa mazowieckiego. Mieszkańcy metropolii poprawiając swoje warunki życiowe, chętnie wyprowadzają się do strefy podmiejskiej nie tracąc przy tym dostępu do usług oferowanych w Warszawie. W związku z tym zapewnienie sprawnej komunikacji publicznej na proponowanym odcinku należy uznać za zadanie bardzo ważne.”
Pozytywną opinię w sprawie Projektu wydał Zarząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, w uzasadnieniu czytamy „Uważamy, że jest to projekt znakomicie uzupełniający istniejącą infrastrukturę komunikacyjną.”
W swoim stanowisku Zarząd Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy z dnia 19 lutego 2008r. napisał „Zaprezentowany projekt wychodzi naprzeciw planom rozwoju transportu szynowego w Stolicy oraz aglomeracji warszawskiej. (…) Inicjatywa władz miasta Ząbki zasługuje na zdecydowane poparcie”
Jednocześnie Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. zarządca linii tramwajowych w m.st. Warszawie na temat Projektu wypowiada się w następujący sposób: „Naszym zdaniem zaprezentowany projekt bardzo dobrze wpisuje się w plany inwestycyjne Miasta St. Warszawy, stanowiąc przedłużenie modernizowanych i planowanych do modernizacji ciągów tramwajowych w Al. Jerozolimskich, na trasie W-Z oraz w ulicach Zielenieckiej —Targowej. Przedstawione w dokumencie analizy prognozowanych potoków pasażerskich wskazują, że trasa ta może liczyć na dużą liczbę pasażerów, a także przyczyni się do lepszego wykorzystania istniejącej trasy tramwajowej w ciągu ul. Kijowskiej i pociągów kolei miejskiej/regionalnej poprzez znaczącą poprawę dostępności Dworca Wschodniego, położonego obecnie w oddaleniu od ciągów komunikacyjnych umożliwiających dojazd z rejonów nieobsługiwanych koleją od strony wschodniej.”
Z upoważnienia Marszałka Województwa Pan Stefan Kotlewski Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego napisał „(…)projekt przedłużenia trasy tramwajowej z Dwoca Wschodniego do Ząbek pozostanie w zainteresowaniu Samorządu Województwa.”
Ponadto Miasto Stołeczne Warszawa w aktualnie projektowanej inwestycji pn. Przedłużenie Trasy Świętokrzyskiej na odcinku od ul. Wybrzeże Szczecińskie do ul. Zabranieckiej zabezpieczyło w pasie drogowym oraz w wiaduktach kolejowych odpowiedni pas z przeznaczeniem na torowisko.
l.p.
|
Składnik kosztu
|
Koszt w mln zł bez VAT
|
VAT w mln zł
|
Koszt z VAT w mln zł
|
1
|
Budowa torowiska
|
52,94
|
11,65
|
64,59
|
2
|
Budowa obiektów (tunele)
|
10
|
2,2
|
12,2
|
3
|
Budowa przystanków
|
1,99
|
0,44
|
2,43
|
4
|
Budowa systemu zasilania trakcyjnego
|
72,16
|
15,88
|
88,04
|
5
|
Budowa systemu informacji pasażerskiej
|
2,84
|
0,62
|
3,46
|
6
|
Budowa systemu detekcji tramwajów
|
0,52
|
0,11
|
0,63
|
7
|
Zakup taboru
|
144,50
|
31,79
|
176,29
|
8
|
Parking Parkuj i jedź
|
0,92
|
0,20
|
1,12
|
9
|
Promocja projektu
|
0,3
|
0,06
|
0,36
|
10
|
Projektowanie
|
5,00
|
1,10
|
6,1
|
|
Razem:
|
291,17
|
64,05
|
355,22
|